Wszystko
o samochodach

Porady / Bezpieczeństwo

Ratując pieszego

Data publikacji: Autor: mp, rp

Fot. Honda W kolizji z pojazdem szanse pieszego są niewielkie. Sytuację mogą zmienić nowe rozwiązania techniczne.

W kolizji z pojazdem szanse pieszego są niewielkie. Producenci samochodów starają się opracować rozwiązania, które podnoszą bezpieczeństwo niezmotoryzowanych obywateli naszej planety.

 Fot. Honda

W przyszłości przewiduje się, że każdy nowy samochód dopuszczony do ruchu drogowego będzie musiał pomyślnie przejść test na zderzenie z pieszym. Problem polega na tym, że pokrywa silnika współczesnego samochodu jest umieszczona nisko, co jest spowodowane dążeniem do zmniejszenia oporów aerodynamicznych nadwozia i względami estetycznymi. Trudno bowiem sobie wyobrazić np. samochód sportowy z podniesioną przednią częścią nadwozia. Natomiast z punktu widzenia ochrony pieszego pokrywa silnika powinna być umieszczona znacznie wyżej, co psuje harmonię kształtów.

Skoro pokrywa silnika jest umieszczona nisko, trzeba ją w momencie kolizji podnieść. Ten oczywisty pomysł zrealizowali inżynierowie Hondy. System składa się z trzech czujników umieszczonych w przednim zderzaku. W sytuacji kolizji z pieszym przesyłają one sygnał do komputera, który powoduje podniesienie pokrywy silnika o 10 cm. Amortyzuje ona uderzenie ciała, dzięki czemu zmniejsza ryzyko wystąpienia poważnych uszkodzeń.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości