Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Rejestracja pojazdu zabytkowego 2019. Będą zmiany

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Szymon Starnawski Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego zapowiada doprecyzowanie wytycznych dotyczących rejestrowania pojazdów zabytkowych.

Dla jednych są pasją i spełnieniem marzeń z dzieciństwa. Jeszcze inni dzięki posiadaniu samochodu zabytkowego pragną podkreślić swoją przynależność do elity. Niektórzy w samochodach zabytkowych widzą doskonały sposób na inwestowanie pieniędzy. Bez wątpienia popularność klasyków stale wzrasta.

Zgodnie z prawem o ruchu drogowym, pojazd zabytkowy, to „pojazd, który na podstawie odrębnych przepisów został wpisany do rejestru zabytków lub znajduje się w wojewódzkiej ewidencji zabytków, a także pojazd wpisany do inwentarza muzealiów, zgodnie z odrębnymi przepisami”.  Należy w tym miejscu doprecyzować, że taki pojazd musi mieć co najmniej 25 lat. Ważne jest także, aby posiadał 75% zachowanych oryginalnych części.

Obowiązujące regulacje powodują wiele niejasnych sytuacji. Okazuje się, że kiedy pojazd nie spełnia powyższych wymagań, ale przekonamy rzeczoznawcę, że na to zasługuje, to również uzyska status zabytkowego. Wystarczy, że samochód pochodzi z rocznika 1994, a produkcję modelu zakończono w 2004 roku. Powoduje to, że na charakterystycznych żółtych tablicach zarezerwowanych dla pojazdów zabytkowych, zobaczyć możemy np. Fiata 126p.

Zobacz także: Kredyt samochodowy. Ile zależy od wkładu własneg? 

Właściciele chętnie rejestrują samochody jako zabytkowe, gdyż taki pojazd można ubezpieczyć w zakresie OC na określony czas i nie musi  przechodzić badań technicznych.

Ministerstwo Kultury i Dziedzictwa Narodowego chce zacząć wymagać tego, by pojazd stanowił świadectwo minionej epoki, a jego zachowanie leży w interesie społecznym ze względu na posiadaną wartość historyczną. Od właściciela pojazdu ma być wymagane przedstawienie rzeczywistej wartości historycznej auta.

Zobacz także: Testujemy Volkswagena Polo

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • aa (gość)

    Akurat fiat 126p to jest symbol minionej epoki. Śmieszny ten artykuł.

  • Michał (gość)

    Teraz znajdziesz tanie ubezpieczenie OC i AC w telefonie to proste i szybkie w aplikacji Kupdirect z Google Play skanujesz tylko kod z dowodu rejestracyjnego, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek a w 40 sek polisę na mailu

  • evelinaa23 (gość)

    a jakiej kamery uzywacie do rejestracji ja u siebie w aucie mam overmax camroad 6.2 i jestem zadowolona z niej. Co do samego artykulu no to coz mozna miec rozne podejscie do tego tematu ja mam troche inne jednak nie chce sie szerzej wypowiadac bo powiecie ze jakas dziwna jestem :P

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości