Wszystko
o samochodach

Motosport / Rajdy

Rajd Żubrów z kierowcą Formuły 1

Data publikacji: Autor: (TSz)

Fot. Tomasz Szmandra Już w najbliższą sobotę rozegrana zostanie 48. edycja Międzynarodowego Rajdu Żubrów. Wśród 70. zgłoszonych zawodników znalazł się m.in. pomysłodawca tej imprezy Sobiesław Zasada oraz były kierowca Formuły 1, Włoch Alex Caffi. Jak co roku, na starcie pojawi się także załoga Motofakty Castrol Rally Team.

Fot. Tomasz SzmandraHistoria tego wyjątkowego rajdu sięga 1966 rok, a jego inicjatorem był trzykrotny mistrz Europy Sobiesław Zasada. Od tamtej pory co roku w Rajdzie Żubrów startują byli zawodnicy, działacze i dziennikarze, a osobną klasyfikację mają także historyczne samochody, które zwykle budzą największe zainteresowanie kibiców.

Na liście zgłoszeń znalazło się oczywiście wiele byłych rajdowych sław, takich jak Sobiesław Zasada i Ryszard Nowicki (Audi TT), Janusz Wojtyna i Leszek Komorowski (Volkswagen Golf), Romuald Chałas i jego syn Maciej (Mitsubishi Lancer), Andrzej Wodziński i Marek Pawłowski (Audi Quattro RS4),  Wiesław Mrówczyński i Zygmunt Wiśniowski (Volkswagen Golf) czy Robert Kępka i Maciej Kępka (Audi RS6).

Po kilkuletniej przerwie na starcie pojawi sie także liczna reprezentacja włoski załóg. Wśród nich znaleźli się m.in. Walter Conforti i Anna Stanghellini w Lancii Delta Integrale oraz załogi Roberto Guerrato/Paolo Landi i Paolo Brescianini/Stefano Orizi w Fiatach Stilo Abarth.  Ozdobą tego zespołu będzie z pewnością były kierowca formuły 1, Alex Caffi, który po raz kolejny wystartuje w tej imprezie, tym razem Fot. Archiwum: Alex CaffiAlfą Romeo GTV. Oczywiście w grupie klasyków i tzw. youngtimerów nie zabraknie wspaniałych samochodów również polskich zawodników, natomiast wśród współczesnych aut startujących w tegorocznych „Żubrach” znalazła się także Alfa Romeo Mito QV załogi Motofakty Castrol Rally Team – Tomasza Szmandry i Grzegorza Badury. Przypomnijmy, że w poprzednich latach, nasi reprezentanci dwukrotnie triumfowali w Rajdzie Żubrów w kategorii dziennikarzy.

Co ciekawe, nowością tegorocznej edycji imprezy będzie odrębna klasa samochodów z napędem hybrydowym. Komandorem imprezy po raz kolejny jest prezes Automobilklubu Krakowskiego, Paweł Owczyński, a w zespole sędziów sportowych znaleźli się znani zawodnicy rajdowi Tomasz Czopik i Dariusz Burkat.

48. Rajd Żubrów rozpocznie się w sobotę o godz. 9.00 od startu na rynku w Myślenicach. Załogi będą miały do pokonania dwie pętle z pięcioma powtarzanymi próbami sportowymi: Góra Chełm, Lanckorona Rynek, Bałosówka, Przysłop i Góra Makowska, a pierwsza załoga spodziewana jest na mecie przed hotelem „Kasprowy” w Zakopanem o godz. 15:40.

Fot. Tomasz Szmandra

Fot. Tomasz Szmandra

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości