Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Będzie kara dla właścicieli pojazdów

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Fot. Archiwum Od 1 stycznia 2020 roku wejdą w życie znowelizowane przepisy dotyczące rejestrowania pojazdów. Przewidują one kary finansowe za brak rejestracji oraz zgłoszenia zmiany właściciela pojazdu.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od stycznia 2020 r. nowy właściciel pojazdu będzie mieć 30 dni na złożenie wniosku o jego rejestrację pojazdu. Czas na wykonanie tego obowiązku będzie liczony od chwili zakupu nowego lub używanego auta w Polsce, a jeśli będzie to pojazd z Unii Europejskiej lub innego kraju, moment jego sprowadzenia do Polski.

Jeśli 30-dniowy termin nie zostanie dotrzymany właściciel auta może zostać ukarany grzywną w kwocie od 200 do 1000 zł.

Przepis będzie działać również w drugą stronę, tzn. dotychczasowy właściciel pojazdu będzie mieć także 30 dni na jego wyrejestrowanie.

Zobacz także: Kodeks drogowy 2019. Czy za niezapłacony mandat grozi więzienie?

Istotną zmianą, w stosunku do aktualnie obowiązujących przepisów jest fakt, iż obowiązkiem rejestracji pojazdów zostaną objęci importerzy sprowadzający używane auta z Zachodu. Czyli w praktyce będą to musieli robić handlarze zajmujący się prywatnym importem samochodów z UE.

Z tego powodu w tej branży powstało niezadowolenie, gdyż oznacza to nie tylko poniesienie opłat związanych z zarejestrowaniem pojazdu, ale także dodatkowy koszt wykupienia ubezpieczenia OC. Dlatego jest bardzo prawdopodobne, że cena używanych aut z zagranicy wzrośnie.

Biorąc również pod uwagę fakt, że co roku do Polski sprowadzanych jest kilkaset tysięcy używanych pojazdów, kolejki w wydziałach komunikacji ulegną wydłużeniu.

Nowe przepisy mają uporządkować m.in. dane w Centralnej Ewidencji Pojazdów i Kierowców. Szacuje się bowiem, że w bazie CEPiK jest kilka milionów pojazdów, które od dawna mają innych właścicieli niż wynika to z ewidencji lub w ogóle zniknęły z dróg. Zwracała na to uwage Komisja Europejska, która przy okazji wytknęła Polsce, iż po naszych drogach jeździ cała masa pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, podczas gdy ich faktycznymi właścicielami są obywatele Polscy.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • bart (gość)

  Co za bzdury! "... po naszych drogach jeździ cała masa pojazdów z zagranicznymi tablicami rejestracyjnymi, podczas gdy ich faktycznymi właścicielami są obywatele Polscy." A co ma wspólnego obywatelstwo z miejscem stałego zamieszkania? Bo auto musi być zarejestrowane w miejscu stałego zamieszkania właściciela czyli tam, gdzie mieszkamy więcej niż połowę roku w roku.

 • Jucha (gość)

  Nie rozumiem dlaczego przepis obejmuje aut sprowadzonych dla handlarza to tylko towar tak jak dla dilera nowych aut .

 • Hmm (gość)

  Hmm, przepis może wzbudzać u niektórych niezadowolenie bo wyjdzie "w praniu", ilu "bezrobotnych" w rzeczywistości prowadzi działalność gospodarczą :-)

 • Hmm (gość)

  "bart", kombinujesz za bardzo. Możesz mieć obywatelstwo Australii i chińskie tablice rejestracyjne. Idzie tylko o to żebyś nie bujał się na umowie zawartej z panem Ting Pingiem, ale zarejestrował pojazd na siebie/swoją firmę. I o to idzie, że jak pierd..niesz w inny samochód czy człowieka to nie będzie się tłumaczył poprzedni właściciel (znam prawdziwy przypadek kiedy faceta o godz. 6.01, gdy mijało 10 miesięcy od sprzedaży auta panowie w kominiarkach z łóżka wywlekli, a sąd przez kolejne miesiące dociekał jaką rolę odegrał w przestępstwie).

 • adiki2 (gość)

  No to komornicy zacierają rączki :)

 • Lolex (gość)

  "Przepis będzie działać również w drugą stronę, tzn. dotychczasowy właściciel pojazdu będzie mieć także 30 dni na jego wyrejestrowanie." Co za jełop to skrobał ? Jakie wyrejestrowanie ? Jest jedynie powiadomienie o zbyciu pojazdu. I tacy specjaliści kształtują u ludzi pojęcie o różnych sprawach...

 • Radek (gość)

  Skandal co oni z tymi biednymi polakami robia oni sie nie przejmuja BAnas jezdzi z salonu MOrawiecki tez co ich obchodza jakies powypadkowe auta niech frajerzy co za miske ryzu pracuja placa

 • Kiko (gość)

  Super, w końcu się dobiorą do tyłków nieuczciwych sprzedawców samochodów. Sam kupiłem samochód w autohandlu i zostałem oszukany na OC. Sprzedawca powiedział, że samochód jest opłacony a okazało się, że była zapłacona przysłowiowa złotówka i mimo, że do końca OC pozostało pół roku to musiałem opłacić całe OC. Jak wróciłem z tym problemem do sprzedawcy powiedział, że mogę go oddać do sądu...czego oczywiście nie zrobiłem bo nie mam czasu i dodatkowych pieniędzy na sąd.

 • Em (gość)

  My Polacy.... i tak znajdziemy na to furtkę

 • Jucha (gość)

  Precz z pisem

 • nareszcie (gość)

  a cichym handlarzom części samochodowych dają spokój?, wszystkim niezadowolonym z tego przepisu proponuję kupić mieszkanie w ciemno, bez udziału notariusza i wpisu do księgi wieczystej, do JUCHY byłeś chociaż głosować

 • Paweł (gość)

  My handlarze mamy zawsze pod górkę jak nie akcyza to przeglądy teraz rejestracji.Ja się pytam co za posłowie to wymyśliłi bo na pewno nie ci na których głosowałem będzie prawo i sprawiedliwość jasne jasne jest szukanie kasy i zero zrozumienia dla obywatela .Teraz jak to Duda podpisze to napewni jeden głos już stracil

 • bezmózgi (gość)

  no to człowieku nic nie rób tylko jeździj po urzędach i rejestruj i wyrejestruj , fajnie jak jesteś na miejscu !!!a jak pracujesz na kontrakcie tak jak mi się przytrafiło , kontrakt na pół roku bez zjazdu do domu a moje autko zdechło i trzeba było kupić pierwsze leprze z komisu żeby mieć czym do pracy dojechać ...no i teraz będzie tak że człowieku kombinuj z zarejestrowaniem jeździj po 700-1000km do urzędu bo masz na to 30 dni ( jak nie to cię zastrzelą ) co za tępy kraj ( zrozumiał bym jak by to można było zgłosić przez e-mail albo w inny sposób ) ale w tym zacofanym kraju najpierw strzelają a potem pytają kto idzie !!!!!

 • Marek (gość)

  Świetna zmiana, to powinno być już dawno zrobione. Ludzie kupowali używane auto, a w urzędzie nie można było zarejestrować , bo się okazywało że auto ma 5 umów i żadnej rejestracji. Dziadostwu było żal 200-300 złotych na opłaty i formalności. Teraz przynajmniej będzie porządek.

 • Elf (gość)

  Do Marka. To chyba jakiś żart , prawda ? Urząd przyjmuje jedna umowę i na tej podstawie wydaje rejestrację. Zwolennicy tych przepisów są zapewne w grupie przeciwników branży motoryzacyjnej. Więc po co kupowaliście Państwo samochody ? Przepis jest ewidentnie dla pro formy bo nic nie wnosi oprócz utrudnienia osobom żyjącym z handlu. Każdy normalny kierowca po kupnie auta nie czeka 30 dni ani dłużej aby go nie zarejestrować bo po co kupował - aby stał ? Uprzedzam - NIE jestem z branży motoryzacyjnej :)

 • anty PIS (gość)

  I w dupi.e z tymi handlarzami. Dlaczego ja prowadząc działalność muszę w mojej branży wszystko ujawnić bo klient chce fakturę? Koniec cwaniakowania. Jeszcze bym sie dobrał do zawodników co to na lewo naprawiają auta, hydraulikę, robią remonty itp. Mieszkają w pałacach, jeżdżą Merolami i na zasiłku siedzą. Jeszcze po urzędach łażą i dziadów zgrywaja żeby jakieś 500 plusy dostawać. A z drugiej strony po c,h.uj głosowaliście na pisiorów? Myśleliście ze was ominie?

 • Kazimierz57 (gość)

  QURROSAWA ! Nie ma żadnego dnia bez straszenia, będą kary, będą kary, będą kary, ....Ludzie ! W jakim kraju my żyjemy ?

 • Gość (gość)

  Kary jak najbardziej wiele osób nie przerejestruje auta a później zdjęcia z fotoradarów, kradzieże paliwa itp Trzeba chodzić i tłumaczyć się bo sprzedający widnieje po tablicy jajko właściciel.

 • nie kumam (gość)

  Czy jeśli ktoś przywiózł auto na lawecie z zagranicy, jeszcze nie zarejestrował, postawił na swoim ogrodzonym placu, bez tablic to też ma obowiązek rejestracji o opłacania OC?

 • york (gość)

  ne to wychodzi obrot auta sprzedaz w ciagu 30dni i po sprawie

 • Cichy (gość)

  Tu chodzi tylko o kasę a nie o porządek. Rejestracja kosztuje, pamstwo zarabia, jest kasa dla darozjadow z MOPRu.

 • MANiek (gość)

  Teraz żeby zarejestrować auto, musi ono posiadać m.in. ważne badanie techniczne. Skoro przerejestrowanie staje się obowiązkowe, to czy obrót autami bez przeglądów będzie zabroniony?

 • Te przepisy są głupie. Kupił auto to je ubezpiecza kiedy ma czas lub ochotę. (gość)

  Jak ma AC to wiezie lawetą do badania tech. Albo tymczasowe na 10 dni ale tylko jeden raz na dany pojazd. Potem rejestruje i koniec. Sprzedający wcale nie powinien sie przejmować. Oddał auto wraz z odcinkiem swojego dow. rejestr. i po krzyku. Nowy właści idzie z tym odcinkiem i rejestruje że kupił i od kogo (numer rejestracyjny mówi wszystko o poprzednim właścicielu. Po co kary, komplikacje. Prawo powino być jasne i przejżyste.

 • ani be ani me (gość)

  a ch. j im wszystkim w du.e

 • Kazimierz57 (gość)

  Znowu coś nam grozi.....Kiedy się to skończy?

 • mario (gość)

  kasa, kasa, kasa czyżbu juz trzeba było zaglądać do portweli kierowców. .......... przecież jest tak dobrze

 • Gesik (gość)

  Niech zrobia tak jak w anglii. Kupujesz auto i masz obowiazek ubezpieczyc od razu auto bo inaczej jestes nielegalnie na drodze i po sprawie.

 • Zbycie a nie wyrejestrowanie (gość)

  Kto pisał ten artykuł na zamówienie gratki ? Wbrew temu co można przeczytać nie jest łatwo wyrejestrować w polsce samochód a autor miał na myśli ZGŁOSZENIE ZBYCIA ! To dwie zupełnie różne sprawy.

 • Arti (gość)

  Do wszystkich, anty-Pisowców, którzy nie potrafią czytać ze zrozumieniem - To poronione pomysły wprowadzone pod naciskami UE. Tak się składa, że Pis czy konfederacja próbuje walczyć z wtykaniem nosa Unii w nie swoje sprawy, ale przyklaskuje im Post-Komuna. Handlarz doliczy koszty rejestracji 256zł plus ubezpieczenie średnio 300 i obciąży nimi kupującego - to proste auta używane podrożeją. Niestety żeby nie było że obecni są święci to Pis czyli ich Ministerstwo Środowiska wprowadziło BDO od 2018r. czyli handlarz musi zgłosić ile w sprowadzonym aucie było oleju, czynnika chłodniczego, wagę opon, akumulatora i baterii od pilotów - to dopiero chore. Już lepsza była opłata recyklingowa, 500zł którą nakazała wycofać Unia w 2015r. Tamta opłata była przynajmniej jasna i klarowna, trafiała do budżetu, a ten cyrk BDO nabija kabze prywatnym fimom, które oficjalnie tworzą miejsca w swoich siedzibach na magazynowanie tych odpadów a później mamy płonące wysypiska i tak koło się zamyka.

 • Paranoja. (gość)

  Kupiłem stare auto za granicą 10 let temu. Przyjechałem na kołach. Dokonałem wszystkich opłat celno skarbowych. Nie rejestrowałem, auto w wolnych chwilach remontuje. Po co opłacać OC za coś co nie porusza się po drogach. Gdyby można było zarejestrować i wyrejestrować czasowo, (jak kiedyś) napewno bym to zrobił. Rejestracje służą tylko wyłudzaniu OC (np. od przyczepki która stoi w krzakach) i uśmiercaniu już i tak mocno "przetrzebionej" polskiej zabytkowej motoryzacji. Zasłanianie się unijnymi przepisami. W takiej na przykład Hiszpani, wyrejestrowanie czasowe jest codziennością (baja temporal) Właściciel pojazdu przerejestrowanego nie musi z "wywalonym jezykiem" lecieć by go ubezpieczyć tego samego dnia. Może to zrobic nawet za rok, ważne by nie poruszał się bez OC po drogach publicznych. Logicznie, podczas przeglądu technicznego musi okazać ważne OC. Pozdrawiam.

 • Michał (gość)

  Aby uniknąć kar, a jednocześnie nie tracą na przerejestrowanie kasy, wystarczy zawiadomić o nabyciu pojazdu. Wzor zawiadomienia http://www.autownioski.pl/zawiadomienie-o-nabyciu-pojazdu.php

 • iiiiii (gość)

  Jak tak chcą to niech dadzą od razu stały dowód kartę,a nie miękki dowód. I co ma zrobić handlarz,kto mu kupi z miękkim dowodem. Musi czekać jak łaskawie warszawa wydrukuje. Panowie i Panie posłowie NIE MYŚLICIE TYLKO SIĘ KŁÓCICIE BRAWO BRAWO

 • Mad (gość)

  A moim zdaniem dobry pomysł sam kupiłem samochód z 3 umowami w tym jedna była podrobiona i o mało co bym nie bekną za to, a tak kupisz zarejestrowany pojazd i masz pewność że wszystko jest ok.

 • Mirek (gość)

  Nowa usta i żut na kase Polaków bo powiaty staną na nogi bo niewierze że ktoś zostanie ukarany sumom 200 zł ale filmy ubezpieczeniowe za karzde auto świerzo zarejestrowane .A gdzie jest wolność za kturom walczyłem w 80 r idemokracja

 • Andrzej (gość)

  Najleprze jest to ze ludzie daja sie oskubac z ostatnich złotówek i daja sie naciagać na nowe opłaty i nie ma reakcji publicznej

 • Tak (gość)

  A jak liczyć te 30 dni? Tylko dni robocze - dni pracy urzędów czy też z wolnymi sobotami i niedzielami?

 • TM (gość)

  Handlarz kupując samochód nie wie kiedy go sprzeda, więc OC i opłaty będzie podnosił nieraz bardzo długo. Ciekawe jak to będzie w salonach mercedes, Audi itp. Myślę, że obejdzie ten problem. Wynajem z prawem odsprzedaży.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości