Wszystko
o samochodach

Przepisy / Prawo jazdy

Raport: Prawo jazdy po staremu

Data publikacji: Autor: redakcja.gdp

Raport: Prawo jazdy po staremu Od przyszłego roku egzaminy na prawo jazdy będą trudniejsze. Dlatego wielu kursantów stara się zdać je jeszcze w tym roku. Nie zawsze jest to dobry pomysł.

Egzamin w przyszłym roku czekają zmiany. Egzamin teoretyczny w nowej formie miał obowiązywać już od lutego, dlatego przestraszeni kandydaci na kierowców zapisywali się hurtem na kurs prawa jazdy, by zdążyć przed zmianami. To zainteresowanie widać w liczbie przeprowadzanych egzaminów. W drugim półroczu 2011 roku było ich znacznie więcej niż w pierwszym.

Już w piątek napiszemy, jak kursanci poszczególnych szkół nauki jazdy z Koszalina i powiatów regionu poradzili sobie na egzaminie na prawo jazdy w drugim półroczu 2011 roku.

Ile egzaminów zarówno tych teoretycznych, jak i praktycznych zakończyło się pozytywnie dla kursantów z poszczególnych szkół, napiszemy w naszym piątkowym raporcie.

W lutym, kiedy ministerstwo wprowadzenie nowych przepisów związanych ze zmianą egzaminu teoretycznego odłożyło na rok, wojewódzkie ośrodki ruchu drogowego nieco odetchnęły. Skończyły się kolejki, ale przypominamy, że czas szybko płynie i do stycznia 2013 roku pozostaje coraz mniej czasu. A to wtedy, oprócz zmian w teorii, wprowadzone zostaną te dotyczące nowych kategorii na prawo jazdy, minimalnego wieku dla kierowców, ograniczeń dla tych, którzy uzyskują prawo jazdy oraz punktów karnych.

I tak, liczba pytań egzaminu teoretycznego zostanie znacznie zwiększona. Na teście będzie ich 32, z czego 20 z bazy wspólnej oraz 12 specjalistycznych. Będą w formie klipów wideo, zdjęć, animacji lub typowych pytań. Na pytania od 1 do 20 zdający odpowiadać będzie "tak” lub "nie”, pozostałe pojawią się z odpowiedziami: A, B i C, ale tylko jedna odpowiedź będzie właściwa. Czas na odpowiedź będzie ograniczona. Do pytań nie można wracać, ale można zmienić odpowiedź w czasie na to przeznaczonym. Za odpowiedź na poszczególne pytania można zdobyć 1, 2 i 3 punkty. Maksymalna liczba do uzyskania to 74 punkty.

Egzamin będzie trwał 25 minut i zostanie zaliczony, gdy zdający otrzyma minimum 68 punktów.
To nie koniec zmian dla kierowców. Osoba, która po raz pierwszy uzyska prawo jazdy kategorii B, poddana zostanie dwuletniemu okresowi próbnemu. Ten liczyć się będzie od dnia wydania dokumentu.

A wiązać się będzie m.in. z odbyciem kursu doszkalającego, praktycznego szkolenia w zakresie zagrożeń w ruchu drogowym oraz zakazem przekraczania prędkości 50 km/h w obszarze zabudowanym, a 80 km/h poza nim i podejmowania pracy w charakterze kierowcy.

Raport: Prawo jazdy po staremu
  • Poprzednie zdjęcie
  • 1 / 1
  • Następne zdjęcie

Raport: Prawo jazdy po staremu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości