Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Rejestracja auta. To rozwiązanie ma pomóc właścicielom pojazdów (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot Marcin Oliva Soto Gdańsk wyszedł naprzeciw oczekiwaniom kierowców, którzy akurat zmienili samochód. W stolicy województwa pomorskiego auto można zarejestrować również w sobotę.

- Jeden referat rejestracji pojazdów jest czynny od 9 do 13 w co drugą sobotę w pełnym wymiarze. Klienci zgłaszali nam taką potrzebę. Obsługujemy od około 120 do 200 osób. Pomaga to też rozładować ruch w tygodniu - tłumaczył Jędrzej Sieliwończyk z Urzędu Miasta w Gdańsku.

Zobacz także: Koszty rejestracji auta 2018

-  Z tego pomysłu powinny skorzystać inne miasta. Miałem okazję wcześniej rejestrować pojazdy i kolejki są nie tylko w Gdańsku - komentuje jeden z mieszkańców.

Obowiązek rejestracji pojazdu oraz warunki jego dokonania określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie artykułem 73, rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana. Rejestrację zakupionego samochodu powinno się dokonać w ciągu 30 dni od momentu jego kupna.

Rejestracji auta nie musi dokonywać osobiście właściciel pojazdu. Całej procedury może dokonać w jego imieniu osoba, która będzie posiadała pełnomocnictwo. Pełnomocnikiem strony może być osoba fizyczna posiadająca zdolność do czynności prawnych. Pełnomocnictwo powinno być udzielone na piśmie, a koszt załatwienia rejestracji auta przez pełnomocnika wiąże się z opłatą 17 zł.Jeśli pełnomocnictwo posiada - np. rodzeństwo lub małżonek, nie ponosi się opłaty.

Opłaty związane z rejestracją, dokonujemy bezpośrednio w urzędzie. Możemy uzyskać uzyskać indywidualne tablice rejestracyjne, na których może zostać umieszczone np. nasze imię.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości