Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Realne koszty zakupu i użytkowania samochodu

Data publikacji: Autor: Artykuł sponsorowany

Posiadacze czterech kółek przywykli do ciągłych opłat, które muszą uiszczać z tytułu posiadania takiego, a nie innego pojazdu. Okazuje się jednak, że decydując na model wybranej marki przy zakupie, w ogólnym rozrachunku może nas to kosztować znacznie mniej, niż gdybyśmy sięgnęli po auto wyprodukowane przez innego producenta. Posiadacze czterech kółek przywykli do ciągłych opłat, które muszą uiszczać z tytułu posiadania takiego, a nie innego pojazdu. Okazuje się jednak, że decydując na model wybranej marki przy zakupie, w ogólnym rozrachunku może nas to kosztować znacznie mniej, niż gdybyśmy sięgnęli po auto wyprodukowane przez innego producenta.

Posiadacze czterech kółek przywykli do ciągłych opłat, które muszą uiszczać z tytułu posiadania takiego, a nie innego pojazdu. Okazuje się jednak, że decydując na model wybranej marki przy zakupie, w ogólnym rozrachunku może nas to kosztować znacznie mniej, niż gdybyśmy sięgnęli po auto wyprodukowane przez innego producenta.W kluczowym momencie

W życiu każdego zmotoryzowanego przychodzi chwila, kiedy trzeba pomyśleć o zmianie dotychczasowego samochodu. Najczęściej decydują o tym takie względy jak: zużycie, koniec leasingu czy powiększenie rodziny. Zważywszy na to, że jest to dość znaczna inwestycja dla domowego budżetu, trzeba ją dobrze przemyśleć. W takim momencie pomocny okazuje się cennik nowych samochodów, który pozwala zrobić mały rekonesans. Kolejnym, naturalnym krokiem jest przejście na stronę internetową producenta, gdzie znajdziemy konfigurator, w którym można doposażyć wybrany model według indywidualnych upodobań. Z gotowym projektem można udać się do pobliskiego salonu i rozpocząć wstępne negocjacje. Nie od dziś wiadomo, że ceny nowych aut nie są sztywnymi stawkami wyznaczonymi przez importera. Sam sprzedawca na starcie będzie mógł zaoferować dogodny rabat, który pozwoli zaoszczędzić kupującemu nierzadko kwotę w granicach kilku tysięcy złotych. W zależności od promocji sezonowej można liczyć także na gratisy takie jak np. komplet opon zimowych.

Wydatek czy zabezpieczenie?

O tym, że obowiązkowa polisa OC ma sens, wie chyba każdy. Wystarczy bowiem chwila nieuwagi, by na parkingu ze swojej winy przerysować czyjeś auto, którego drobna naprawa lakiernicza może czasem wynieść krocie. Utrata części zniżek na kolejny rok jest względnie niewielką karą. Gorzej, gdyby przyszło nam pokrywać z własnej kieszeni usunięcie wyrządzonej w ten sposób szkody. Cena ubezpieczenia samochodu jest proporcjonalnie wyższa, kiedy zadecydujemy się na polisę AC. O ile do niedawna decydowali się na nią nieliczni, dzisiaj zdecydowana większość nabywców nowych aut woli zabezpieczyć się w ten sposób np. przed ewentualną kradzieżą. Wystarczy spojrzeć na statystyki policyjne, żeby wiedzieć, że jedynie w nielicznych przypadkach udaje się znaleźć sprawcę oraz odzyskać samochód w nienaruszonym stanie. Nabywca nowego auta bardzo często ma możliwość na zakup polisy w preferencyjnej cenie. Dealerzy nierzadko współpracują z towarzystwami ubezpieczeniowymi, dzięki czemu mogą zaoferować dogodne stawki. To pozwala kupującemu zabezpieczyć przyszły los pojazdu i nie obawiać się niczego, co może mu się przydarzyć w okresie jego użytkowania.

Zgodnie z zaleceniami

Nie sama gwarancja producenta, a zwykła znajomość zasad działania poszczególnych podzespołów w samochodzie powinna być czynnikiem, który sprawia, że odwiedzimy ASO w wyznaczonym terminie. Cena wymiany oleju nie jest astronomiczna, więc raz do roku wypada stawić się w warsztacie, by zapewnić silnikowi lepsze smarowanie. Poza tym o kolejnych przeglądach decydują najczęściej interwały ustalone przez konstruktorów. Po pokonaniu określonej ilości kilometrów komputer pokładowy wyświetla komunikat przypominający o udaniu się do serwisu. Z pewnością nie można lekceważyć takich informacji, gdyż w przypadku elementów takich jak rozrząd, lepiej nie czekać, aż z silnikiem stanie się coś złego. Koszty ewentualnej naprawy mogą być astronomiczne, a w wyniku takich zaniedbań gwarancja nie będzie już obowiązywać. Wykonując regularne przeglądy w autoryzowanym serwisie, minimalizujemy wystąpienie jakiejkolwiek usterki na drodze, która byłaby w stanie unieruchomić samochód. Wymiana na czas wybranych elementów eksploatacyjnych pozwala uniknąć nieprzyjemnych sytuacji, które na ogół przytrafiają się nam w najmniej oczekiwanym momencie. W praktyce cena samochodu to paradoksalnie także koszty związane z jego utrzymaniem.

Średni wiek pojazdów poruszających się po polskich drogach sukcesywnie się zmniejsza. Ludzie cenią sobie niezawodność i nie chcą wpaść w kłopoty po zakupie auta z drugiej ręki o niepewnej przeszłości. Ceny nowych samochodów wydają się natomiast na tyle przystępne, że z roku na rok wyjeżdża ich z salonów coraz więcej.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości