Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach

Ranking prędkości. W których miastach jeździmy najszybciej zimą?

Data publikacji: Autor: (ip)

Chociaż ostatnie raporty serwisu Korkowo wskazywały, że prędkości w miastach systematycznie spadają, to aktualny raport przeczy tej tezie. W większości badanych miast średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku / Fot. Archiwum Specjaliści z serwisu Korkowo.pl przygotowali zimowe podsumowanie średnich prędkości w największych polskich miastach. Najnowsze porównanie pokazuje, że nastąpiła poprawa sytuacji na drogach w porównaniu z rokiem ubiegłym.

Chociaż ostatnie raporty serwisu Korkowo wskazywały, że prędkości w miastach systematycznie spadają, to aktualny raport przeczy tej tezie. W większości badanych miast średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku / Fot. Archiwum Najszybszym miastem zimą, spośród wszystkich analizowanych, okazała się Bydgoszcz. Średnia prędkość od grudnia do lutego w ciągu dnia wahała się tam w granicach 50 km/h w całym mieście. Na drugim miejscu uplasował się Lublin ze średnią prędkością 48 km/h. Gdańsk znalazł się na III miejscu, z wynikiem 46 km/h. Czwarte miejsce ex aequo należy do Krakowa i Wrocławia – tam zimą kierowcy jeździli średnio 45 km/h. O 1 km/h mniej można było rozpędzić się w Szczecinie i Katowicach, co umiejscawia te miasta na V miejscu.

Najwolniejszym miastem zimą okazała się Warszawa. Tam w całym mieście samochody jeździły zaledwie ok. 41 km/h. Niewiele bardziej można było rozpędzić się w Łodzi i Poznaniu, gdzie średnia prędkość oscylowała wokół 42 km/h.

Redakcja poleca:

 

Tegoroczna zima okazała się łaskawa dla kierowców. Było o wiele mniej śniegu i mroźnych dni, niż w ubiegłym roku. To również przełożyło się na sytuację na drogach. Chociaż ostatnie raporty serwisu Korkowo wskazywały, że prędkości w miastach systematycznie spadają, to aktualny raport przeczy tej tezie. W większości badanych miast średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Największą różnicę odnotowano w Bydgoszczy i Krakowie – w obu tych miastach od grudnia do lutego kierowcy jeździli średnio o 3 km/h szybciej, niż rok temu. O 2 km/h zwiększyła się  prędkość w Łodzi, a w większości pozostałych miast odnotowano wzrost o 1 km/h. Bez zmian było w Poznaniu, natomiast Katowice, jako jedyna z analizowanych aglomeracji, odnotowała spadek średnich prędkości – o 3 km/h.

Wpływ na wzrost średnich prędkości w miastach miała niewątpliwie wyjątkowo łagodna w tym roku zima. Chociaż ta kalendarzowa powoli dobiega końca, to w praktyce może się okazać, że jeszcze zdąży zaskoczyć kierowców.

Dane o sytuacji drogowej zostały opracowane przez serwis Korkowo.pl, który prezentuje aktualne informacje o korkach na polskich drogach. Analizie poddano dane GPS z urządzeń Yanosik, Yanosik dla Firm oraz Flotis umieszczonych w pojazdach poruszających się po wybranych trasach od XII.2014 do II.2015 i od XII 2015 do II.2016. Prędkości były mierzone między godziną 07.00 a 18.00.

Chociaż ostatnie raporty serwisu Korkowo wskazywały, że prędkości w miastach systematycznie spadają, to aktualny raport przeczy tej tezie. W większości badanych miast średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku / Fot. Archiwum

Chociaż ostatnie raporty serwisu Korkowo wskazywały, że prędkości w miastach systematycznie spadają, to aktualny raport przeczy tej tezie. W większości badanych miast średnia prędkość była wyższa, niż w analogicznym okresie ubiegłego roku / Fot. Archiwum

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Poli (gość)

    Ten raport to jakiś bełkot. Średnia 50 km/h w mieście?! Tak naprawdę powyżej 35 km/h to świetny wynik.

  • qqqqqqqqq (gość)

    Mandat dla kierowcy na nieodśnieżony dach samochodu! Jest przecież numer tablicy rejestracyjnej.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości