Rajd Szwecji 2013: życiowy wynik Sołowowa

Karol Biela
Podczas rozegranego w ostatni weekend Rajdu Szwecji, będącego drugą eliminacją Rajdowych Mistrzostw Świata, kielczanin Michał Sołowow i jego krakowski pilot Maciej Baran zajęli znakomitą 12. pozycję w „generalce".

Trasa rajdu miała w sumie 1589 kilometrów długości, w tym 339 kilometrów przypadało na 22 odcinki specjalne. Na liście zgłoszeń do tegorocznej imprezy znalazło się 89 załóg, w tym wszyscy czołowi kierowcy świata. Wśród nich nie mogło zabraknąć Francuza Sebastiena Loeba (Citroen DS3 WRC), dziewięciokrotnego rajdowego mistrza świata oraz jego rodaka Sebastiena Ogiera jadącego debiutującym w tym sezonie VW Polo WRC.

Na „oesach" zlokalizowanych w okolicach szwedzkiego Karlstadt pojawili się też polscy zawodnicy. Wśród nich była załoga Michał Kościuszko i Maciek Szczepaniak (MINI WRC) oraz kielecko-krakowski duet Michał Sołowow/Maciej Baran (Peugeot 207 S2000).

Po piątkowym etapie, składającym się z 7. odcinków specjalnych, załoga Synthos Cersanit Rally Team zajmowała 14. miejsce w klasyfikacji generalnej i 2. pozycję w klasie 2 (kierowcy prywatni, startującymi samochodami klasy S2000). Drugi etap przyniósł awans na 13. miejsce. Ostatecznie Michał Sołowow i Maciej Baran zajęli 12. pozycję w klasyfikacji generalnej rajdu, co jest najlepszym wynikiem z dotychczasowych ośmiu startów tego zespołu w Szwecji.

Kościuszko i Szczepaniak dojechali do mety Rajdu Szwecji na 14. miejscu i 8. wśród producentów. Dzięki temu zespół LOTOS Rally Team zyskał 4 kolejne punkty w sezonie 2013. **

Zwycięzcą II eliminacji Rajdowych Mistrzostw Świata został Sebastien Ogier, który wygrał 10 z 22 „oesów". Na drugi miejscu uplasował się Loeb, a trzecią pozycję wywalczył norweski kierowca Mads Ostberg (Ford Fiesta RS WRC).

Klasyfikacja generalna Rajdu Szwecji 2013:
1. S. Ogier/J. Ingrassia (Francja), strata do lidera w minutach; 2. S. Loeb/D. Elena (Francja, Monako), +0:41,8; 3. M. Ostberg/ J. Andersson (Norwegia, Szwecja), +1:24,5; 4. J. Latvala/ M. Anttila (Finlandia), +1:30,6; 5. T. Neuville/ N. Gilsoul (Belgia), +5:06,4; 12. M.Sołowow/M.Baran (Polska), +19:32.2; 14. M.Kościuszko/M.Szczepaniak (Polska), +25:08,9.

Obwodnica Metropolii Trójmiejskiej. Budowa w Żukowie (kwiecień 2024)