Wszystko
o samochodach

Porady / Eksploatacja

Regeneracja samochodowych szyb

Data publikacji: Autor: Michał Głombiowski

Drobne pęknięcia, rysy lub odłupania w szybie naszego auta zwykle dadzą się naprawić bez wymiany całej szyby.
Przejdź do: Pierwsza pomoc  / Koszt naprawy

Specjaliści są w stanie poradzić sobie z większością uszkodzeń szyb. Czasami jednak zmuszeni są odesłać klienta z kwitkiem.

Warunki naprawy
- Drobne uszkodzenia szyb dadzą się naprawić, ale pod pewnymi warunkami - wyjaśnia Adam Borowski, właściciel sopockiego Zakładu Naprawy i Montażu Szyb Samochodowych "Adan". - Po pierwsze, szyba musi być uszkodzona z zewnątrz, po drugie uszkodzenie musi być stosunkowo świeże, wreszcie po trzecie - jesli usterka to pęknięcie, nie może ono przekraczać dwudziestu centymetrów.
Uszkodzenia szyb to przeważnie własnie pęknięcia (sprawiające więcej kłopotów przy regeneracji), albo uszkodzenia punktowe, zwane "oczkami".

Po amerykańsku
Podstawowa metoda regenaracji szyb samochodowych polega na wypełnianiu ubytków specjalną żywiczną masą. Efekt regeneracji jest zwykle na tyle dobry, że naprawianego miejsca nie sposób odróżnić od nienaruszonej częci szyby.
- W naszym zakładzie stosujemy metodę amerykańską - mówi Adam Borowski. - Polega ona na wypełnianiu uszkodzeń w szybie żywicą utwardzaną promieniami ultrafioletowymi (UV) - tzw. anaerobową. Trwałość takiej regeneracji jest bardzo wysoka.

Pierwsza pomoc
Przy większych uszkodzeniach zaleca się wymianę całej szyby. Dotyczy to zwłaszcza większych pęknięć.
- Regeneracja dużych pęknięć szyb to tylko doraźna pomoc - mówi Grzegorz Burczak z firmy Jaan zajmującej się montażem i naprawą szyb samochodowych. - Można wprawdzie jeździć z naprawioną szybą, ale warto pomyśleć o jej całkowitej wymianie. Nie dotyczy to uszkodzeń punktowych.
Naprawa szyby samochodowej, przy zastosowaniu nowoczesnych technologii, nie zajmuje zwykle więcej niż trzy godziny. Regeneracja mniejszych uszkodzeń trwa najwyżej godzinę.

Koszt naprawy szyb samochodowych

 • Regeneracja szyb samochodowych jest zwykle dużo tańsza niż wymiana całej szyby.
 • Cenę ustala się indywidualnie, biorąc pod uwagę skalę uszkodzeń.
 • Przy wycenie kosztów naprawy pod uwagę bierze się nie markę wozu, a rodzaj uszkodzenia.
 • Orientacyjny koszt regeneracji mieści się w przedziale od 50 do 130 złotych.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Tagi:

Komentarze

 • pslodo

  Czy można spolerować drobne ryski od wycieraczek na dwudziestoletniej szybie? Jazda w nocy, lub pod słońce jest dość uciążliwa. Światło rozchodzące się w milionach rysek potęguje oślepienie. Czy ewentualne polerowanie nie zmniejszy w znacznym stopniu wytrzymałości?

 • Komentarz usunięty.
 • michaell (gość)

  Warto w takich przypadkach oddać samochód w ręce specjalistów, którzy się na tym znają. Ostatnio mój kumpel miał dosyć spore zarysowanie przedniej szyby, obawiał się, że potrzebna będzie wymiana, ale skończyło się na naprawie. Skorzystał z usług NordGlass.

 • salem (gość)

  Ja akurat wymieniałem szybę w Nordglassie. Odprysk był za duży, żeby skończyło się tylko na naprawie. Ale i tak byłem zadowolony, bo jeszcze w ramach usługi dostałem bonus w postaci wymiany wycieraczek na nowe oraz nanopowłokę na szybę, znacznie poprawiającą widoczność w trudnych warunkach jazdy. Czyli wyszło ok. :)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości