Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja samochodu. Jak zarejestrować auto podczas pandemii?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Przemysław Świderski Zgodnie z nowymi przepisami urzędnicy od 3 listopada do 4 grudnia muszą przejść w tryb pracy zdalnej, jeśli mają taką możliwość. Co w takim razie w przypadku kiedy chcemy zarejestrować samochód?

Niestety rejestracji samochodu, nie da się załatwić się on-line za pośrednictwem platformy ePUAP. Co zatem mówią przepisy? W rozporządzeniu czytamy, że „Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom (…), jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".

Rejestracja auta. Umów się na wizytę w urzędzie

Większość wydziałów komunikacji nie planuje wstrzymania obsługi osób chcących zarejestrować pojazd. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na umówioną wizytę w wydziale komunikacji trzeba będzie poczekać. Niekiedy nawet klika tygodni.

Ile czasu na zgłoszenie kupna i sprzedaży auta? 

Od 1 stycznia 2020 roku przepisy nakładają obowiązek rejestracji samochodu sprowadzanego z terytorium UE w określonym terminie. Okres 30 dni został jednak wydłużony do 180 dni z powodu pandemii koronawirusa.

Zobacz także: Używany Hyundai i30. Czy warto kupić?

Termin 180 dni jest liczony od dnia, w którym pojazd "dotarł do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Data ta ma zostać ustalana na podstawie deklaracji sprowadzającego i jest ona wpisywana do wniosku o rejestrację.

Rejestracja auta. Uwaga na karę!

Jeśli po tym terminie samochód nie jest zarejestrowany, wszyscy kolejni właściciele niezarejestrowanego pojazdu mogą liczyć się z karą do 1000 zł.

Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • POlak (gość)

  A co z pojazdem nowym z salonu?

 • Gość (gość)

  A co z ubezpieczeniem auta na zagranicznych numerach

 • Paweł (gość)

  Dokładnie Podpinam się pod pytanie jak zarejestrować samochód nowy z salonu?

 • Slom (gość)

  Nowego to nie dotyczy.

 • Obywatel (gość)

  Idiotyzm. A potem taki urzędnik idzie do 10 sklepów, fryzjera, kosmetyczki, weekend ze znajomymi, ale w pracy nikogo nie obsłuży bo się boi.

 • Po (gość)

  Te wszystkie idiotyczne obostrzenia są tylko i wyłącznie po to żeby zarznac gospodarkę i żeby marzenie Mateusza o tym żeby Polacy robili za miske ryżu się spełniło. Ludzie postawcie nas bo żywcem nas ugotują

 • Gość (gość)

  Zakupiłem auto w polsce 28-11 2020 czy okres rejestracji 180 dni jeszcze mnie obejmuje

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości