Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Od 1 stycznia 2021 roku zmiana przepisów. Można dostać karę

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski Od początku 2020 roku osoby, które nie zdążyły zarejestrować pojazdu w ciągu 30 dni od jego sprowadzenia, musiały liczyć się z karą w wysokości nawet 1000 zł. Potem z uwagi na pandemię koronawirusa nastąpiła zmiana przepisów. Od 1 stycznia 2021 roku - kolejna zmiana.

Niestety rejestracji samochodu, nie da się załatwić się on-line za pośrednictwem platformy ePUAP.

Rejestracja auta. Umów się na wizytę w urzędzie

Większość wydziałów komunikacji nie planuje wstrzymania obsługi osób chcących zarejestrować pojazd. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na umówioną wizytę w wydziale komunikacji trzeba będzie poczekać.

Ile czasu na zgłoszenie kupna i sprzedaży auta? 

Od 1 stycznia 2020 roku przepisy nakładają obowiązek rejestracji samochodu sprowadzanego z terytorium UE w określonym terminie. Okres 30 dni został jednak wydłużony do 180 dni z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Używany Hyundai i30. Czy warto kupić?

Rejestracja auta. Powrót starych przepisów

Od 1 stycznia 2021 roku wracamy do standardowego limitu 30 dni na zarejestrowanie pojazdu sprowadzonego z terytorium Unii Europejskiej. Termin jest liczony od dnia, w którym pojazd "dotarł do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Data ta ma zostać ustalana na podstawie deklaracji sprowadzającego i jest ona wpisywana do wniosku o rejestrację.

Właściciel, który sprowadzi pojazd jeszcze przed 31 grudnia 2020 r., będzie zobowiązany zarejestrować go w wydłużonym terminie 180 dni od dnia sprowadzenia, ale pojazd sprowadzony już 1 stycznia 2020 roku musi zostać zarejestrowany w ciągu 30 dni,

Rejestracja auta. Uwaga na karę!

Jeśli po 30-dniowym terminie samochód nie jest zarejestrowany, wszyscy kolejni właściciele niezarejestrowanego pojazdu mogą liczyć się z karą do 1000 zł.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Komentarz usunięty.
 • Abc (gość)

  Powinno być tak: wysyłka przez www wniosków, skanów umów, faktur itp., po ich akceptacji w WK płatność on-line, następnie kurier dostarcza dowód rej. i tablice do domu.

 • As (gość)

  Marzenie. Niby wszystko można online. Na każdym kroku wymaga się osobistego stawienia tylko po co?

 • Kris (gość)

  U mnie sąsiedzi mają auta nie przerejestrowane,jezdzą i mają gdzieś te kary. Śmiech na sali.

 • JR (gość)

  Debile prowadzę Auto Handel kupię samochód w Niemczech uszkodzony nie zdążę go naprawić przez30dni i MAM ZAPŁACIĆ KARĘ ZA TO CO ROBIĘ LEGALNIE Sami zmuszają żeby Mataczyc

 • Am (gość)

  Widać że nie znasz przepisów. Jak sprowadziles uszkodzony samochód to zgłaszasz do WK, i nie płacisz kary.

 • krzysztof (gość)

  Witam!!! Mam bardzo waznie pytanie , jak to jest naprawde z rejestracja auta angielskiego w Polsce . Nie moge zarejestrowac mojego auta, Zaden zaklad diagnostyczny nie moze zrobic przegladu auta mimo ze sa zmienione lampy na europejskie , lusterka oraz licznik w km. Twierdza ze teraz nalezy zmieniac kierownice na lewa strone , Od kiedy nastapila taka zmiana , wiem ze do tej pory nie bylo problemu z zejestracja aut, Bardzo prosze o pomoc .

 • ZDINA (gość)

  Witam!!! Mam pytanko :czy można zgłosić nabycie pojazdu sprowadzonego z UE do WK, a potem ewentualnie go zarejstrować po np .2 m jak go naprawię i zrobię przegląd.. ktoś się orientuje???

 • fgdfg (gość)

  dobra a jak kupile samochdo w polsce tylko w innym powiecie to ile czasu?wszedzie tylko o tyvh z zagranicy

 • Z1 (gość)

  Proszę uważać na komis w Łomży Auto-Niedźwiedź.Facet skupuje powypadkowe samochody ,naprawia i wystawia w swoim komisie jako bezwypadkowe. Ceny samochodów powinny być niższe a on wystawia w cenach jak te samochody ktore nie mialy wypadku.

 • Gość (gość)

  Witam..kupiłam auto w Październiku i jeszcze go nie przerejestrowałam. Czy gruzu MI teraz kara?

 • Harvay (gość)

  Jeśli masz kupione auto w październiku to czas na przerejestrowanie wynosi 180 dni z uwagi na sytuację pandemie w kraju.

 • Kazio (gość)

  30 dni na zarejestrowanie a termin na 2 miesiące do przodu, rządzą nami debile.

 • Michał (gość)

  Jeżeli mamy pojazd zarejestrowany w kraju to zgłaszamy nabycie pojazdu (wzór zawiadomienia: https://www.autownioski.pl/zawiadomienie-o-nabyciu-pojazdu.php) lub zbycie (wzór zawiadomienia: https://www.autownioski.pl/wniosek-zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu.php) Czas do kiedy możesz sprawdzić termin na rejestracje lub zgłoszenie zbycia lub nabycia pojazdu: https://www.terminnarejestracje.pl/

 • Alicja (gość)

  Dość!!!! Marnowania energii na produkcję niepotrzebnych tablic rejestracyjnych tablica winna być przepisana do danego samochodu a nie do kierowcy.

 • kuba (gość)

  W sprawie przerejestrowania - taki obowiązek jest, ale nie obejmuje go termin i ew. kara administracyjna. To w odróżnieniu od zgłoszenia nabycia i zbycia, bo taki obowiązek swój termin już ma - jest to 30 dni od daty zakupu, a same zgłoszenie można zrobić online bez wizyty w WK. Za nie wywiązanie się z obowiązku zgłoszenia zbycia/nabycie trzeba się liczyć z możliwością kary administracyjnej w kwocie od 200 do 1000zł. Wniosek? Zgłoszenie nabycia/zbycia tak, przerejestrowanie - nie. Warto pamiętać o tym, że w takiej sytuacji potrzebny jest ciąg umów kupna/sprzedaży do osoby wpisanej w dowód rejestracyjny, bez tego mogą być problemy z ew. rejestracją pojazdu.

 • Jacek (gość)

  Jest dokładnie tak, jak napisał Kuba. Poniżej wklejam tekst ze strony Wydziału Komunikacji UMŁ: "Nie zniesiono obowiązku rejestracji aut używanych zakupionych na terenie Rzeczpospolitej Polskiej. Jednak ewentualna kara administracyjna nie dotyczy nie przerejestrowania auta tylko nie zgłoszenia jego zbycia/nabycia. Obowiązek zgłoszenia może być w bardzo prosty sposób wypełniony – zgłoszenie nabycia może nastąpić drogą elektroniczną na adres https://epuap.gov.pl/wps/portal/strefa-klienta/katalog-spraw/opis-uslugi/zawiadomienie-o-zbyciu-pojazdu-2, lub pocztą do Wydziału Praw Jazdy i Rejestracji Pojazdów UMŁ, 91-443 Łódź, ul. Smugowa 26A. Zgłaszający nie musi w tym celu kontaktować się z urzędem. Przerejestrowanie pojazdu może nastąpić w późniejszym terminie."

 • Michał (gość)

  Nawet gdybyśmy chcieli zachować takie tablice, to możemy nie mieć do tego prawa. https://www.autownioski.pl/news-18.php

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości