Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Za fałszywe informacje do więzienia

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak / TVN Turbo / x-news

Fot. TVN Turbo/x-news Od kilku miesięcy można zamawiać tablice rejestracyjne o zmniejszonych wymiarach. Prowadzi to do nadużyć za które grożą surowe kary.

W Polsce tablica rejestracyjna musi mieć wymiar 520 mm x 114 mm w przypadku tablicy jednorzędowej lub 305 mm x 214 mm w przypadku dwurzędowej. Natomiast w Stanach Zjednoczonych i w Japonii stosowane są mniejsze tablice rejestracyjne (odpowiednio 305 mm x 155 mm i 330 x 165 mm). Tutaj pojawia się problem, gdyż sprowadzane auta często mają ograniczone miejsce na polskie "blachy". Kierowcy często decydowali się na zaginanie tablic lub jazdę z zastosowaniem zamienników.

Zobacz także: Koszty rejestracji samochodu w 2018 roku

Od 1 lipca 2018 roku można zamawiać tablice rejestracyjne pojazdów o zwężonej czcionce i zmniejszonych wymiarach 315 mm x 114 mm. W niektórych wydziałach komunikacji kierowcy muszą podpisać oświadczenie o świadomości odpowiedzialności karnej za składanie fałszywych informacji. Chodzi o informacje, że samochód jest konstrukcyjnie przystosowany do tablic o mniejszym wymiarze.

Na ulicach można spotkać pojazdy zaopatrzone w małe tablice, a nie zawsze jest taka potrzeba.Trzeba wiedzieć, że mniejsze tablice mają mniej znaków, więc jest dużo mniej kombinacji. Tym samym korzystanie z małych tablic przez osoby, które montują je do europejskich aut, szybko wyczerpie ich zapas.

Zgodnie z artykułem 233 kodeksu karnego, "kto, składając zeznanie mające służyć za dowód w postępowaniu sądowym lub w innym postępowaniu prowadzonym na podstawie ustawy, zeznaje nieprawdę lub zataja prawdę, podlega karze pozbawienia wolności od 6 miesięcy do lat 8".

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Lajkonick (gość)

  Dlaczego tylko do 8 lat, proponuje wprowadzić kare do 25 lat i konfiskatę majątku w całości. Wtedy to będzie kara adekwatna do przewinienia.

 • czołgista (gość)

  hahahahahahahahaha

 • JolaS (gość)

  Każde auto powinno być także wyposażone w lokalizator pojazdów GPS, np firmy Hertz Systems Najlepszy to lokalizator OBD Echo więcej na https://sklep.hertzsystems.com/kategoria-produktu/lokalizatory-pojazdow-gps/.

 • Lbgfxo (gość)

  AAAA內容AAAA

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości