Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rajd Świętokrzyski klubu samochodów zabytkowych „CAAR”

Data publikacji: Autor: Karol Biela

Rajd Świętokrzyski klubu samochodów zabytkowych „CAAR” Od 9 do 16 lipca na drogach województwa świętokrzyskiego będzie można spotkać legendy polskiej i światowej motoryzacji.

Przez najbliższy tydzień uczestnicy Rajdu Świętokrzyskiego, zorganizowanego przez klub samochodów zabytkowych „CAAR”, mają zamiar zwiedzić cały nasz region.

 – Postanowiliśmy poznać bliżej województwo świętokrzyskie, dlatego, że region ten oferuje bardzo dużo ciekawych atrakcji turystycznych – mówiła Magdalena Bogacka, komandor rajdu. – W tym roku w naszej imprezie biorą udział załogi z Polski, Niemiec, Holandii, Danii oraz Czech – dodała pani komandor, tłumacząc, iż to znakomity sposób na promocję tej części naszego kraju.

W niedzielę uczestnicy rajdu wyruszyli z hotelu w Świętej Katarzynie do Chmielnika, gdzie zaplanowano zwiedzanie miasta oraz Ośrodek Tradycji Garncarstwa w pobliskich Chałupkach.

W poniedziałek zabytkowe pojazdy odwiedzą Szydłów, Rytwiany, Staszów, a na koniec pojadą do Kurozwęk.

Wtorek zarezerwowany jest dla Muzeum Wsi Kieleckiej w Tokarni, ruin zamku w Chęcinach oraz Jaskini Raj.

Poza tym międzynarodowa grupa miłośników pojazdów zabytkowych zawita do zamku w Ujeździe, a także zwiedzi podziemną trasę turystyczną i Kolegiatę św. Marcina w Opatowie.

Ostatniego dnia, czyli w piątek 16 lipca, kawalkada oldtimerów przybędzie do stolicy województwa świętokrzyskiego, a właściciele starych aut zwiedzą Muzeum Narodowe w Kielcach, w którym trwa wystawa tysiąca miniatur samochodów z wytwórni modelarskich z całego świata.

Wśród wszystkich automobili uczestniczących w Rajdzie Świętokrzyskim najstarszym egzemplarzem jest pojazd z 1927 roku, a najmłodszym pochodzący z 1981 roku.

 – Na naszej imprezie pojawiły się unikatowe Citroeny BL 11, o których mówi się, że jest ich tylko kilka sztuk w Polsce – opowiadała Magdalena Bogacka.

Właścicielem jednego z nich jest Zbigniew Jezierski z Gliwic, którego egzemplarz z 1947 roku ma bardzo ciekawą historię. – Moje auto jeździło na początku w Ministerstwie Energetyki w Warszawie, a potem zostało zdegradowane do Zakładu Energetycznego w Gliwicach i tam służyło do połowy lat sześćdziesiątych. Następnie Citroen stał się własnością jednego z kierowców tego przedsiębiorstwa. W 1995 roku kupiłem go i restaurowałem przez pięć lat – wyjaśniał Zbigniew Jezierski.

 – Od 2000 roku jeżdżę tym samochodem regularnie. Przejechałem 16 tysięcy kilometrów, jak dotąd bez żadnej awarii – chwalił swojego zabytkowego Citroena pan Zbigniew.

Fot. Karol Biela

Rajd Świętokrzyski klubu samochodów zabytkowych „CAAR”
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Rajd Świętokrzyski klubu samochodów zabytkowych „CAAR”

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości