Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja anglików w Polsce. Podpisano niezbędne rozporządzenia

Data publikacji: Autor: (mm)

Fot. Shutterstock Ministerstwo Infrastruktury i Rozwoju podało, że będzie można rejestrować w Polsce auta z kierownicą po prawej stronie. Od kiedy i jakie zmiany będą konieczne?

Fot. ShutterstockPodpisane przez ministra infrastruktury i rozwoju rozporządzenia zmieniają rozporządzenie w sprawie zakresu i sposobu przeprowadzania badań technicznych pojazdów oraz wzorów dokumentów stosowanych przy tych badaniach, oraz rozporządzenie w sprawie warunków technicznych pojazdów i zakresu ich niezbędnego wyposażenia.

Kiedy będzie można rejestrować angliki?

Projekty te 14 lipca 2015 roku zostały przekazane do Rządowego Centrum Legislacji celem ich opublikowania. Nowe przepisy wejdą w życie po upływie 14 dni od ogłoszenia w Dzienniku Ustaw, a termin ten minie z końcem lipca. Wcześniej takie auto można było zarejestrować tylko teoretycznie, gdyż obowiązywało jeszcze stare rozporządzenie, które uniemożliwia przyznanie takim pojazdom w Polsce prawa do jazdy w ruchu drogowym.

Konieczne zmiany

Właściciele takich aut muszą muszą jedynie wyskalować prędkościomierz z mil na kilometry oraz zmienić światła i lusterka wsteczne. Spełnienie tych wymogów ma być weryfikowane podczas okresowego badania technicznego, przeprowadzanego przed pierwszą rejestracją w Polsce. Wcześniej samochody z kierownicą po prawej stronie mogły być rejestrowane w Polsce jedynie po dokonaniu, kosztownej (od 4-10 tys. zł) modyfikacji polegającej na przełożeniu kierownicy oraz przeniesienia na drugą stronę pedałów gazu, sprzęgła i hamulca.

Przypomnijmy, że rząd od początku nie był przychylny temu projektowi. Wszystko przez względy bezpieczeństwa, bo - jak twierdzą eksperci - jazda anglikiem niesie ze sobą zagrożenia, choćby przy okazji wyprzedzania innych samochodów. – Poruszając się po polskich drogach tzw. anglikiem, kierowca ma bardzo ograniczoną widoczność. Szczególnie trudne jest wyprzedzanie, ze względu na drastycznie ograniczone pole widzenia. Na zwykłej drodze o pojedynczej jezdni, manewr ten jest jak gra w ruletkę – zauważa Bogumił Papierniok z sieci ProfiAuto. Wyrok Trybunału Sprawiedliwości sprawił jednak, że Polska nie miała wyjścia. Musiała wprowadzić przepisy, które pozwolą kierowcom na jazdę anglikami po polskich drogach. 

Ubezpieczenie OC dla anglika

Z tematem rejestracji anglików związana jest cena ubezpieczenia OC za taki pojazd. Eksperci multiagencji CUK Ubezpieczenia zebrali szczegółowe informacje od towarzystw wprowadzających obecnie ubezpieczenia dla anglików.  Ubezpieczając pojazd Vauxhall Insignia Hatchback z 2008 roku, z silnikiem 1.8, brytyjskiego odpowiednika Opla – w opcji z kierownicą z lewej i z prawej strony, polscy kierowcy muszą liczyć się zarówno ze zwyżkami jak i kalkulacjami bazującymi na indywidualnej ocenie towarzystwa. Aby lepiej zobrazować różnice w cenach polis, multiagencja CUK porównała oferty ubezpieczycieli prezentujących różne podejście do ubezpieczenia pojazdów z kierownicą po prawej stronie.

Przykładowo Uniqa ubezpiecza takie auto tylko gdy posiada ważne polskie badanie techniczne. W ubezpieczeniu rocznym użytkowanie określane jest jako pojazd wykorzystywany do celów specjalnych, co wiąże się ze zwyżką składki sięgającą nawet do 300% Przykładowo za ubezpieczenie Insginii kierowcy zapłacą w Gdańsku, aż 2369 zł.

40 latek, bezszkodowość 10 lat

Kierownica lewa strona (EU)

Kierownica prawa strona (UK)

Gdańsk

790 zł

                2369 zł

Wrocław

701 zł

                2104 zł

Warszawa

661 zł

                1983 zł

Kielce

522 zł

                1566zł

Gothaer posiada w swojej ofercie całoroczne ubezpieczenie dla „anglika”, a za polisę Insignii z kierownicą po prawej stronie kierowcy zapłacą w Warszawie, aż 2036 zł, czyli 200% więcej.

40 latek, bezszkodowość 10 lat

Kierownica lewa strona (EU)

Kierownica prawa strona (UK)

Gdańsk

629 zł

                2036 zł

Wrocław

629 zł

                1887 zł

Warszawa

629 zł

                1887 zł

Kielce

586 zł

                1759 zł

Compensa zwraca uwagę na dane pojazdu. Na cenę polisy wpływa fakt, że pojazd został sprowadzony i z której strony jest kierownica. Ubezpieczenie zawierane jest na 12 miesięcy. Właściciel Vauxhall’a Insigni zapłaci tu składkę o 99% wyższą.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Domin (gość)

  Nareszcie ! P.O ma moje poparcie na wyborach ! Teraz jeszcze z kaczorem i klerami pedofilami zrobic porzadek !

 • Domin (gość)

  Finansowanie kosciola z budzetu polski to bzdura! Glosowanie na Pis to bankructwo tego panstwa! Proboszcze auta za 100tys i palace! MAFIA! Jezeli kaczory wygraja to wyjezdzam na zawsze! Emeryty zakaz glosowania i to radio rydzykowe to sekta!

 • Norma (gość)

  Uważam i będę uważał że w Polsce rejestracja auta z kierownicą po lewej stronie to ignorowanie bezpieczeństwa dla współużytkowników drogi! Może by tak kierownicę do tyłu? Polak oszczędny to i bat z gałęzi by zrobił. Komu i czemu to służy? Stać na konia to lejce mają być w ręku a nie pod furmanką. Polska z jednej strony wprowadza coraz bardziej rygorystyczne przepisy dotyczące aut a z drugiej strony świadomie przyzwala na ignorancję podstawowych zasad bezpieczeństwa wywodzących się z konstrukcji samochodów!

 • pw (gość)

  PiS nie ma nic do rzeczy, za PiSu nie było takiego draństwa władzy. W sprawie anglików to można mieć pretensje do ubezpieczycieli.

 • Domin (gość)

  Bzdura ! To sie zaczelo za czasu ,jak Rzadzil PIS ! Kaczka wprowadzi kary za palenie papierosa,we wlasnym samochodzie !CHCE POLSKI LIBERALNEJ DLA KAZDEGO A NIE CIEMNOTY I SAMYCH ZAKAZOW

 • rymek (gość)

  domin,proponuje przeprowadzic sie do izraela :) tam bedziesz czul sie jak u siebie

 • rymek (gość)

  domin kołku bez szkoly,zamiast sie mądrzyc pejsie obłudny,to poczytaj lepiej ile twoj liberalny pan pompuje kasy z budzetu w jude caitung :))) http://wpolityce.pl/polityka/172660-zobacz-jak-rzad-tuska-pompuje-publiczne-pieniadze-w-gazete-wyborcza-tvn-i-inne-posluszne-media-szokujacy-raport-sejmowego-zespolu

 • pw (gość)

  Domin to najwyraźniej leming, albo troll Platfusowy. Straszenie PiSem to głupota bo to za rządów PO Urzędy Skarbowe gnębia przedsiębiorców znacznie bardziej niż za PIS. To za rządów PO odbiera się dzieci rodzicom za to że są za grubi i biedni. To za rządów PO ustawiano fotoradary. To za rządów PO osłabiono potencjał Polski tak, że kto może wieje stąd bo nie ma pracy

 • pw (gość)

  PO to jest liberalne ale w sensie obyczajowym-geje, lesbijki, in vitro. Gospodarczo bardziej liberalny był już PiS chociaż prowadzi socjalną retorykę. PO miało być partią liberalno-konserwatywną a skończyli jako lewacy i etatyści, biurokraci. Jeszcze do Watykanu niedawno pojechali a popierają in vitro, głupota.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości