Rajd Dakar: Małysz szczęśliwy, pozostali Polacy rozczarowani

Grzegorz Hilarecki
To miał być polski Dakar, zamiast miejsc na podium mieliśmy jednak dyskwalifikacje, pechowe awarie i tylko Adam Małysz nie zawiódł. Skoczek mający tylko dojechać do mety, zajął 38. miejsce, jak na mecie podkreślił lepsze od Krzysztofa Hołowczyca, który w debiucie był 60.

O trudach tegorocznego Dakaru świadczą liczby: do rywalizacji w Mar Del Plata wyruszyły w sumie 472 załogi, a na mecie stawiło się ich połowa. Dojechało: 97. motocyklistów (ze 188. na starcie), 11. kierowców quadów (z 33. na starcie), 78 samochodów (ze 174. startujących) i 60 ciężarówek (z 77. na początku).

Wśród tych, którym przeciwności nie pozwoliły stanąć na mecie są Polacy: kierowcy quadów Maciek Albinowski i Łukasz Łaskawiec, załoga samochodu Albert Gryszczuk i Michał Krawczyk (poświęcili się, by Małysz dojechał do mety i pomogli Małyszowi, bo sławny skoczek był wyżej w klasyfikacji, bez tego zapewne i Małysz utknął by z powodu awarii na pustynii. A że obie załogi reprezentowały RMF Caroline Team, decyzja jest zrozumiała), oraz motocyklista Jakub Przygoński.

Ten ostatni z wymienionych był w momencie awarii w ścisłej czołowce i walczył o podium. Tak samo jak polska gwaizda Dakaru: Krzysztof Hołowczyc. Dzięki niemu po raz pierwszy Polak wygrał etap i był liderem rajdu. Niestety, pech na trzyu eatapy przed końcem pogrzebał nadzieję Hołka. Ostatecznie zajął on 10. miejsce, ale z Ameryki Południowej wraca z uczuciem porażki, miał realen szanse na podium, a może nawet na zwycięstwo.

Dobry wynik osiągnęli motocykliści. Jacek Czachor wywalczył 13. miejsce a Marek Dąbrowski miejsce 29.
Szkoda zespołu quadów, który ze względu na regulaminowe niedociągnięcia nie był klasyfikowany, a Rafał Sonik dojechał na metę jako czwarty.