Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Nowa kara dla właścicieli pojazdów. Nawet 1000 zł (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Dotychczas na rejestrację i zgłoszenie sprzedaży, właściciel auta miał 30 dni. Tyle teorii, bo żadna kara za to nie grozi. Wkrótce jednak ma się to zmienić.

Ministerstwo Środowiska przygotowało projekt ustawy o zmianie ustawy o utrzymaniu czystości i porządku w gminach Ma dotyczyć także właścicieli aut.

Od przyszłego roku każdy kto nie zawiadomi starosty o sprzedaży lub kupnie pojazdu w ciągu 30 dni - zapłaci karę od 200 tu do nawet 1000 złotych!

Termin będzie liczony od dnia:

 • zakupu nowego pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej,
 • zakupu pojazdu zarejestrowanego na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej (z rynku wtórnego)

 • dopuszczenia przez organ Służby Celno-Skarbowej do obrotu pojazdu sprowadzonego z terytorium państwa niebędącego członkiem Unii Europejskiej,
 • sprowadzenia pojazdu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej z innego państwa członkowskiego.

Warto zwrócić uwagę, że w obecnie obowiązujących przepisach kodeksu drogowego właściciel zarejestrowanego pojazdu ma tylko obowiązek zawiadomić w ciągu 30 dni starostę o nabyciu lub zbyciu samochodu. Często jest on ignorowany przez kierowców, bo nie było wprost przewidzianych sankcji za jego niedotrzymanie.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własnego? 

W nowych przepisach zawarto sankcję w przypadku niezarejestrowania lub niewyrejestrowania pojazdu w wysokości do 1000 zł. To m.in. odpowiedź na na zarzuty Komisji Europejskiej, dotyczące m.in. braku sankcji za niezarejestrowanie importowanego pojazdu oraz niewyrejestrowanie pojazdu wycofanego z eksploatacji.

Kary mają być nakładane w drodze decyzji administracyjnej przez starostę, natomiast środki mają stanowić dochód powiatu.

Właściciele aut czy motocykli, które zostały i zostaną kupione przed końcem roku mogą spać spokojnie.Nowe przepisy ich nie będą dotyczyć.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Fot. TVN Turbo/x-news
 • Poprzednie zdjęcie
 • 1 / 1
 • Następne zdjęcie

Fot. TVN Turbo/x-news

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Smerfik (gość)

  W Niemczech można kupić auto i nie rejestrować do czasu wyjazdu na drogi publiczne, niezarejestrowane może stań na publicznym parkingu i nikomu do tego, ale to normalny kraj. W Polandii jak nawet stoi w w zamkniętym garażu to musi być zarejestrowane i ubezpieczone - które TU dało łapówkę by mieć korzyści z takich przepisów ?

 • Radek (gość)

  Nie o to chodzi smerfie

 • Radek (gość)

  Chodzi o to by cwaniaki nie jeździli na twoim dowodzie i byś Ty nie dostawał pisemnych mandatów i punktów. To źle?? Czy jesteś taki ??

 • MH (gość)

  Brawo !!! Nareszcie przestanę dostawać mandaty za samochody które dawno sprzedałem. Cwaniaki będą szturmować urzędy przed końcem roku. Choć to się pisiorom udało.

 • Illusion (gość)

  Do MH. Czytaj ze zrozumieniem. Przepisy zmieniają się dopiero od 1.01.2020 wszystko przed tą datą pozostaje po staremu. Ja sam mam auta i nie przerejestrowałem ich na siebie. Jedynie ubezpieczyłem i doglądam dobrego stanu technicznego. Wolę dać 180 zł na części do auta niż za kawałek papieru i blachy w urzędzie.

 • fd (gość)

  @Illusion: Jak jednorazowe 180zł robi Ci taką różnicę w utrzymaniu samochodu, to dla dobra innych go sprzedaj.

 • Bart (gość)

  180zl i dolicz 1 dzień wolnego jak nie ma kolejek i siedź jak debil 3 lub 5 godzin

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości