Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych UFG. Kto w czołówce?

Data publikacji: Autor: (ip)

Fot. Archiwum Ranking ubezpieczycieli komunikacyjnych za rok 2015 - w zakresie jakości danych oraz procesów związanych z zasilaniem ogólnopolskiej bazy polis Ośrodka Informacji Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego przygotowany został już po raz piąty. Klasyfikację sporządzono w oparciu o osiem wskaźników uwzględniających m.in. terminowość, kompletność i jednoznaczność przesyłanych danych o polisach i szkodach, ale też odsetek błędnych (unieważnianych) rekordów.

Fot. Archiwum PZU, Compensa i Warta znalazły się na czele w rankingu jakości danych w ogólnopolskiej bazie polis komunikacyjnych Ubezpieczeniowego Funduszu Gwarancyjnego za 2015 rok. Na kolejnych pozycjach uplasowały się Aviva i Link4, które zajęły odpowiednio czwarte i piąte miejsce. Największego skoku w klasyfikacji – dokonały Aviva i PZU, wspinając się odpowiednio o dwanaście i dziewięć pozycji.

- Nasz ranking ma na celu zmobilizowanie firm do dbałości o jakość oraz terminowość przesyłania danych do Ośrodka Informacji Funduszu – mówi Elżbieta Wanat-Połeć, prezes UFG.  - Utrzymanie wysokiej jakości tych danych leży w interesie całego rynku, szczególnie teraz gdy rosną ceny polis i rzetelna informacja o historii ubezpieczenia danego kierowcy ma wpływ na precyzyjne wyliczenie wysokości jego składki – dodaje.

Redakcja poleca:
- Czy praktyczny samochód musi być drogi?
- Przyjazny kierowcy system multimedialny. Czy to możliwe?
- Nowy, kompaktowy sedan z klimatyzacją. Za 42 600 zł!

Na koniec 2015 roku w bazie OI UFG znajdowały się informacje o aktywnych umowach ubezpieczenia OC - dla 21,73 mln pojazdów (przed rokiem 20,88 mln)  oraz  AC - dla 4,93 mln pojazdów (odpowiednio 4,67 mln), a ponadto informacje o blisko 2,1 mln wypłat odszkodowań z tych polis (OC i AC). W ciągu ubiegłego roku firmy ubezpieczeniowe skierowały do bazy OI UFG ponad 144  mln zapytań o historię ubezpieczenia posiadaczy i kierowców pojazdów i 120 mln zapytań o szkody przez nich spowodowane.

- Kolejne lata publikacji rankingu wskazują systematyczny wzrost rzetelności ubezpieczycieli w zasilaniu ogólnopolskiej bazy danych ubezpieczeń komunikacyjnych - mówi Sława Cwalińska Weychert, wiceprezes UFG. - Warto podkreślić, że różnice między ubezpieczycielami z pierwszej piątki rankingu są naprawdę minimalne, a również firmy z końcowych miejsc - każdego roku wyraźnie poprawiają swoje wyniki. Cieszy więc niezwykle, że poszczególne firmy przykładają coraz większą wagę i znaczenie do jakości danych przesyłanych do bazy Funduszu - dodaje.

Zgodnie z delegacją nowej ustawy o działalności ubezpieczeniowej (art. 455) Fundusz rozpoczął budowę bazy zdarzeń i szkód dla ubezpieczeń innych niż komunikacyjne.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości