Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Nietypowy sposób na oszczędności (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. Mariusz Kapała Polacy mieszkający w pobliżu granicy z Ukrainą biją rekordy w posiadaniu samochodów. Niektórzy z naszych rodaków są współwłaścicielami nawet kilku tysięcy pojazdów.

Siedemnastu mieszkańców Przemyśla i okolic ma 12,5 tys. samochodów z 14,5 tys. zarejestrowanych w tamtejszym wydziale komunikacji. Na tym nie koniec, gdyż ciągle rejestrują na siebie kolejne pojazdy.

Ukraińcy płacą Polakom, aby stali się współwłaścicielami ich aut. Zwykle "odpalają" za to od 100 do 500 zł, gdyż chcą mieć pojazd z polską tablicą rejestracyjną. Dzięki temu mogą jeździć w swoim kraju legalnie autem, ale nie muszą płacić wysokiego cła za jego import. W przypadku niektórych samochodów, podatek ten sięga blisko 7 tys. zł, czyli niekiedy przekracza wartość auta. Po dokonaniu rejestracji Ukrainiec, aby ukraińskie prawo nie ścigało go za oszustwo, musi regularnie odwiedzać Polskę. Jeśli wjeżdża i wyjeżdża tym samym przejściem granicznym, powinien to robić co 5 dni, w przypadku różnych przejść – co 10 dni.

Redakcja poleca:

Obowiązkowe naklejki na auta. Nowy pomysł ministerstwa
Ten przepis to bubel prawny
Kierowcy znaleźli prosty sposób na oszczędność

- Przepisy polskie na to pozwalają, więc jeśli klient się zwróci o zarejestrowanie auta i posiada wymagane dokumenty, to musimy dokonać rejestracji - wyjaśnia mgr inż. Wiesław Jurkiewicz, z Wydziału Komunikacji, Transportu i Dróg w Przemyślu.

Przy naszej wschodniej granicy zawiązało się swoiste „partnerstwo” polsko-ukraińskie. W ciągu godziny na przejściu granicznym w Korczowej odprawianych jest 80 pojazdów, z tego 60 z nich zarejestrowanych jest na współwłaściciela polsko-ukraińskiego.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • wojtek (gość)

    kiedy wrescie bedzie mozna wyrejestrowac auto czasowo a nie nabijac kasy ubezpieczycielom

  • lukasz (gość)

    zapytaj polaczkow co w tej kwestii robia, a poslow sie wybiera po co?????

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości