Wszystko
o samochodach

Przepisy / Punkty karne

Redukcja punktów karnych. Jak można zredukować punkty karne przez internet?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Łukasz Kaczanowski 18 kierowców z całej Polski wzięło udział w pierwszym szkoleniu online pozwalającym zmniejszyć liczbę punktów karnych, organizowanym przez WORD Białystok. We wtorek i środę ośrodek zorganizował kolejne szkolenie online: kurs reedukacyjny w zakresie problematyki przeciwalkoholowej i przeciwdziałania narkomanii. A na 10 kwietnia ma już niemal komplet chętnych na kolejny kurs zmniejszający punkty karne.
Wojewódzki Ośrodek Ruchu Drogowego jako pierwszy w Polsce wprowadził tego typu szkolenie do swojej oferty. Pandemia wirusa SARS-CoV-2 spowodowała, że wszystkie WORD-y musiały zrezygnować z prowadzenia egzaminów i szkoleń stacjonarnych. Jednak WORD Białystok uruchomił szkolenia online zmniejszające punkty karne. Wystarczy komputer, laptop, tablet czy smartfon oraz dostęp do internetu. Nie trzeba wychodzić z domu. Ba! Nie trzeba przyjeżdżać do Białegostoku czy w ogóle na Podlasie. Nic więc dziwnego, że na zorganizowane w ostatni piątek pierwsze takie szkolenie zgłosili się chętni również z Warszawy, Pomorza czy Śląska.
 
Szkolenie takie wygląda podobnie jak organizowane w cyklu stacjonarnym. Uczestnicy widzą i słyszą instruktora przez internet, a ukończenie sześciogodzinnego kursu pozwala zredukować liczbę punktów karnych o sześć. Kolejne takie szkolenie planowane jest na najbliższy czwartek (10 kwietnia). Dla tych, którzy nie zdążą przed Wielkanocą WORD otworzył już kolejne dwa terminy: 14 i 17 kwietnia (wtorek i piątek). Liczba miejsc jest ograniczona, zapisywać można się nawet w dniu kursu.
 
Równie wielu chętnych jest na szkolenie reedukacyjne, które trwa dwa dni (każdy po 8 godzin lekcyjnych) i kończy się testem psychologicznym.
 
 
- Telefon w Dziale Szkoleń oraz infolinia bez przerwy jest zajęta, bo dzwonią zainteresowani ludzie z całej Polski. Pierwsze szkolenie na 7 i 8 kwietnia zapełniło się w mgnieniu oka, a na kolejne są już nieliczne miejsca. Uczestnicy są dosłownie z całej Polski: Podkarpacia, Pomorza, Dolnego Śląska. Przepisy wprowadziły ograniczenia przy takich zajęciach do 15 osób w jednej grupie dlatego warto się pospieszyć – powiedział Przemysław Sarosiek, dyrektor WORD w Białymstoku.
 
Białostocki WORD już zapowiada, że po szkoleniu zmniejszającym punkty karne i reedukacji wprowadzi także kolejne szkolenie. Szczegóły już po świętach.

Punkty karne. Jak sprawdzić?

  • W przeglądarce internetowej należy otworzyć stronę obywatel.gov.pl i wybrać opcję sprawdzenia punktów karnych przez internet
  • Następnie trzeba kliknąć opcję „Sprawdź swoje punkty karne".
  • Kliknąć w przycisk „Zaloguj się", a następnie zalogować się na profil zaufany
  • Gdy wyświetli się „Wniosek o dostęp do usługi online na platformie obywatel.gov.pl", kliknąć w „Podpisz profilem zaufanym".
  • Pojawi się prośba o autoryzację. Trzeba potwierdzić chęć podpisania wniosku o sprawdzenie liczby punktów karnych, klikając w przycisk „Autoryzuj i podpisz dokument".
  • W następnym kroku wprowadzić trzeba jednorazowy kod. 
  • Po wpisaniu kodu nastąpi powrót na stronę obywatel.gov.pl, gdzie można sprawdzić punkty

Profil zaufany

Aby sprawdzić swoje punkty w internecie niezbędny jest profil zaufany. Można go założyć, rejestrując się na stronie pz.gov.pl, a następnie odwiedzając punkt potwierdzający z dokumentem tożsamości lub "z wykorzystaniem zewnętrznego dostawcy tożsamości". Obecnie całkowicie przez internet mogą to zrealizować klienci kilku banków.

Cała usługa jest bezpłatna, a sprawdzić można tylko liczbę swoich punktów karnych. Nie można sprawdzić, ile punktów karnych ma inna osoba.

Zobacz także: Klienci się skarżą. UOKiK kontroluje płatne parkingi

Limit punktów karnych

Warto wiedzieć kiedy limit 24 punktów karnych ulega wyzerowaniu. Dzieje się tak:

  •  po roku od ich otrzymania
  •  po ukończeniu szkolenia, które pozwala na zmniejszenie liczby punktów karnych, w którym można uczestniczyć nie częściej niż raz na 6 miesięcy (po szkoleniu suma punktów karnych zostanie zmniejszona jedynie o 6 najstarszych punktów),
  • po ponownym zdaniu egzaminu na prawo jazdy - jeśli kierowca otrzyma co najmniej 24 punkty karne i straci prawo jazdy.
Podstawa prawna

Art. 1 pkt 3 ustawy z 23 marca 2017 r. o zmianie niektórych ustaw w związku z z zadaniami organów administracji publicznej w zakresie niektórych rejestrów publicznych (Dz. U. z 2017 r. poz. 777)

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości