Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja samochodu. Ministerstwo Infrastruktury pracuje nad zmianami

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Małgorzata Genca Ministerstwo Infrastruktury odpowiedziało na interpelację posła Piotra Liroya-Marca w sprawie możliwości wprowadzenia zmian w sposobie rejestracji pojazdów.

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami można nie wymieniać tablic rejestracyjnych w przypadku, gdy zakupiony pojazd był wcześniej zarejestrowany w tym samym powiecie. Jeśli auto jest zarejestrowane np. w Gdańsku, to przy jego rejestracji np. w Warszawie, trzeba zmienić tablice.

Obecnie każda tablica rejestracyjna odpowiada kodowi powiatu, wskutek czego należy dokonać przerejestrowania w prawie każdym przypadku zakupu pojazdu. Wydanie nowych tablic rejestracyjnych przedłuża całą procedurę.

„W przypadku gdy tablice rejestracyjne zostałyby przypisane do danego pojazdu - od momentu rejestracji w kraju aż do zbycia poza terytorium Polski lub jego utylizacji - procedura rejestracji pojazdu przebiegałaby dużo szybciej. W takim przypadku część pozostałych formalności mogłoby ulec cyfryzacji, co jest faktem w niektórych krajach Unii Europejskiej. Rozwiązanie mające na celu wprowadzenie jednej tablicy rejestracyjnej na całe „życie” pojazdu byłoby korzystne dla obywateli i dla administracji publicznej" - przekonywał poseł Liroy-Marzec.

Zobacz także: Koszty rejestracji auta

Jak do propozycji odniosło się Ministerstwo Infrastruktury? Jedna z propozycji, która zostanie zaproponowana w zgłoszeniu do wykazu prac legislacyjnych i programowych Rady Ministrów, będzie wprowadzenie możliwości zachowania na wniosek właściciela pojazdu dotychczasowego numeru rejestracyjnego pojazdu, w tym zalegalizowanych tablic (tablicy) rejestracyjnych i nalepki kontrolnej, jeżeli właściciel pojazdu składa wniosek o rejestrację pojazdu, który był zarejestrowany na terytorium RP i posiada tablice rejestracyjne zgodne z obecnie obowiązującymi przepisami.

Kiedy zmiany mogą wejść w życie? To nie jest jeszcze pewne. Szczegółowe konsultacje publiczne i uzgodnienia międzyresortowe zostaną przeprowadzone, jeśli projekt przedmiotowej ustawy zostanie ujęty w wykazie prac legislacyjnych. W ich toku każdy będzie mógł zgłosić opinie.

Zobacz także: Volkswagen up! w naszym teście

Obecnie w przypadku pozostawienia dotychczasowych tablic rejestracyjnych, koszt rejestracji auta osobowego zakupionego w Polsce, niezależnie czy jest to auto nowe czy używane, wynosi 81 zł, natomiast w przypadku nowych tablic 180,50 zł. Ministerstwo Infrastruktury podkreśla, że proponowane uproszczenie w procesie rejestracji pojazdów przyczyni się do zmniejszenia obciążeń administracyjnych dla posiadaczy pojazdów, ale i samorządowych organów rejestrujących.

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Zt. (gość)

  Zachowanie tablic od poczatku do końca utrudni rejestracje skradzionych samochodów.

 • Staszek (gość)

  Powinno byc tak jak np.w Szwecji. Auto ma jedna tablice od nowego do zlomu poniewaz jest to nr.rejestracyjny auta. U nas nazywa sie to numer rejestracyjny auta ale faktycznie to jest to numer rejestracyjny wlasciciela bo co wlascicie to nowy numer, a skoro tak to szanowne urzedasy wprowadzcie przepis ze tablica ma byc na czole i karku wlasciciela pojazdu bo to jego rejestrujecie a nie auto. PARANOJA.

 • Popieram ... (komentarz). (gość)

  W przypadku gdy tablice rejestracyjne zostałyby przypisane do danego pojazdu - od momentu rejestracji w kraju aż do zbycia poza terytorium Polski lub jego utylizacji . Komentarz: Takie rozumienie problemu "rejestracja samochodu" jest społecznie (bardzo) użyteczne !!!

 • Mikołaj (gość)

  Tak jest na Litwie, Łotwie, Estonii, Portugalii, Mołdowie, Gruzji może Węgrzech. Ale tam brak wyróźnika powiatu. Natomiast w Polsce Niemiecki skomplikowany system. Na Czechach i Ukrainie wyróżnik dotyczy tylko kraju lub obwodu. A w Warszawie jeszcze specjalny wyrożnik dla obcokrajowców i firm zagranicznych.

 • Robert (gość)

  Tylko w powiecie?! W Holandii każdy nr.rej.auta jest dożywotnio przypisany do każdego samochodu. Cóż z tego, że kupię auto w Opolu ( OP) jak i tak muszę zmienić rejestrację w Nysie (ONY). Super!, Sąsiad ma starą stodołę i oczywiście sołtys nie wyraża zgody na usunięcie owej stodoły ponieważ od rolników pobierana jest opłata! Super :D

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły
Advertisement

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości