Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Kara dla kupujących pojazd? Co zrobić jeśli oczekiwanie na rejestrację się wydłuża?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski Nawet dwa miesiące trzeba czekać na rejestrację pojazdu od momentu umówienia terminu. A zgodnie z prawem na rejestrację każdego używanego samochodu sprowadzonego z UE mamy 30 dni. Niestety rejestracji samochodu, nie da się załatwić się on-line za pośrednictwem platformy ePUAP.

Rejestracja auta. Umów się na wizytę w urzędzie

Większość wydziałów komunikacji  z powodu trwającej pandemii nie planuje wstrzymania obsługi osób chcących zarejestrować pojazd. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na umówioną wizytę w wydziale komunikacji trzeba będzie poczekać.

Ile czasu na zgłoszenie kupna i sprzedaży auta? 

Od 1 stycznia 2020 roku przepisy nakładają obowiązek rejestracji samochodu sprowadzanego z terytorium UE w określonym terminie. Okres 30 dni został jednak wydłużony do 180 dni z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Używany Hyundai i30. Czy warto kupić?

Rejestracja auta. Powrót starych przepisów

Od 1 stycznia 2021 roku wrodziliśmy jednak do standardowego limitu 30 dni na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej. Termin jest liczony od dnia, w którym pojazd "dotarł do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Data ta ma zostać ustalana na podstawie deklaracji sprowadzającego i jest ona wpisywana do wniosku o rejestrację.

Pojazd sprowadzony po 1 stycznia 2021 roku musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni,

Rejestracja auta. Uwaga na karę!

Jeśli po 30-dniowym terminie samochód nie jest zarejestrowany, wszyscy kolejni właściciele niezarejestrowanego pojazdu mogą liczyć się z karą do 1000 zł.

Niektóre urzędy wystawiają urny, do których interesanci mogą wrzucać wypełnione dokumenty, aby następnie osobiście albo korespondencyjnie odebrać decyzje i dowody rejestracyjne.

Inne wydziały komunikacji umożliwiają zapisy przez internet, ale nowe terminy pojawiają się np. o północy i błyskawicznie znikają.

Istotną informacją dla handlarzy jest, że w wielu urzędach jeden numerek pozwala na załatwienie tyko jednej albo dwóch spraw

Rejestracja auta. Tak sobie radzą sprzedawcy

Samochody na granicy nie są rejestrowane, po prostu się ich nie zgłasza. Stoją w komisach i czekają aż znajdzie się nabywca. Gdy ktoś samochód chce kupić, wtedy dopiero zaczyna biec termin, w którym trzeba samochód zarejestrować.

Rejestracja auta. Co zrobić kiedy kolejka w urzędzie jest zbyt duża?

Jeśli chodzi o zgłoszenia kupna i sprzedaży samochodów, to w przypadku braku innej możliwości, należy wysłać informację do urzędu – np. listem poleconym.

W przypadku rejestracji samochodu, przy braku innej możliwości, można także zażądać wyznaczenia terminu wizyty w urzędzie za pomocą listu poleconego.

Od ewentualnych kar – jeśli opóźnienie wynika z wydłużonych terminów umawiania wizyt – można się odwoływać. W przypadku otrzymania kary w sytuacji, gdy wina leży po stronie urzędu, pozostaje powództwo cywilne.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Gienek (gość)

  "powództwo cywilne" urzędu hahah już to widzę

 • kierowca (gość)

  W okresie pandemii, aby uniknąć kary administracyjnej proponuję drogą pocztową (listem za zwrotnym potwierdzeniem odbioru) wysłać do starostwa powiatowego niezbędne dokumenty do rejestracji pojazdu sprowadzonego z kraju członkowskiego Unii Europejskiej lub zakupionego i zarejestrowanego w Polsce. 30 dniowy termin rejestracji jest zachowany, a urząd w razie wątpliwości powinien właściciela pojazdu wezwać do uzupełnienia dokumentacji, dokonania opłaty rejestracyjnej lub dostarczenia tablic rejestracyjnych, oczywiście jeżeli nie wysłaliśmy ich w pierwotnej przesyłce. Trochę zabawy, ale w portfelu zostanie "haracz" od 200 do 1000 zł.

 • opserwator (gość)

  W biedronkach nie obowiązuje rygor sanitarny tak jak wszystkich urzędach urzędnik w każdej chwili morze wejść do sklepu bez umawiania tam ochrona nie wygania a kasierka się uśmiecha i kasuje

 • czytelnik (gość)

  biedronka to co innego tam trzeba zapindalać aby zarobić a urzędnik i tak swoje weżmie a Tobie jeszcze dowali kare

 • kierowca (gość)

  Aby zachować 30-dniowy terminu rejestracji pojazdu należy liczyć go od dnia przekroczenia granicy z Polską, w przypadku pojazdu sprowadzonego z kraju członkowskiego UE, a w przypadku pojazdu już zarejestrowanego w Polsce od dnia zawarcia umowy kupna-sprzedaży (lub innej przenoszącej własność pojazdu) . W ostatnim przypadku, warto skorzystać z możliwości zgłoszenia nabycia pojazdu, która to czynność dokonana przed 30-dniowym terminem rejestracji auta wyeliminuje nałożenie tzw. kary administracyjnej.

 • Komentarz usunięty.
 • W007 (gość)

  W terminie 30 dni mamy obowiązek zgłosić fakt nabycia auta. Można to zrobić przez internet. Nie wiem o czym jest ten artykuł, ale wprowadza zamieszanie zamiast wyjaśnień. Dochowanie 30 dniowego terminu zgłoszenia wystarczy do uniknięcia kar. Rejestracja pojazdu może nastąpić w terminie późniejszym.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości