Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Rejestracja auta. W miejscu zameldowania czy zamieszkania? (video)

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Często miejsce zameldowania posiadamy w jednej miejscowości, a mieszkamy całkowicie w innym miejscu. Duża odległość, niechęć miejscowych do obcych, a czasem nawet akty wandalizmu - to głównie z tych powodów kierowcy decydują się na rejestrację auta w miejscu zamieszkania, a nie zameldowania.

Obowiązek rejestracji pojazdu oraz warunki jego dokonania określają przepisy ustawy Prawo o ruchu drogowym. Zgodnie artykułem 73, rejestracji pojazdu dokonuje, na wniosek właściciela, starosta właściwy ze względu na miejsce jego zamieszkania (siedzibę), wydając dowód rejestracyjny i zalegalizowane tablice (tablicę) rejestracyjne oraz nalepkę kontrolną, jeżeli jest wymagana.

Miejscem zamieszkania osoby fizycznej jest miejscowość, w której ta osoba przebywa z zamiarem stałego pobytu (art. 25 ustawy z dnia 23 kwietnia 1964 roku Kodeks cywilny).

Rejestrację zakupionego samochodu powinno się dokonać w ciągu 30 dni od momentu jego kupna. Niewiele osób wie, że auto można zarejestrować w miejscu zamieszkania a nie zameldowania. Bardzo często same urzędy dla ułatwienia sobie pracy kierują się adresem zameldowania właściciela pojazdu. Aby dokonać rejestracji auta w miejscu zamieszkania wystarczy jedynie udowodnić, że mieszka się w danym mieście. Czasami wiąże się to jednak z pewnymi problemami. - Wnioskodawca przedstawia oświadczenie o miejscu zamieszkania, ale każda taka sprawa jest rozpatrywana indywidualnie - przyznaje Małgorzata Rudnik z urzędu dzielnicy Praga Południe w Warszawie. Urząd może poprosić wnioskodawcę o okazanie dokumentu potwierdzającego związek ze wskazywanym miejscem zamieszkania. Może to być np. umowa najmu mieszkania. 

Zobacz także: Koszt rejestracji auta w 2018 roku. Wniosek, opłaty, dokumenty

- Pomimo tego, że pochodzę z Lubelszczyzny, samochód zarejestrowałem w Warszawie. To tutaj mieszkam, pracuję i w stolicy łatwiej załatwić wszelkie formalności. Słyszałem od kolegów z pracy, którzy przyjeżdżają do stolicy autami z tablicami rejestracyjnymi z innych miast, że pojazdy nierzadko są porysowane, czy mają przebite opony  - wyjaśnia Tomasz Jezior właściciel auta.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Artykul do niczego (gość)

  Ubezpieczenie OC w malej warminskiej wiosce gdzie mam dom kosztuje 40procent tego samego ubezpieczenia co w miescie Gdansku gdzie mieszkam 5 z 7 dni tygodnia. Jak dla mnie to mozecie sie nawet meldowac w Hiltonie na Bahamach.

 • opiniak.tom (gość)

  Wystarczy na tablicy rekestracyjnej wyznaczyć miejsce gdzie obowiązkowo nalezy nakleić wyróżnik województwa i sprawa przerejestrowywania samochodów sama się rozwiąże. I tak pojazd z gdańską rejestracją ma naklejkę LU i wiadomo skąd jest samochód. oczywiście na taki wariant kto się nie godzi? Firma która te tablice produkuje.

 • Bartek (gość)

  Powinien być tylko numer cyfrowy bez województwa i sprawa przerejestrowywania i wandalizmu była by rozwiązana.

 • Pawel (gość)

  Warto spojrzeć na stawki OC auta. Zależą one od kodu pocztowego, więc warto najpierw sprawdzić, czy dzień urlopu na rejestrację w małym mieście przez kilka lat używania auta się bardzo nie zwróci. Mieszkam w Bydgoszczy, ale tablice mam z Pomorskiego, bo OC dużo tańsze - w Bydgoszczy podobno szkodowość większa. Teraz chcę przerejestrowac przyczepę lekką i myślę. OC 5 zł może różnicy, więc bez znaczenia. Ale czy jak potem będę chciał się Przemeldować z małego miasta do Bydgoszczy to tablice muszę wymieniać?

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości