Rejestracja samochodu. Jak zarejestrować auto podczas pandemii?
Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Niestety rejestracji samochodu, nie da się załatwić się on-line za pośrednictwem platformy ePUAP. Co zatem mówią przepisy? W rozporządzeniu czytamy, że „Kierownik urzędu administracji publicznej, dyrektor generalny urzędu lub kierujący jednostką organizacyjną wykonującą zadania o charakterze publicznym może wyłączyć z zakresu pracy zdalnej pracowników realizujących zadania niezbędne do zapewnienia pomocy obywatelom (…), jeżeli nie jest możliwe ich wykonywanie w ramach pracy zdalnej".
Rejestracja auta. Umów się na wizytę w urzędzie
Większość wydziałów komunikacji nie planuje wstrzymania obsługi osób chcących zarejestrować pojazd. Trzeba jednak wziąć pod uwagę, że na umówioną wizytę w wydziale komunikacji trzeba będzie poczekać. Niekiedy nawet klika tygodni.
Ile czasu na zgłoszenie kupna i sprzedaży auta?
Od 1 stycznia 2020 roku przepisy nakładają obowiązek rejestracji samochodu sprowadzanego z terytorium UE w określonym terminie. Okres 30 dni został jednak wydłużony do 180 dni z powodu pandemii koronawirusa.
Zobacz także: Używany Hyundai i30. Czy warto kupić?
Termin 180 dni jest liczony od dnia, w którym pojazd "dotarł do oznaczonego miejsca przeznaczenia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej". Data ta ma zostać ustalana na podstawie deklaracji sprowadzającego i jest ona wpisywana do wniosku o rejestrację.
Rejestracja auta. Uwaga na karę!
Jeśli po tym terminie samochód nie jest zarejestrowany, wszyscy kolejni właściciele niezarejestrowanego pojazdu mogą liczyć się z karą do 1000 zł.
Zobacz także: Kierunkowskazy. Jak poprawnie korzystać?