Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Raporty

Raport TÜV 2018. Najbardziej awaryjne samochody

Data publikacji: Autor: Motofakty.pl

Fot. Bartosz Pudełko Niemieckie Stowarzyszenie Dozoru Technicznego (TÜV) zaprezentowało nowy raport awaryjności. Sprawdzamy które modele używanych aut sprawiają najwięcej problemów.

Ranking aut, tworzony rokrocznie przez niemiecki TÜV nie jest może w pełni obiektywnym źródłem informacji o awaryjności i trwałości pojazdów, ale z pewnością daje sporą wiedzę na temat jakości poszczególnych modeli. Ponieważ podstawą do jego tworzenia są niedomagania stwierdzone jedynie podczas obowiązkowych, okresowych badań technicznych samochodów w Niemczech, to siłą rzeczy nie można mówić o pełnym obrazie kondycji każdego z aut.

Redakcja poleca:

Najpopularniejsze używane auta za 10-20 tys. zł
Prawo jazdy. Jakie zmiany w 2018 roku?
Przegląd samochodu przed zimą

Zobacz także: Seat Ibiza 1.0 TSI w naszym teście

TÜV grupuje auta według wieku i określa odsetek egzemplarzy usterkowych z ogólnej liczby samochodów danego modelu i rocznika. Im niższy, tym model bardziej niezawodny. Instytucja bierze pod uwagę wykryte podczas przeglądów usterki, które stanowią poważne zagrożenie dla bezpieczeństwa ruchu. Samochody dzieli na następujące grupy: dwu- i trzyletnie, cztero- i pięcioletnie, sześcio- i siedmioletnie, ośmio- i dziewięcioletnie oraz dziesięcio- i jedenastoletnie.

Nie wszyscy właściciele samochodów znajdą swoje auta w tabelach raportu TÜV. Zaskoczeni brakiem konkretnego modelu mogą być również ci, którzy planują zakup używanego samochodu i chcieli by sprawdzić jego pozycję w rankingu awaryjności. Twórcy zestawienia biorą bowiem pod uwagę tylko te modele, które przyjechały na kontrolne badania techniczne w liczbie przynajmniej 10 000 egzemplarzy. Jeśli ten warunek nie został spełniony auto po prostu nie jest klasyfikowane w raporcie TÜV. Chodzi nie tylko o te pojazdy, które z racji swej elitarności obecne są na rynku w niewielkiej liczbie egzemplarzy. Problem dotyczy również samochodów popularnych na innych rynkach europejskich, ale nie oferowanych oficjalnie w Niemczech albo cieszących się na tamtym rynku mizerną popularnością.

Raport TUV 2018. Najbardziej awaryjne auta

(w nawiasie podano odsetek awaryjności)

Auta 2-3 letnie

1. Kia Sportage (12,6)

2. Fiat Punto (12,3)

3. Dacia Logan (12,2)

5. Fiat 500 (11,2)

6. Ford Ka (10,1)

7. Dacia Sandero (9,6)

8. Hyundai i20 (8,7)

9. Ford Galaxy (8,4)

10. Fiat Panda ex aequo z Fordem Mondeo (8,3)

Auta 4-5 letnie

1. Peugeot 206 z Dacią Logan (20,6)

Auta 6-7 letnie

1. Chevrolet Aveo (29,3)

Auta 8-9 letnie

1. Chevrolet Matiz (35,8)

Auta 10-11 letnie

1. Ford Galaxy ex aequo z Fordem Ka (36,9)

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Janusz (gość)

  Peugeot 206 może i nie jest niezawodny, ale nie ma egzemplarzy 4 lub 5 letnich

 • ciekawe (gość)

  UWAGA MOCNE https://www.youtube.com/watch?v=l1Vb2zIurSs

 • ciekawe (gość)

  UWAGA MOCNE https://www.youtube.com/watch?v=l1Vb2zIurSs

 • sal (gość)

  Fakt ta corolka jest nie do zdarcia. Jak na 10 latka sie dobrze spisuje. Owszem coś sie trafi z czasu do wymiany ale z delphi można dobrać w standardzie oe. Dziwie sie że tak mało azjatów jest w tym zestawieniu, mam wrażenie że te wyniki są średnio miarodajne.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości