Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Quadem w kasku i nie po autostradzie

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: Gazeta Prawna

fot. archiwum Dzięki nowelizacji ustawy skończą się rozbieżności dotyczące rejestracji coraz bardziej popularnych w naszym kraju quadów. Od teraz przepisy wymuszać będą jazdę w kasku oraz rejestrację ich jako czterokołowce.
fot. archiwum Do tej pory, przez brak szczegółowych przepisów, quady rejestrowano jako motorower lub samochód. Wyboru dokonywano jedynie w oparciu o interpretację ustawy.

Znowelizowane przepisy, które będą obowiązywać od 11 lutego 2012 roku zmienią nie tylko zasady związane z rejestracją, lecz także przepisy ruchu drogowego. Dzięki temu jazda quadem nie będzie nawet w najmniejszym stopniu wyjęta spod prawa.

Ustawa wprowadza podział na czterokołowiec i czterokołowiec lekki. Ten pierwszy, zgodnie z definicją to pojazd samochodowy przeznaczony do przewozu osób lub ładunków, z wyłączeniem samochodu osobowego, ciężarowego i motocykla, którego masa własna nie przekracza 550 kg w przypadku przewozu rzeczy i 400 kg w przypadku przewozu osób. Aby quada zarejestrować jako czterokołowiec lekki, musi on spełniać tylko 2 warunki. Prędkość maksymalna nie może przekraczać 45 km/h a masa własna 350 kg.

CZYTAJ TAKŻE

Przypominamy o nowych przepisach


Określone zostały także zasady jazdy tymi pojazdami. Nie będzie można się nimi poruszać po drogach ekspresowych oraz autostradach. Do czasu wejścia w życie nowelizacji, taka jazda jest jednak dozwolona.

Wymóg jazdy czterokołowcami w kaskach obejmie nie tylko kierowców, ale także pasażerów. Jedynym wyjątkiem od tej zasady będą takie modele, które fabrycznie posiadają nadwozie zamknięte oraz pasy bezpieczeństwa.
Aby legalnie poruszać się quadem, będzie wymagane prawo jazdy kategorii B1, natomiast czterokołowcem lekkim - kategoria AM. Istotnym zapisem jest konieczność wyrobienia takiej kategorii lub wyższej do tego, by jeździć nawet małym quadem także przez osoby pełnoletnie, które 18 lat skończą po dacie wejścia w życie nowej ustawy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Zbigniew Kret (gość)

    Mam małego quada,który osiąga max.prędkość 96km/h. Podróżuję nim również po niemieckich autostradach.Nigdy z tego powodu nie miałem kłopotów z niemiecką policją,wręcz przeciwnie chętnie udzielali mi informacji, na których zjazdach mam zjechać by dostać się do danej miejscowości i jak wrócić na autostradę. Pojazd mam zarejestrowany jako; "pojazd samochodowy inny".Jesteśmy w Unii i po naszych autostradach też nie powinno być problemu poruszania się quadem.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości