Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Recepta na kryzys

Data publikacji: Autor: PRO

Ze sprzedażą na poziomie 56,5 tysiąca samochodów włoska firma była zdecydowanym liderem na polskim rynku nowych samochodów.

Z pewnością spora w tym zasługa nowych modeli, których Fiat wprowadził w ubiegłym roku sporo. Dzięki temu udało się zatrzymać spadek sprzedaży w 2002 roku na poziomie prawie 28 procent poniżej stanu z 2001 roku.

Trudny początek roku
Jako pierwszy pojawił się na rynku zmodernizowany model Palio Weekend, który produkowany jest w polskich fabrykach Fiata. Do wyboru są dwie wersje wyposażenia - EL i HL i trzy silniki benzynowe - dwa o pojemności 1,2 l i mocy 60 lub 80 KM i 103-konna jednostka 1,6 l. Choć mówiło się także o wysokoprężnym silniku JTD, na razie nie wprowadzono go do sprzedaży, a szkoda.
Kolejną nowością wprowadzoną w 2002 roku było model Stilo, następca Bravo/Bravy. Niestety, choć Włosi wiązali z tym modelem ogromne nadzieje, nie sprzedawał się on początkowo najlepiej. Powodem była wysoka cena, ponad 50 tysięcy za podstawowy model to zdecydowanie za dużo. Tym bardziej, że konkurencja w postaci Toyoty Corolli była znacznie tańsza. W tym roku do trzy- i pięciodrzwiowego Stilo dołączy kombi, nazwane Multi Wagon.

Albea - szansa na sukces
Nieco później na rynku pojawiła się Albea - gruntownie zmodernizowana limuzyna segmentu B, zastąpiła cieszącą się coraz mniejszą popularnością Sienę. Silniki identyczne jak w modelu Palio Weekend. Nic w tym dziwnego, auto jest bardzo blisko spokrewnione pod względem technicznym.

Rodzinne nowości
Jesienią ubiegłego roku trafił na rynek Ulysse, pierwszy z trzech bliźniaczych vanów, opracowanych przez Fiata i PSA. Nieco później dołączyły do niego Peugeot 807 i Citroen C8. Jest jeszcze czwarty bliźniak, Lancia Phedra, ale koncern nie zamierza wprowadzać go do Polski. Pod maską znalazły się jednostki konstrukcji grupy PSA - dwulitrowy silnik benzynowy o mocy 136 KM, trzylitrowy silnik V6 o mocy 210 KM i dwa turbodiesle - 2.0 o mocy 109 i 2.2 o mocy 128 KM.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości