Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Od dziś nowe tablice z zielonymi napisami

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Ministerstwo Infrastruktury 11 lipca 2019 r. wchodzi w życie nowelizacja Prawa o ruchu drogowym, wprowadzająca nową formę czasowej rejestracji pojazdów - profesjonalną rejestrację pojazdów.

Nowe regulacje mają sprawić, że dealerzy samochodowi będą mogli przeprowadzać jazdy testowe bez konieczności zgłaszania każdego pojazdu w urzędzie.

Organem dokonującym profesjonalnej rejestracji pojazdów będzie starosta. Litery i cyfry na nowych tablicach będą w kolorze zielonym na białym tle.

Dokumentem zaświadczającym o dopuszczeniu do jazdy testowej pojazdu będzie profesjonalny dowód rejestracyjny wraz z zalegalizowanymi profesjonalnymi tablicami rejestracyjnymi. Po zmianach możliwe jest użycie obowiązującej przez rok jednej rejestracji dla wielu pojazdów. Profesjonalny dowód rejestracyjny będzie ważny 30 dni od daty wypełnienia, a w przypadku jednostki uprawnionej lub jednostki badawczej producenta, taki blankiet będzie ważny 6 miesięcy.

Zobacz także: Czy policjant musi pokazać legitymację podczas kontroli?

Uprawnione podmioty, oprócz producentów, będą mogły zamówić maksymalnie 100 blankietów. Opłata za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów wyniesie 100 zł, natomiast za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.

Pojazd zarejestrowany na nowych zasadach będzie mógł być prowadzony przez podmiot uprawniony lub jego pracownika, kierowcę zatrudnionego przez producenta na podstawie umowy cywilno-prawnej, a także przez klienta, czyli osobę zainteresowaną zakupem pojazdu, ale w obecności podmiotu uprawnionego albo jego pracownika.

Jak to będzie działało w praktyce? Producent, dystrybutor albo jednostka badawcza w swoim urzędzie złoży wniosek o zostanie podmiotem uprawnionym do profesjonalnej rejestracji. Poda w nim m.in. liczbę potrzebnych kompletów tablic rejestracyjnych, które zamierza wykorzystać oraz liczbę blankietów profesjonalnego dowodu rejestracyjnego dla każdego kompletu tablic. Na tej podstawie urząd wyda decyzję o profesjonalnej rejestracji, a wraz z nią zalegalizowane tablice rejestracyjne i blankiety profesjonalnych dowodów rejestracyjnych.

Później wystarczy zadbać o ubezpieczenie pojazdu, przyczepić tablice rejestracyjne, wypełnić blankiet dowodu rejestracyjnego, zarejestrować w wykazie planowaną godzinę przeprowadzenia jazdy testowej i wyruszyć na ulice.

Profesjonalna rejestracja. Opłaty

 • Za wydanie decyzji o profesjonalnej rejestracji pojazdów – 100 zł.
 • Za blankiet profesjonalnego dowodu rejestracyjnego – 10 zł.
 • Za wydanie tablic rejestracyjnych:
  • kompletu profesjonalnych tablic samochodowych – 80 zł,
  • profesjonalnej tablicy motocyklowej – 40 zł,
  • profesjonalnej tablicy motorowerowej – 30 zł.
 •  Za wydanie znaku legalizacyjnego na profesjonalne tablice rejestracyjne – 12,50 zł.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Duży (gość)

  A może tak jak w Anglii jedna rejestracja od początku d końca no a na czym kasę trzepać zapomniałem

 • Michał (gość)

  Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu. https://play.google.com/store/apps/details?id=pl.kupdirect.app

 • rex (gość)

  I znów korupcją powiało! A ten znak legalizacyjny to PWPW drukuje prawda?

 • Bear (gość)

  Niby dobrze ale dalej biurokracja pcha papiery pod nos i chce za to pieniądze.

 • zielone tablice rejestracyjne nie na samochody elektryczne w polsce 2019 (gość)

  polski rzad pis w polsce oszukal wszystkich kierowcow aut elektrycznych w polsce calej wlasnie odebral wszelkie prawa do nowych tablic rejestracyjnych w polsce , te nowe tablice rejestracyjne bialo zielone tablice rejestracyjne w polsce , pojazdy elektryczne nie beda mogly uzywac tych nowych tablic rejestracyjnych biola zelone numery rejestracyjne do pojazdow elektrycznych w polsce sa nielegalne do aut elektrycznych sa zakazane przez polska komisje sejmowa warszawie na wiejskiej , wszystkie te tablice rejestracyjne sa calkowicie zakazane na pojazdach elektrycznych w polsce calej , za nielegalne montowanie tablic rejestracyjnych nowych bialo zielonych numerow sa nielegalne w polsce i terz karalne w polsce , mozna zaplacic wysoka grzywne wysokosci 5000 tysjecy zlotych polskich za nielegalne uzywanie tych tablic rejestracyjnych na pojazdow elektrycznych w polsce calej , te nowe tablice rejestracyjne moga uzywac salony pojazdow i dilerzy nowych samochodow i komisy uzywanych aut w polsce .

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości