Wszystko
o samochodach

Motocykle / Aktualności

Quady

Data publikacji: Autor: (boro)

 Czterokołowi pogromcy wertepów

Coraz większą popularność wśród motocyklistów, lubiących trudne przeprawy w terenie zyskują sobie pojazdy typu quad. Dylemat polega na tym, jak sklasyfikować ten przedziwny pojazd. Czy to motocykl na czterech kołach, czy wyczynowa kosiarka do trawy? Odpowiedź mieści się raczej w kategorii motocykl, bo to najprawdopodobniej doświadczenia terenowe jednośladów zmusiły konstruktorów hondy do opracowania i wprowadzenia do sprzedaży w połowie lat 80. pierwszego tego rodzaju pojazdu o nazwie TRX 200.

Jazda terenowa na quadach. Jak to wygląda
na żywo można przekonać się na torze
motocrossowym w Gdyni.
Fot. Anna Arent

Co ciekawe w świetle prawa quady nie są uznawane za motocykle, bo zgodnie z przepisami rejestruje się je jako traktory. Niech ktoś jednak znajdzie choć jeden traktor, który potrafi rozpędzić się do około 150 km/h, tak jak robią to najszybsze takie pojazdy po odpowiednich przeróbkach. Jednak ich najważniejsze walory sprawdzają się dopiero w terenie. Dla pasjonatów takiej jazdy im teren trudniejszy tym lepiej.

Nic z kosiarki
Czterokołowe łaziki to już nie tylko toporne sprzęty przypominające duże kosiarki do trawy, ale poważne maszyny, którym w najtrudniejszych warunkach terenowych nie są w stanie dorównać dwukołowi kuzyni z kategorii enduro. Podobnie jak motocykle, również quady nie należą do tanich zabawek, a ich cena porównywalna jest do średniej klasy samochodu. O tym decyduje przede wszystkim pojemność skokowa silnika, co w efekcie przekłada się na lepsze bądź słabsze osiągi w terenie. Quady produkuje większość firm motocyklowych i podobnie jak jednoślady występują w szerokiej palecie pojemności i mocy. Zaczyna się od zabawkowych pięćdziesiątek i osiemdziesiątek, a kończy na pojazdach, których silniki dochodzą do 700 cm sześc. i 50 koni mechanicznych mocy. W połączeniu z terenowymi przełożeniami skrzyni biegów i potężnym momentem obrotowym czyni to z nich prawdziwych pogromców leśnych górek i grząskich szlaków.

Quad czy samochód
Najmniejsze modele z silnikami o pojemności 50 ccm, kosztują od 7 tys. zł, kategoria od 125 do 200 ccm to już wydatek około 20 tys. zł. Najwyższy poziom to quady z napędem 4x4, o pojemności silnika 500 i 650 ccm, których ceny zaczynają się od około 30, a kończą na 50 tys. zł. Jazda quadem na pewno nie sprawi satysfakcji na asfalcie, chociaż ten pod względem liczby i głębokości dziur niejednokrotnie przypomina szlaki terenowe. Prawdziwe walory tych pojazdów uwidaczniają się dopiero w terenie. Quady są doskonałe w najtrudniejszych warunkach. Świadczyć może o tym fakt, że w quady zaopatrzyła się między innymi Straż Graniczna i grupy GOPR.

Dlaczego warto przystąpić
Członkiem Polskiego Stowarzyszenia Czterokołowców - ATV Polska może zostać każdy, kto jest posiadaczem czterokołowca ale także ten, kto aktualnie nie posiada takiego pojazdu lecz interesuje go wszystko, co jest z czterokołowcami związane. Szczegóły dotyczące rejestracji zawarte są w dziale "Zgłoszenie" na stronie internetowej www.atvpolska.pl. Klubowiczom Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców-ATV Polska oprócz dostępu do rozbudowanego serwisu informacyjnego oferuje liczne dodatkowe przywileje:

  • 50 proc. zniżki wpisowe na imprezy organizowane pod patronatem PZM
  • zniżki wpisowe na imprezy organizowane przez zaprzyjaźnione ze Stowarzyszeniem kluby, zniżki na nocleg w miejscach organizowanych imprez, w wypożyczalniach quadów zrzeszonych w ATV Polska, na zakup quadów i akcesoriów, darmowe konsultacje techniczne, zniżki w serwisach technicznych, uczestnictwo w szkoleniach jazdy sportowej i wyczynowej, licencje zawodnicze.
ATV Polska
Polskie Stowarzyszenie Czterokołowców - ATV Polska
Polish Quad Association
Biuro Stowarzyszenia czynne jest od poniedziałku do piątku w godz. 9 - 17. Osobą bezpośrednio zajmującą się działalnością administracyjną jest Dorota Lechowicz-Gustab. Adres: pl. Szczepański 8, 30-011 Kraków, tel. (012) 428-69-23, Internet: www.atvpolska.pl

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości