Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć

Rejestracja kontrolowana

Data publikacji: Autor: Małgorzata Harasim

Od zakupu i ubezpieczenia pojazdu do wyjechania nim na drogę pozostaje wizyta w Wydziale Komunikacji. Niezależnie od tego gdzie i od kogo pojazd został kupiony właściciel musi przygotować się na koszty rejestracji samochodu.

 

Pierwszym wydatkiem jaki trzeba ponieść jest zakup znaczka skarbowego za 5 zł , koszt ten jest stały dla wszystkich pojazdów . Znaczek należy kupić przed udaniem się do urzędnika, zaoszczędzimy w ten sposób czas i nerwy z jakimi przyjdzie się nam zmierzyć w kolejce do punktu sprzedaży znaczków skarbowych ( kolejki są prawie zawsze). Wszystkie inne opłaty trzeba uiścić w kasie lub dokonać przelewu na konto urzędu.

 

Zgodnie z procedurą rejestracji najpierw zostanie wydany tymczasowy dowód rejestracyjny, który kosztuje 12 złotych, przy czym przy odbiorze (ustawowo po miesiącu) stałego pozwolenia trzeba będzie dopłacić jeszcze 48 złotych (dla wszystkich pojazdów). Zgodnie z rozporządzeniem Ministra Infrastruktury z dnia 22 lipca 2002 roku w sprawie oznaczenia pojazdów każdy samochód powinien być zaopatrzony w nalepkę kontrolną na szybie pojazdu – koszt 16,50 złotych oraz w komplet nalepek legalizacyjnych – koszt 11 złotych (dla wszystkich pojazdów). Urzędnik pobierze również opłaty ewidencyjne po złotówce za wydanie dowodu rejestracyjnego, pozwolenia czasowego, nalepki kontrolnej, zalegalizowanych tablic rejestracyjnych, karty pojazdu. Za każdy załącznik dołączony do wniosku zapłacimy 0,50 groszy.

 

Tablice rejestracyjne otrzymamy wraz z tymczasowym pozwoleniem - koszt 80 złotych. Dla osób chcących wyróżniać się na drodze istnieje możliwość zamówienia indywidualnych tablic, należy jednak przygotować się na dopłatę 1000 złotych. Miłośnicy starych samochodów mogą zamontować w swoim pojeździe zabytkową tablicę rejestracyjną, dopłata wynosi wówczas 100 złotych.

 

Samochody wyprodukowane po 1998 roku zaopatrzone są w kartę pojazdu, jest ona niezbędna przy rejestracji. Właściciele samochodów nie posiadających tego dokumentu – samochody starsze lub sprowadzone z zagranicy bez karty pojazdu - muszą zapłacić 500 złotych za wyrobienie tego dokumentu.

 

Jeżeli posiadamy wszystkie potrzebne dokumenty i nie zdecydowaliśmy się na dodatkowe koszty wydamy 168 złotych na rejestrację pojazdu i odbędziemy minimum dwie wizyty w Urzędzie Komunikacji.  

 

KOSZT REJESTRACJI SAMOCHODU (zł) :

 

samochód nowy kupiony w Polsce

samochód używany kupiony w Polsce

samochód sprowadzany z zagranicy

samochód zabytkowy

tymczasowy dowód rejestracyjny

12

12

12

12

stały dowód rejestracyjny

48

48

48

48

nalepka kontrolna

16,5

16,5

16,5

16,5

nalepki legalizacyjne

11

11

11

11

tablice rejestracyjne

80

80

80

80

tablice indywidualne

1000

1000

1000

1000

tablice zabytkowe

0

0

0

100

karta pojazdu

0

500

500

500

załącznik do umowy

0,5

0,5

0,5

0,5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Tagi:

Komentarze

 • orion_51 (gość)

  Bardzo dobrze,ze podajecie takie informacje,przeciez na gieldzie,czy w komisie tej info nikt nie podaje!,ze tyle jeszcze trzeba doliczyc do ceny "okazyjnego zlomu,z zachodu"

 • jachu9@tlen.pl (gość)

  wszyscy którzy zdecydują się wpisać na umowie kupna współwłaściciela niech się nad tym zastanowią ,bo czeka ich szereg utrudnień ze strony biurokratycznych przepisów w wydz. komunikacji,sam doświadczyłem tego załatwiając próbne tablice w celu przejazdu na badania techniczne,dopiero żądanie wykładni prawnej studzi pewność siebie wszystko wiedzącego urzędnika .

 • Wiesiek (gość)

  To jeżeli chce kupic samochód, dajmy na to wyprodukowany w 1996 roku, zarejestrowany w Polsce, tyle że ten samochód jest w komisie to również musze do niego wyrabiać karte pojazdu??, prosze o info

 • Jacek (gość)

  Do Wiesiek: nie trzeba wyrabiać karty pojazdu, dotyczy to tylko pojazdów sprowadzanych z zagranicy - w artykukle trochę zamieszali. Ja rejestrowałem samochód w marcu 2006 i znaczek skarbowy musiałem juz kupić za 6 zł a jakies dodatkowe jeszcze opłaty to 4 zł, czyli w sumie 172,5 zł. chyba :-)

 • kubasek (gość)

  a ile kosztuje zlomowanie moze ktos ma taka informacje

 • miczel

  tak jak powiedział maryian. wszystko zalezy od miasta.. w UC we wrocławiu zdarzało się czasem ze nawet nie pytali o upoważnienie.. Czasem zdarzalo sie nawet ze celnicy zapomnieli wziac dokumenty, za co niestety my podatnicy płacimy naszym cennym czasem no cóż. wszyscy jesteśmy tylko ludźmi. tak czy inaczej jeśli ktoś nie ma czasu na osobistą rejestracje polecamy swoje usługi kompleksowej rejestracji pojazdów we Wrocławiu. - Rejestracja zajmuje nam ok. tydzień - Oferujemy dojazd do każdego klienta mieszkającego na terenie Wrocławia zapraszam na WWW.rejestrowanieaut.pl

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości