Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Raport McAfee: elektronika w autach zagrożona

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Raport McAfee: elektronika w autach zagrożona Firma McAfee opublikowała raport o zagrożeniach czyhających na elektroniczne systemy montowane w samochodach. Jest to pierwsza tego typu publikacja dotycząca takich zagadnień.

W nowoczesnych samochodach systemy elektroniczne są powszechnie wykorzystywane do sterowania niemal wszystkimi urządzeniami łącznie z poduszkami powietrznymi, radiem, elektryczną regulacją siedzeń, ABS-em, systemami kontroli trakcji, systemami automatycznego utrzymywania bezpiecznej odległości, a także z systemami łączności i łączności wewnętrznej.

Przemysł motoryzacyjny wciąż dodaje nowe funkcje i udogodnienia, takie jak dostęp do internetu czy możliwość dostosowania wielu właściwości pojazdu do preferencji użytkownika. Ponadto użytkownicy chcą mieć stały dostęp do Internetu nawet podczas jazdy, a to skłania producentów do coraz głębszej integracji systemów elektroniki samochodowej z urządzeniami konsumenckimi, takimi jak smartfony czy tablety. Niestety, w tej sytuacji kwestie bezpieczeństwa spadają na drugi plan. W raporcie zaprezentowano m.in. przykłady włamań do systemów elektronicznych zainstalowanych w samochodach.

Zobacz też: Euro NCAP - pięć najbezpieczniejszych samochodów roku 2010

Naukowcy z kilku uniwersytetów wykazali, że mając dostęp do elektronicznych elementów samochodu (z wnętrza samochodu lub zdalnie przez Bluetooth) można uzyskać dostęp również do elementów istotnych dla bezpieczeństwa jazdy i pasażerów.

- Przeprowadzone badania dowodzą istnienia rzeczywistego zagrożenia bezpieczeństwa konsumentów. Ryzyko włamania do poczty elektronicznej czy laptopa to jedno, ale włamanie do systemów elektroniki samochodowej może stanowić bardzo poważne zagrożenie bezpieczeństwa - powiedział Stuart McClure, wiceprezes i dyrektor generalny z firmy McAfee.

Raport firmy McAfee opisuje ryzyka związane z narażeniem na działania cyberprzestępców, takie jak: zdalne otwieranie i uruchamianie samochodu za pomocą telefonu komórkowego, zdalne zablokowanie samochodu, śledzenie położenia samochodu i działań kierowcy, kradzież danych osobowych poprzez Bluetooth, zakłócanie nawigacji samochodowej, zablokowanie systemu wzywania pomocy.

Pełen raport dostępny jest na stronie: www.mcafee.com/autoreport. Raport przygotowany we współpracy z firmami Wind River i ESCRYPT.

Wojciech Frelichowski

Raport McAfee: elektronika w autach zagrożona
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Raport McAfee: elektronika w autach zagrożona

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości