Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Radosna agila

Data publikacji: Autor: Piotr Myszor

 Po Daewoo i Fiacie, także Opel zdecydował się na sprzedaż dwukolorowych aut.

Nowa, kolorowa agila nazywa się Njoy, co możemy czytać jako: ciesz się czy baw się.

Najważniejszym wyróżnikiem tej wersji jest pomalowanie karoserii, a także wnętrza na złoto i srebrno. Nadwozie zyskało nieco filuterności. Ale na tym nie koniec. Atrapa chłodnicy została uzupełniona chromowaną listwą, chromowane są także klamki drzwi. Nieco zmieniły się klosze przednich lamp - są bardziej przezroczyste. Małe okienko za tylnymi drzwiami w tej wersji zostało zastąpione nakładką z logo Njoy.

Wnętrze auta nie zmieniło się. Ale zastosowane materiały i kolorystyka, sprawiają, że wygląda bardziej sportowo. Aluminium na konsoli środkowej, malowane na srebrno instrumenty, chromowane klamki drzwi i skóra na kierownicy oraz dźwigni zmiany biegów, to często stosowane elementy sportowej stylizacji. Rzadziej spotyka się pasy bezpieczeństwa w kolorze złota i pomarańczowe siedzenia. W seryjnym wyposażeniu wersji Njoy znajdzie się też radio z odtwarzaczem CD.

Zaskakiwać może natomiast wprowadzenie w standardzie bocznych poduszek powietrznych i aktywnego zagłówka. To patent z Saaba, wprowadzany obecnie także w oplach, ale zdecydowanie większych niż agila. W tak małych autach, aktywne zagłówki są wprowadzone po raz pierwszy. System ten pozwala zmniejszyć ryzyko uszkodzenia kręgów szyjnych podczas uderzenia innego auta w tył naszego samochodu. A to przypadek dość częsty podczas poruszania się po zakorkowanych ulicach, zwłaszcza gdy na drogach jest ślisko. Kiedy siła uderzenia "wciska" plecy w fotel, naciskają one na specjalną dźwignię, która przybliża zagłówek do głowy, zmniejszając odrzucenie głowy do tyłu, a tym samym ryzyko uszkodzenia kręgów. Przednie pasy bezpieczeństwa mają system redukcji napięcia.

Nowa wersja agili wejdzie do sprzedaży w przyszłym roku. produkcja ruszyła w zakładzie w Gliwicach w wigilijny poniedziałek.

Fot. OPEL

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości