Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 36558 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Aktualności / Informacje

Radary w policyjnych Alfach Romeo nielegalne?

Data publikacji: Autor: (pp) źródło: TOK FM

Fot. Archiwum Polskapresse Jak podaje radio "Tok FM", sąd w Sierpcu zakwestionował mandat wystawiony na podstawie wskazań policyjnego radaru Iskra-1. Zdaniem sędziego, część urządzeń tego typu jest stosowana przez funkcjonariuszy nielegalnie.

Fot. Archiwum PolskapresseCała sprawa dotyczy 102 radarów Iskra-1, które znalazły się w radiowozach marki Alfa Romeo, zakupionych na przełomie 2010 i 2011 roku. Dostawca radarów dla policji nie zakupił ich bowiem u oficjalnego dystrybutora, lecz od dostawcy z Ukrainy. Urządzenia te różnią się m.in. numerami fabrycznymi.

Co więcej, rosyjski producent Iskier-1, firma Simicon, poinformował, iż wyłącznie urządzenia wyprodukowane specjalnie na polski rynek spełniają wymogi polskich norm. Tymczasem radary te wytwarzane są na potrzeby około 10 państw - w różnych wersjach i specyfikacjach.

Legalizacja urządzeń tego typu odbywa się w dwóch etapach. Najpierw następuje tzw. "zatwierdzenie typu". Główny Urząd Miar, sprawdzając radar w różnych warunkach upewnia się, iż spełnia on ustawowe wymogi. Dopiero później następuje legalizacja każdego z urządzeń osobno. Ta czynność trwa już krócej. Wówczas sprawdza się jedynie, czy radar działa poprawnie.

Sprowadzając do Polski 102 urządzenia z Ukrainy, polski dostawca nie dopełnił procedur, od razu przystępując do drugiego etapu legalizacji zakładając, że to takie same urządzenia, jak egzemplarze zakupione wcześniej od polskiego dystrybutora. Właśnie takie postępowanie dostawcy zakwestionował biegły sądowy, a sędzia przychylił się do jego opinii uznając, że mandat wystawiony na podstawie radaru Iskra-1 wyprodukowanego na Ukrainie jest nieważny.

Wyrok nie jest prawomocny, zaś policja zamierza zgłosić apelację.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • 000bryan (gość)

  Coś mi tu śmierdzi... Mam przeczucie, że gdzieś tu zadziałała chyba aż zanadto dobrze ukryta korupcja i nie ważne na początek, od której strony tzn. czy od strony producenta, dostawcy czy nawet samej policji... A więc ABW, CBA, CBŚ do dzieła, bo za to te służby ja m.in. płacę z"kasy podatkowej".

 • nieśmieszny (gość)

  Dlaczego mnie to nie dziwi? Bo żyję w Polandii!!! "Profesjonalizm" na każdym kroku. Byle tylko złupić obywatela - szaraka.

 • zibi (gość)

  Ciekawe czy bląd kur** z radiowozu (Bytom) odda mi moje 500zl , ktore tak chetnie wystawila...

 • awd (gość)

  A AJ NIE PŁACE..TUSKA SYN W MAFII..I CO? CISZA.............

 • wismar2 (gość)

  Dzisiaj czytałem, że połowa pieniędzy z fotoradarów pójdzie na zakup dalszych fotoradarów. A pan minister Nowak mówił, że pieniądze mają iść na drogi.

 • ! (gość)

  pieniadze pójdą na drogi w postaci fotoradarów...

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Alfa Romeo 159 zdjęcia

Alfa Romeo 159 dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Alfa Romeo 159 Cena

Części dla marki Alfa Romeo

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

646 zł