Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Nowa kara dla właścicieli pojazdów. Nawet 1000 zł (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Dotychczas na rejestrację i zgłoszenie sprzedaży, właściciel auta miał 30 dni. Tyle teorii, bo żadna kara za to nie grozi. Wkrótce jednak ma się to zmienić.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Ma dotyczyć także właścicieli aut.

Od przyszłego roku każdy kto nie zawiadomi starosty o sprzedaży lub kupnie pojazdu w ciągu 30 dni - zapłaci karę od 200 tu do nawet 1000 złotych!

Termin będzie liczony od dnia:

 • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (z rynku wtórnego)

 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej,
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z innego państwa członkowskiego.

Warto zwrócić uwagę, że w obecnie obowiązujących przepisach kodeksu drogowego właściciel zarejestrowanego pojazdu ma tylko obowiązek zawiadomić w ciągu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu samochodu. Często jest on ignorowany przez kierowców, bo nie było wprost przewidzianych sankcji za jego niedotrzymanie.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

W nowych przepisach zawarto sankcję w przypadku niezarejestrowania lub niewyrejestrowania pojazdu w wysokości do 1000 zł. To m.in. odpowiedź na na zarzuty Komisji Europejskiej, dotyczące m.in. braku sankcji za niezarejestrowanie importowanego pojazdu oraz niewyrejestrowanie pojazdu wycofanego z eksploatacji.

Kary mają być nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, natomiast środki mają stanowić dochód powiatu.

Właściciele aut czy motocykli, które zostały i zostaną kupione przed końcem roku mogą spać spokojnie.Nowe przepisy ich nie będą dotyczyć.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Fot. TVN Turbo/x-news
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Smerfik (gość)

  W Niemczech można kupić auto i nie rejestrować do czasu wyjazdu na drogi publiczne, niezarejestrowane może stań na publicznym parkingu i nikomu do tego, ale to normalny kraj. W Polandii jak nawet stoi w w zamkniętym garażu to musi być zarejestrowane i ubezpieczone - które TU dało łapówkę by mieć korzyści z takich przepisów ?

 • Radek (gość)

  Nie o to chodzi smerfie

 • Radek (gość)

  Chodzi o to by cwaniaki nie jeździli na twoim dowodzie i byś Ty nie dostawał pisemnych mandatów i punktów. To źle?? Czy jesteś taki ??

 • MH (gość)

  Brawo !!! Nareszcie przestanę dostawać mandaty za samochody które dawno sprzedałem. Cwaniaki będą szturmować urzędy przed końcem roku. Choć to się pisiorom udało.

 • Illusion (gość)

  Do MH. Czytaj ze zrozumieniem. Przepisy zmieniają się dopiero od 1.01.2020 wszystko przed tą datą pozostaje po staremu. Ja sam mam auta i nie przerejestrowałem ich na siebie. Jedynie ubezpieczyłem i doglądam dobrego stanu technicznego. Wolę dać 180 zł na części do auta niż za kawałek papieru i blachy w urzędzie.

 • fd (gość)

  @Illusion: Jak jednorazowe 180zł robi Ci taką różnicę w utrzymaniu samochodu, to dla dobra innych go sprzedaj.

 • Bart (gość)

  180zl i dolicz 1 dzień wolnego jak nie ma kolejek i siedź jak debil 3 lub 5 godzin

 • Dom (gość)

  Wcale nie musisz siedziec jak deb... wystarczy,ze dzien wczesniej zapiszesz sie przez internet na konkretna godzine do konkretnego urzedu gdzie bedziesz rejestrowac pojazd.Pozdrawiam wszystkich maruderow.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości