Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rejestracja auta. Uwaga na kary! Zmiana w przepisach od 4 grudnia 2020 roku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Ostatnio można zauważyć rosnącą popularność małych tablic rejestracyjnych, jednak nie wszyscy kierowcy przestrzegają przepisów. Rząd postanowił uregulować prawo w tym zakresie.

Małe tablice rejestracyjne. Dla kogo? 

Małe tablice rejestracyjne można zauważyć na polskich drogach od połowy 2018 roku. Zasadniczo powinny one być montowane wyłącznie w samochodach sprowadzanych z innych krajów, a konkretnie – USA oraz Japonii. Dlaczego? To proste, tamtejsze samochody mają mniej miejsca na owe tablice, niż samochody europejskie. Wyłącznie takie pojazdy mogą korzystać z przywileju posiadania mniejszych tablic, jednak faktycznie sprawa wygląda nieco inaczej, ponieważ polskim kierowcom niewielkie tablice bardzo się spodobały.

Mała tablica rejestracyjna. Co znajdziemy na tablicy?

Mała tablica składa się zaledwie z jednej litery oznaczającej miasto rejestracji, a także kombinacji trzech liter i cyfr. Sprawia to, że liczba kombinacji jest znacznie mniejsza, niż w przypadku znanych w Europie tablic. Zaczęły jednak zdarzać się sytuacje, kiedy urzędy wydawały owe tablice bez wcześniejszego dokładnego sprawdzenia, czy samochód kwalifikuje się do ich posiadania. Nie można więc dziwić się temu, skoro kierowcom spodobały się na tyle, że pula tablic szybko zaczęła maleć. Może wiązać się to z tym, że konfiguracji zabraknie dla kierowców, którzy takich tablic faktycznie potrzebują. Natomiast na ulicach można zobaczyć wiele tuningowanych, ale też zwyczajnych wersji chociażby, Volkswagenów Passatów, Golfów, a nawet Fiatów 126p z tego rodzaju tablicami. Każdy ubiegający się o wyrobienie małej tablicy rejestracyjnej musi podpisać oświadczenie, że posiada samochód z miejscem przeznaczonym do jej montowania.

Mała tablica rejestracyjna. Jaka kara?

Walkę z nieuczciwymi kierowcami rozpoczęła policja, urzędy i stacje kontroli pojazdów. Wydziały komunikacji wysyłają pisma, w których konieczne jest umieszczenie danych pojazdu wraz z potwierdzeniem, że zostało one odpowiednio dostosowane do korzystania z owych tablic. Za kłamstwo w oświadczeniu przewidziana jest odpowiedzialność karna, która nie jest mała. Mianowicie, dla kierowcy z małymi rejestracjami kara może być wystosowana na podstawie 233. artykułu kodeksu karnego, który głosi, że za zeznanie nieprawdziwe grozi kara pozbawienia wolności od 6 miesięcy, do 8 lat. Oczywiście, nałożenie tak wysokiej kary zależy od indywidualnego przypadku.

Zobacz także: Czy wiesz, że....? Przed II wojną światową były auta na... gaz drzewny

Mała tablica rejestracyjna. Co się zmienia?

W art. 60 Prawa o ruchu drogowym, rozpoczynającym się do słów „Zabrania się:” pojawią się 4 grudnia 2020 roku dwa nowe podpunkty:

„3a) umieszczania na pojeździe tablic (tablicy) rejestracyjnych w innym miejscu niż konstrukcyjnie do tego przeznaczone; 3b) umieszczania na pojeździe jednorzędowych zmniejszonych tablic rejestracyjnych, jeżeli pojazd nie posiada zmniejszonych wymiarów miejsca konstrukcyjnie przeznaczonego do umieszczenia tablicy rejestracyjnej”.

Oznacza to, że od 4 grudnia samochód z krótkimi tablicami w długiej wnęce nie będzie mógł pozytywnie zakończyć badania technicznego.

Zobacz także:Tak prezentuje się nowy Volkswagen Golf GTI

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Olo (gość)

  To jest chore kolejny pretekst by wyciągnąć pieniądze od podatnika.Jakie to ma znaczenie czy jest mała czy duża skoro jest w miejscu w którym powinna być. Paranoja

 • Radomianin (gość)

  Bardzo dobrze! To jest bat na debilnych buraczanych snobów. Burak tylko portfelem rozumie, bo jego umysł nie ogarnia bardzo prostych i oczywistych spraw. Burak potrafi uświnić koszulkę w barwach narodowych, lub nosić orła na d.pie spodenek w barwach narodowych, że niby taki patryjot, nie widząc w tym nic zdrożnego. Dlatego buraka najlepiej leczyć przez portfel.

 • Czytelnik (gość)

  A czy wiecie, że w Polsce można mieć samoprzylepną naklejke - tablice rejestracyjna naklejoną np. na maskę? Zgodnie z prawem? W UK zaś tablice można sobie samemu narysować - byle była poprawnie zamontowana.

 • Qm (gość)

  Wystarczyło za podstawę wybrać blachę i czcionkę z tablic motocyklowych, tylko zrobić szerszą. Zachowane byłoby 2+5 znaków i nie byłoby problemu. Ale nie, lepiej było na blasze z normalnych, czyli za nisko i problem z liczbą znaków...

 • DoOlo (gość)

  Chore to jest to że kończy się ilość kombinacji tych tablic bo ktoś miał fanaberie wybrać małą.

 • zbigniewp30 (gość)

  Na filmiku prezentacja Golfa GTI. Jak zwykle w wykonaniu Volkswagena nic ciekawego. Zwykły dupowóz bez wyrazu, trochę nowocześniejszy szrotwagen z ledami.

 • Bullshit (gość)

  Buractwo cebulactwo już kombinuje.. Mniejszą tablice - bo jak wywinie numer to liczy, że s3, 14erdolli bezkarnie z miejsca kolizji, wypadku, przejazdu na ciemno pomarańczowym. Yebbac finansowo buractwo - kary max, punkty max, i do sądu za złożenie fałszywego wniosku. Tylko tak można ten qski naród (J. Piłsudski) przywołać do porządku..

 • Hitler (gość)

  Polska to chory kraj tu nic nie wolno

 • Franek (gość)

  dot Hitlera -chyba naprawdę jesteś faszystą i burakiem uważając , że wszystko Ci wolno . oceniając Twoj wpis uważam że naprawdę powinieneś pożegnać się z Polską i poprosić p. Merkel o azyl polityczny naprawdę ten azyl Tobie się należy .

 • Emeryt Gość. (gość)

  To co się już wyrabia w tym naprawdę już chorym kraju i w tym chorym z głupoty Rządzie to jest paranoja i debilizm w jednym. Same nakazy i zakazy ale najważniejsze jest to jak wyciągnąć od pospolitego Polaka pieniądze i to jak najwięcej .To naprawdę jest CHORE.! ! !

 • Emeryt Gość. (gość)

  To co się już wyrabia w tym naprawdę już chorym kraju i w tym chorym z głupoty Rządzie to jest paranoja i debilizm w jednym. Same nakazy i zakazy ale najważniejsze jest to jak wyciągnąć od pospolitego Polaka pieniądze i to jak najwięcej .To naprawdę jest CHORE.! ! !

 • Emeryt Gość. (gość)

  To co się już wyrabia w tym naprawdę już chorym kraju i w tym chorym z głupoty Rządzie to jest paranoja i debilizm w jednym. Same nakazy i zakazy ale najważniejsze jest to jak wyciągnąć od pospolitego Polaka pieniądze i to jak najwięcej .To naprawdę jest CHORE.! ! !

 • Kierowca (gość)

  Dlaczego w samochodach osobowych nie likwiduje się szyb zaciemnionych Dla bezpieczeństwa kontrolujących taki pojazd, należałoby je natychmiast zlikwidować!!!!!!!!

 • Andrzej (gość)

  No ,oczywiście najlepiej by było bez nakazów i zakazów czyli hulaj dusza piekła nie ma

 • Ja (gość)

  Bardzo dobrze! Ostatnio sprowadzilem corvette i przez burakow w pospolitych dupowozach nie mialem tablicy. Jebac karac nie wyrozniac!

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości