Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja auta. Zmiany w przepisach w 2016 roku

Data publikacji: Autor: (mm) TVN Turbo/x-news

Fot. Archiwum Wszystkie osoby, które po 1 stycznia 2016 roku będą chciały zarejestrować auto, muszą liczyć się ze zmianami. Najważniejsza z nich to brak opłaty recyklingowej.

Fot. Archiwum Dotychczas 500 zł opłaty recyklingowej płacili kierowcy, którzy sprowadzali auta z zagranicy. Od 1 stycznia 2016 roku opłata ta przestanie obowiązywać. Warto jednak pamiętać, że osoby, które sprowadziły pojazd wcześniej, a do rejestracji zgłoszą się po nowym roku, będą musiały tę opłatę uiścić.

Zobacz także: Louis van Gaal nie zamierza odchodzić

Kierowcy będą także mogli otrzymać aż trzy tablice rejestracyjne, a nie tylko dwie. Często zdarza, że tablice rejestracyjną zasłania na przykład montowany na samochodzie bagażnik na rowery. Dodatkowa tablica to wydatek 53 zł.

To nie koniec zmian związanych z rejestracją pojazdu. W umowach kupna lub sprzedaży, fakturach muszą być wpisane pełne dane nabywcy samochodu. Nie wystarczy nazwisko i adres zamieszkania. Od nowego roku obowiązkowe będą: PESEL, REGON, adres zamieszkania albo siedziby firmy.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • kierowca (gość)

  a kiedy oddadza akcyze za auta sprowadzone wczesniej ?? to ze jest i byla nielegalna wszyscy wiedza...

 • Karol Cham Burger (gość)

  Rejestrację auta powinien też potwierdzić proboszcz wpisem do ksiąg parafialnych.

 • Lucjan (gość)

  Tak będzie Karol Cham Burger. PIS już nocami nad tym pracuje.

 • Lucyv (gość)

  POborcy brali opłatę recyklingową 500zł która pewnie szła na Amber Gold. A była nielegalna jak orzekła UE. Oddawać!!

 • andrzej (gość)

  To za co teraz będą kraśc 500zł? wcześniej byla książka pojazdu ale UE zabroniła potem opł. recyklingowa a teraz masz fotel kierowcy w aucie płacisz 500zł :)

 • gosc (gość)

  jak juz nie ma za co to moze za kwadratowa kierownice?

 • Komentarz usunięty.
 • Komentarz usunięty.
 • pawel007 (gość)

  Przydatne informacje, ale nie żałuję decyzji. Auto było sprowadzone z Niemiec z pomocą Agencji Celnej Abak ponieważ mój brak czasu i rozeznania w dokumentach urzędowych nie pozwala na kilkudniowy urlop by załatwić rejestrację auta.. Jeśli ktoś tak jak ja szanuje swój czas, swoje pieniądze i nerwy to polecam takie rozwiązanie. Potrzeba tylko kilku podpisów a reszta załatwi się "sama". Można tez poprosić o dowóz dokumentów i tablic do domu. Polecam =)

 • pawel008 (gość)

  Przydatne informacje ale jak korzystałem z Agencji Celnej Końbak. Rejestrują samochody zabytkowe, bryczki i różnego rodzaju powozy. Jeszcze przed wyborem samochodu załatwili mi wszystkie dokumenty. Sam je wypisywałem po zakupie i wszytko gra. Nie miałem czasu na branie urlopu. Dowożą pojazd do domu i drukują papiery przy kliencie. Polecam=)

 • Karlos (gość)

  Co to za konkrety,a gdzie info o platformie zefir,gdzie bez wychodzenia z domu opłaci się akcyzę i bez bulenia za agencje i znaczki skarbowe otrzymuje się potwierdzenie jej opłaty.Co z urzędem skarbowym, ponoć nie trzeba już tam chodzić i płacić za zaświadczenie o zwolnienie z vatu?

 • David (gość)

  Jak wyglada rejestracja w PL auta zarejestrowanego w DE na mnie? mam zamiar przerejestrować auto na PL tablice, auto z dość dużym silnikiem 2,8ccm

 • ad (gość)

  A co z możliwością zostawiania tablic rejestracyjnych ? , podobno miało tak być , cóż kolejna lipa - normalna rzecz przecież to Polska - żenada

 • Ania jabłoniska (gość)

  Abonenta plusa Ewelina

 • nie polecam agencji (gość)

  nie polecam zadnych agencji najlepiej miec znajomego co siedzi w samochodach to polecam :D

 • Andrzej (gość)

  Jestem właścicielem auta zarejestrowanego za granica już 3 lata.chce go teraz przerejestrować na polskie numery. Jakie ja mam mieć dokumenty

 • Ewa (gość)

  Andrzej , wedle prawa jest takie coś jak mienie przesiedleńcze i mozesz skorzystać ze zwolnienia opłaty akcyzy. Potrzebujesz dowód rejestracyjny,( auto musi byc zarejestrowane na ciebie dluzej jak pol roku) przegląd techniczny, ubezpieczenie w kraju w którym jest zarejestrowane. Musisz udowodnić ze mieszkałeś za granica i z tego auta korzystałeś.- przetłumaczone dok.na język polski przez tłumacza przysięgłego. Zrob po dwie kopie każdego dokumentu bo przydadzą duś podczas rejestracji. Udajesz sie do urzędu celnego tam wypisujesz wniosek z prośba o zwolnienie. Po uzyskaniu zaświadczenia robisz przegląd w pl i z wszystkimi dokumentami udajesz sie do wydziału komunikacji zarejestrować auto. Warunkiem zwolnienia z opłaty akcyzy jest iż nie sprzedasz tego auta przez okres 12 miesięcy. Przeszłam ten proceder ostatnio to temat jest mi dobrze znany. Powodzenia

 • Justyna (gość)

  Mam podobna sytuacje do Andrzeja, tyle ze chce przerejestrowac auto by zostawic je w pl a ja mieszkam w szwajcarii i chce by moim autem zostalo...jak to zrobic prawnie?

 • Danuta(gość) (gość)

  Mam pytanie,czy zapłace opłatę recyklingową za auto -prawo przesiedleńcze

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości