Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

Rajd Dakar - Krzysztof Hołowczyc jest drugi, Adam Małysz daleko

Data publikacji: Autor: Grzegorz Hilarecki

Rajd Dakar - Krzysztof Hołowczyc jest drugi, Adam Małysz daleko Najtrudniejszy terenowy rajd świata już na pierwszym etapie pokazał swoje oblicze, zginął argentyński motocyklista Jorge Martinez Boero. Rywalizację kontynuowano, a Polacy dojechali do mety. Najwyżej z naszych, bo na drugim miejscu, przyjechał Krzysztof Hołowczyc.

34. Rajd Dakar rozpoczęty. Na pierwszym odcinku specjalnym motocyklista Jorge Martinez Boero stracił kontrolę nad pojazdem, przewrócił się i miał atak serca. Argentyńczyk zmarł.

Tymczasem rywalizacja trwała.Wśród kierowców samochodów Krzysztof Hołowczyc zajął drugie miejsce, a motocyklista Jakub Przygoński był piąty.

- Bardzo fajny OS reprezentatywny dla wielu nawierzchni. Jeździliśmy trochę po dziurach, trochę po szybkich partiach i trochę po technicznych zakrętach. Mieliśmy więc okazję przetestować samochód w bardzo różnych sytuacjach. Jechaliśmy szybko, aczkolwiek staraliśmy się zachować rozsądek i nie podejmowaliśmy ryzyka. Widać, że tempo z bezpiecznym stylem jest dobre. Nie ma sensu cisnąć od razu na pierwszym OSie. Podobno nie zdarzyło się nikomu wygrać na pierwszym etapie i zwyciężyć w Dakarze, więc nasze drugie miejsce przyjmujemy za dobrą wróżbę – komentował Krzysztof Hołowczyc, cytowany na stronie Orlen Team.

Na trasie liczącej 57 km z Mar de Plata do Santa Rosa de la Pampa Hołowczyc (Orlen Team) z belgijskim pilotem Jeanem-Marcem Fortinem, uzyskał czas 32.17, gorszy o zaledwie pięć sekund od Rosjanina Leonida Nowickiego. Tuż za Polakiem uplasował się znany francuski kierowca Stephane Peterhansel.

Debiutujący w rajdzie Adam Małysz (z Rafałem Martonem, jako pilotem) uplasował się się na 70. pozycji.
W wyścigu quadów Łukasz Łaskawiec (RMF Caroline Team) przegrał o pół minuty, z Urugwajczykiem Sergio La Fuente. W czołówce są również Rafał Sonik (ATV Polska) - 7. i Maciej Albinowski (RMF Caroline Team) - 11. Ale z powodu nieprzepisowych pojazdów Polacy nie są jednak oficjalnie klasyfikowani. Złożyli protest i czekają na jego rozpatrzenie.

- Wydmy nie były takie straszne, ale piasek dziwny – inny niż się do tej pory zetknąłem – mówił na mecie Adam Małysz, który cytowany jest na oficjalnej stronie RMF Caroline Team. - Kłopot sprawili nam operatorzy kamer, musieliśmy przez nich zwolnić, straciliśmy impet, trzeba było się odkopywać i objechać całą wydmę dookoła – relacjonował kierowca Pajero nr 372. 
  

Wśród motocyklistów najszybszy na etapie był Chilijczyk Francisco Chaleco Lopez. Zaledwie 14 sekund po nim linię mety przekroczył Marc Coma (trzykrotny zwycięzca Rajdu Dakar oraz tryumfator z ubiegłego roku), a następnie Argentyńczyk Javier Pizzolito (+27s), Amerykanin Alexis Cody (+30) i Polak oraz reprezentant ORLEN Team – Kuba Przygoński (+49). Marek Dąbrowski na etapie stracił do lidera 3’12 i zajął 24. pozycję, a Jacek Czachor był 48. (+6’20).

Dzisiejszy odcinek specjalny biegnie z Santa Rosa de la Pampa do San Rafael. Trasa liczy 777 kilometrów z czego odcinek specjalny stanowi 295. Pierwszy motocyklista wystartował o 5 rano, samochody o 6:49. Trasę rywalizacji poprzedzałs długa dojazdówka, następnie na zawodników czeka bardzo szybka partia, na której będą musieli być bardzo skoncentrowani. Po szybkich zakrętach i twardej nawierzchni na odcinku specjalnym pojawią się wydmy.

 

Grzegorz Hilarecki

Rajd Dakar - Krzysztof Hołowczyc jest drugi, Adam Małysz daleko
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Rajd Dakar - Krzysztof Hołowczyc jest drugi, Adam Małysz daleko

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości