Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja pojazdów. Mają być ułatwienia. Budzą jednak kontrowersje

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Tomasz Czachorowski Rząd chce przeprowadzić zmiany w ustawie Prawo o ruchu drogowym. Rozważane jest zniesienie karty pojazdu i możliwość szybkiej rejestracji samochodu przez internet. Zmiany budzą jednak zastrzeżenia.

Nowe przepisy przewidują zniesienie kart pojazdu i nalepek kontrolnych na szybach aut, zniesienie zmiany numerów rejestracyjnych przy przerejestrowaniu auta i możliwości zarejestrowania auta przez internet.

StowarzyszenieKomisów.pl. złożyło poprawki do zmian. Prezes Maciej Szymajda ogólnie pozytywnie ocenia kierunek proponowanych przepisów. Zauważa jednak, że właściciele samochodów nowych są traktowani inaczej niż używanych.Zastrzeżenie budzi m.in. fakt, że rejestrację online za nowego właściciela auta będą mogli wykonywać tylko autoryzowani dealerzy.

Planowane zmiany krytykuje Związek Powiatów Polskich. – Projekt, w proponowanym brzmieniu, będzie stawiał władze samorządowe przed szalenie trudnym wyzwaniem: skąd zdobyć środki na funkcjonowanie wydziałów komunikacji? Będziemy mieć do czynienia z jaskrawym przykładem niekonstytucyjnej nieadekwatności środków do zadań. Tak być po prostu nie może – informuje w oświadczeniu.

Zobacz także; Cofanie licznika. Przestępstwo czy wykroczenie? Jaka kara?

Dodatkowo podkreśla fakt, że zmiany nie były konsultowane przez Komisję Wspólną Rządu i Samorządu Terytorialnego, co narusza obowiązujące przepisy, a regionalne władze mają liczne zastrzeżenia co do proponowanych zmian. Samorządowcy zastanawiają się, czemu służy wycofanie nalepek kontrolnych i dlaczego pojawia się akurat teraz.

Organ rejestrujący każdorazowo, w przypadku złożenia wniosku o pozostawienie dotychczasowego numeru rejestracyjnego, w tym tablic, będzie musiał ocenić "zdatność" tychże tablic. Nietrudno wyobrazić sobie niekończące się dyskusje wokół argumentów typu "A w miejscowości X taką tablicę spokojnie by uznano!" – zauważa związek.

 Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Jeep Compass

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • przepisy dobre dla złodzieji samochodów (gość)

  Złodzieje rejestracji już umieli podrabiać, a z naklejkami mieli zawsze problem i takie kradzione samochody dzięki nieumiejętnie podrobionej naklejce były wyłapywane, a teraz pis chce pomóc kraść samochody bo naklejek już nie będzie z czego tylko złodzieje się ucieszą.

 • aaaas (gość)

  To samo z książką pojazdu,też można podrobić ale sprawia trudność.W NRF książka pojazdu jest obowiązkowa,bierzmy przykład z mądrzejszych od siebie.

 • Agnie (gość)

  Cześć! Nazywam się Agnieszka, mam 23 lata. Chcę znaleźć mężczyznę do intymnych spotkań i komunikacji. Z przyjemnością odpowiem wszystkim, napisz do mnie na stronie randkowej, oto moja strona - loveto.one/agnie

 • RealLife (gość)

  Tablice oceni diagnosta podczas corocznego przeglądu - tak jak się to odbywa aktualnie. Urzędnicy nie sprawdzają stanu tablic naszych samochodów ani codziennie, ani raz w roku, ani w ogóle nigdy, więc po co mieliby to robić podczas sprzedaży auta. Co z tymi autami, które u jednego właściciela jeżdżą np. 15 lat? W dobie internetu, cepiku itp pielgrzymki do urzędu są skrajnie idiotycznym reliktem przeszłości. Auto powinno - jak np w UK - otrzymać tablice podczas pierwszej rejestracji i koniec kontaktu fizycznego z "wydziałami..",. Tablice "zginęły" - zamawiamy przez kliknięcie, odbieramy w paczkomacie. Zginął dowód - identycznie. Era okrągłej pieczątki z orzełkiem i czerwonym tuszem oraz niebieskiego długopisu / autografu pani kafki odeszły do lamusa jakieś 10 lat temu.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości