Wszystko
o samochodach

Porady / Warto wiedzieć Artykuł sponsorowany

Rejestracja samochodu 2021 — ile kosztuje rejestracja samochodu i jak zarejestrować pojazd?

Data publikacji: Autor: Materiał inf. Szybka Gotówka

Szybka Gotówka

Dowiedz się Ile kosztuje rejestracja samochodu i jakie dokumenty są potrzebne do rejestracji auta? Czy rejestracja samochodu z zagranicy wymaga więcej czasu? 

Rejestracja samochodu to przysłowiowa „ostatnia prosta” na drodze do cieszenia się nowo zakupionym pojazdem. Niekoniecznie jednak oznacza to, że rejestracja samochodu jest czymś łatwym. Warto znać najważniejsze procedury rejestrowania pojazdu. Z niniejszego tekstu dowiesz się także, ile kosztuje rejestracja pojazdu oraz od jakich czynników będzie zależeć łączny koszt. 

Rejestracja samochodu — cena. Ile kosztuje rejestracja samochodu?

Zacznijmy nie od procedur, lecz od aspektu, który dla większości z nas pewnością jest najbardziej interesujący, a więc od kwestii finansowych. Ile kosztuje rejestracja samochodu w 2021? Przede wszystkim należy tutaj odróżnić koszty bazowe — które właściciel samochodu ponosi niemal zawsze — od kosztów opcjonalnych.


W poniższej tabelce znajdziesz wszystkie podstawowe koszty rejestracji samochodu:


Rodzaj opłaty

Koszt

Wykupienie dowodu rejestracyjnego

54 PLN

Nowe tablice rejestracyjne

80 PLN

Opłata za ewidencję

2 PLN

Wykup nalepki kontrolnej

18,50 PLN

Wykup znaków rejestracyjnych

12,50 PLN

Wykupienie karty pojazdu

75 PLN

Wykup czasowego pozwolenia

30 PLN


Dodatkowym kosztem rejestracji samochodu może być wykupienie personalizowanych tablic rejestracyjnych. W Polsce jest to praktyka stosowana dość rzadko, jednak teoretycznie istnieje taka możliwość. Jeśli zechcemy z tej możliwości skorzystać, będzie nas to kosztować dokładnie 1000 PLN.


Warto też wiedzieć, że w niektórych przypadkach rejestracji samochodu koszty mogą być niższe. Dotyczy to sytuacji, kiedy nabywamy auto, które jest zarejestrowane w powiecie naszego stałego zamieszkania. W tym wypadku właściciel auta nie musi płacić za nowe tablice rejestracyjne i nalepkę kontrolną. 

Rejestracja samochodu — dokumenty potrzebne do rejestracji pojazdu

Pierwszą i najważniejszą informacją na temat tego, czego będziemy potrzebować do rejestracji samochodu jest wykupiona polisa OC. Nabywcy pojazdów czasami sądzą, że OC można wykupić już po zarejestrowaniu pojazdu. Nie jest to prawda. OC musimy mieć wykupione już wcześniej, a samą polisę należy przedstawić w trakcie rejestrowania samochodu. 

Jak wiadomo, wykup polisy to często koszt rzędu kilkuset złotych. Nie każdy zaś może pozwolić sobie na taki ubytek w dokładnie zaplanowanym, miesięcznym budżecie. Ciekawą opcją w zakresie możliwości szybkiego sfinansowania dodatkowego wydatku może okazać się pożyczka dla zadłużonych, czyli po prostu dla tych konsumentów, którzy z różnych powodów nie mogą uzyskać kredytu w banku.

Jakie jeszcze dokumenty są potrzebne przy rejestracji samochodu? Musimy pobrać z sieci oraz wypełnić wniosek o rejestrację samochodu. Konieczne są także dokumenty potwierdzające stan techniczny samochodu oraz dowód rejestracyjny (jeśli samochód go posiada). Osoba rejestrująca pojazd musi również przedstawić dokumentację, która poświadcza, że samochód stanowi jej własność. W tym zakresie wystarczy odpis/oryginał umowy nabycia samochodu lub po prostu faktura VAT.

Koniecznie trzeba mieć ze sobą także kartę pojazdu oraz polisę OC. W przypadku zmiany tablic rejestracyjnych, trzeba zabrać ze sobą do urzędu poprzednie tablice. Oczywiście musimy mieć ze sobą także dowód osobisty. 

Tutaj warto poczynić parę uwag dodatkowych. Jeżeli samochód będzie rejestrowany na firmę, to oprócz dowodu osobistego właściciel samochodu musi zabrać ze sobą odpis z Krajowego Rejestru Sądowego. Rejestracja auta sprowadzonego z innego kraju UE nakłada na nas ponadto obowiązek przedstawienia dokumentów poświadczających opłacenie akcyzy. Z kolei rejestracja nowego samochodu wymaga dokumentu, który poświadcza zgodność auta z normami WE.


Jak widzimy, koszt rejestracji samochodu nie powinien przekroczyć kwoty 200 złotych. W określonych sytuacjach suma ta może być jednak wydatnie większa. Jeśli potrzebujemy szybkiego i bezproblemowego zastrzyku gotówki, pożytecznym rozwiązaniem mogą okazać się pożyczki krótkoterminowe. Firma Szybka Gotówka oferuje swoim klientom natychmiastowe finansowanie, realizowane w całości online. 

Kwoty pożyczek wahają się od 400 do 5000 złotych w przypadku nowych klientów. Stali klienci mogą liczyć na finansowanie w kwocie nawet 15 tysięcy złotych. Okres spłaty zawsze wynosi do 65 dni, dzięki czemu spłacanie pożyczki można rozłożyć na dwa miesiące, co jest sporym udogodnieniem.


Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości