Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta 2019. Będą zmiany w przepisach

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Krzysztof Szymczak Proces rejestracji auta ma przebiegać szybciej. Ma być też taniej, a obecnie planowane przepisy są na etapie uzgodnień wewnątrzresortowych. Szczegóły poznamy w czerwcu.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami można nie wymieniać tablic rejestracyjnych w przypadku, gdy zakupiony pojazd był wcześniej zarejestrowany w tym samym powiecie. Jeśli auto jest zarejestrowane np. w Gdańsku, to przy jego rejestracji np. w Warszawie, trzeba zmienić tablice.

Na kupującego samochód w innym województwie lub powiecie, będzie można pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, na których jeździ samochód. Warunek? Mowa o pojeździe, który był zarejestrowany w Polsce i ma tablice zgodne z obowiązującymi przepisami. To pozwoli na zaoszczędzenie 80 zł przy rejestracji.

Wprowadzona zostanie możliwość rejestracji pojazdu na wniosek właściciela przez starostę właściwego również ze względu na miejsce czasowego zamieszkania. Czasowe zamieszkanie w danym miejscu musi trwać dłużej niż sześć miesięcy.

Dodatkowo starosta (właściwy dla miejsca zakupu lub odbioru auta) otrzyma prawo dokonania czasowej rejestracji pojazdu na wniosek właściciela w razie konieczności przejazdu z miejsca jego zakupu lub odbioru. Dziś takie prawo ma tylko starosta właściwy dla miejsca zamieszkania (siedziby) nabywcy.

Zobacz także: Oto światowy samochód roku 2019

Planowane jest również zniesienie obowiązku przedkładania do rejestracji pojazdu dowodu własności, jeśli od uprzedniej ostatniej rejestracji pojazdu nie nastąpiła zmiana w zakresie własności.

Resort chce wprowadzić także zniesienie obowiązku wydawania karty pojazdu przy pierwszej rejestracji pojazdu przez starostę lub producenta albo importera, gdy wprowadza pojazd do obrotu w Polsce.

Zobacz także: Kia Picanto w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Mirko (gość)

  Artykuł napisany na kolanie w tramwaju cyt. Na kupującego samochód w innym województwie lub powiecie, będzie można pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, gdzie tu jest logika w tym zdaniu. A gdzie mowa o tym że będzie można pozostawić sobie tablice dotychczasowe

 • MK (gość)

  Czy będzie opublikowany ten sam artykuł ale napisany zgodnie z zasadami logiki i języka polskiego? Powyższy to pisał chyba bot - nie można zrozumieć sensu przekazu.

 • Guty (gość)

  Właśnie takie są nowe propozycje przepisów, jak ten artykuł.

 • kierowca. (gość)

  Proszę się nie dziwić , że to bohomazy . Dobra zmiana dotarła również do pisowni nie mówiąc o logice myślenia. Dobra zmiana = dużo treści , zero zrozumienia. Pięknie.

 • Ja (gość)

  Pokolenie 500+

 • Cała prawda (gość)

  Dlaczego nie ma tak jak w UK. Tablice są jedne od momentu zakupu nowego auta do czasu złomowania. Tylko chodzi tu o pieniądze.

 • sonix (gość)

  W Polsce tez będzie jak w UK, tylko w urzędach i sejmie musi wymienić się kadra -resortowych dzieci, postkomuna.

 • Aas (gość)

  W de rejestrujesz samochód w 10 min. Jak czytam te komunistyczne metody I wymagania to mi się nie dobrze robi.

 • ikl (gość)

  bzdura

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości