Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Radio w aucie. Też zostanie objęte składką audiowizualną?

Data publikacji: Autor: (mm/ip)

Fot. Shutterstock Związek Dealerów Samochodów z zadowoleniem przyjął przedstawiony w pakiecie ustaw o mediach narodowych projekt ustawy uchylającej dotychczasową ustawę z dnia 21 kwietnia 2005 r. o opłatach abonamentowych, która doprowadzi do zastąpienia dotychczasowej instytucji abonamentu RTV składką audiowizualną. Co to oznacza dla... kierowców?

Fot. ShutterstockŚrodowisko sprzedawców samochodów nowych i używanych, jak również kilka milionów przedsiębiorców używających samochody do działalności gospodarczej, w ostatnich kilkunastu latach wielokrotnie postulowało ustawodawcy takie rozwiązanie, ponieważ doprowadzi ono do likwidacji naliczania opłaty abonamentowej od odbiorników zainstalowanych w pojazdach samochodowych.

Redakcja poleca:

- Fiat Tipo. Test oszczędnej wersji 1.6 MultiJet
- Ergonomia wnętrza. Od niego zależy bezpieczeństwo!

- Spektakularny sukces nowego modelu. Kolejki w salonach!

Dotychczasowy system opłat abonamentowych powodował ogromne problemy prawne i interpretacyjne dotyczące tego, od których odbiorników samochodowych należy, a od których nie należy naliczać opłat abonamentowych, a poprzednio istniejące Ministerstwo Administracji i Cyfryzacji stosowało bardzo rygorystyczną w tym zakresie wykładnię, że abonament należny jest także od pojazdów przeznaczonych na sprzedaż. Sądy administracyjne także nie posiadały w tej kwestii jednolitego stanowiska. Narażało to polskich przedsiębiorców na niepotrzebne i długoletnie spory prawne z służbami kontrolującymi wnoszenie opłat abonamentowych, które wprowadzały dodatkową niepewność w prowadzonym przez nich biznesie, ponieważ ciągle jeszcze obowiązująca ustawa przewiduje trzydziestokrotność miesięcznej opłaty abonamentowej obowiązującej w dniu stwierdzenia używania jednego niezarejestrowanego odbiornika.

 - Branża sprzedawców samochodów nowych i używanych w pełni popiera proponowane przez ustawodawcę zmiany przenoszące naliczanie opłaty abonamentowej z odbiornika radiowego lub telewizyjnego na punkt poboru energii elektrycznej. Z pewnością ułatwią one i uproszczą funkcjonowanie branży oraz wszystkich przedsiębiorców użytkujących pojazdy służbowe w zakresie jednoznacznego spełniania obowiązków prawnych wobec państwa - czytamy w komunikacie Polskiego Związku Dealerów Samochodowych.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Donaldinio (gość)

  Przecież już przed 8 laty mówiłem, iż abonament to przeżytek i należy go zlikwidować.

 • JakoTako (gość)

  A jak ktoś kupił samochód nowy bez radia i jeździ nim już 10 lat nie montując w nim radioodtwarzacza - to czy też musiałby płacić?

 • czytelnick (gość)

  a jak do trumny sobie radyjko zażyczę to jakoś u ŚW.Piotra będę miał dług ..czy jak to będzie? może spadek na wnuczki czy coś ... żeby państwo stratne nie było - bo tu każdy wyjeżdża i wyjeżdża kto tu będzie płacił???

 • G14 (gość)

  RZADZENIE PRZEZ SEKTE O NAZWIE pis NAZYWAM ICH KIS TO PRZEŻYTKI STALINOWSKIE A ICH [POMYSŁA] SĄ TEGO DOWODEM POWINNY BYĆ PODATKI OD BUTÓW UBRAŃ ODDYCHANIA I OD TEGO ŻE JESZCZE ZYJEMY ONI SĄ DOBRZY DO KOREI PÓŁNOCNEJ CZYLI GNĘBIĆ NARÓD A SIO ZBOCZEŃCY

 • renegat (gość)

  Szukają pieniędzy z każdej strony bo rząd nie nie ma żadnego pomysłu jak wyjść z 500 + to trzeba oskubać danego delikwenta który posiada samochód i niech płacą właściciele samochodów ,w tym kraju tak już jest i będzie od 1945 r która władza rządzi ,w tym kraju i inaczej nie będzie.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości