Wszystko
o samochodach

Przepisy / Warto wiedzieć

Rejestracja samochodu osobowego 2019. Dokumenty i opłaty

Data publikacji: Autor: Bogusław Korzeniowski

Fot. Wojciech Wojtkielewicz Podobno kierowca cieszy się dwa razy: jak kupuje samochód i jak go sprzedaje. Ponieważ jednak najfajniejszy dla kierowcy nie jest sam zakup, ale dokument potwierdzający naszą własność (czasami także indywidualne numery rejestracyjne), niezbędne jest zarejestrowanie pojazdu. Poniżej zebraliśmy najważniejsze dane odnośnie rejestracji w Polsce samochodów osobowych.

Generalnie zarejestrowanie każdego pojazdu, czyli poświadczenie w dokumentach, że pojazd jest naszą własnością, wymaga dostarczenia dokumentów potwierdzających, że właścicielem jesteśmy legalnie. Rożnica dotyczy jedynie rodzaju przedstawianych dokumentów, gdyż inne wystarczają do rejestracji modelu użytkowanego w Polsce (albo nowego kupionego w salonie), a inne są potrzebne w przypadku modelu sprowadzonego zza granicy.

Na początku opłaty skarbowe czyli 2% lub akcyza

Zanim jednak zaczniemy dokładne wskazania jakie dokumenty są niezbędne do rejestracji i jakie koszty to za sobą niesie, niezmiernie ważne jest wspomnieć o opłacie 2% lub akcyzy, czyli … „oddajcie to co fiskusowi należne”.

W przypadku zakupu samochodu jeżdżącego w Polsce należy do 14 dni od zakupu pojazdu opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC).

*Przepisy Skarbowe stanowią, że obowiązek zapłaty tego podatku pojawia się przy zakupie używanego samochodu od osoby prywatnej, która nie prowadzi działalności gospodarczej. Tym samym kupując samochód od dealera, z komisu, czy firmy prowadzącej działalność gospodarczą i otrzymując fakturę VAT (nawet jeżeli jest to faktura VAT na 100 zł za sprzedaż komisową pojazdu wartego 90 000 zł) nie musimy udawać się do urzędu Skarbowego i płacić PCC. Jeżeli jednak samochód był kupiony od osoby fizycznej, wówczas mamy obowiązek zapłacić ,,2% wartości rynkowej’’. Obowiązek zapłaty PCC nie obowiązuje w przypadku nabycia rzeczy ruchomej za kwotę nie przekraczającą 1000 zł.

Zobacz także: Będą nowe znaki drogowe

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego zza granicy niezbędne jest zapłacenie akcyzy. Jednakże akcyza nie dotyczy wszystkich pojazdów. Musimy ją zapłacić w przypadku samochodów osobowych, samochodów osobowo-towarowych do 3,5t (z możliwością zamontowania ławek i przewozu osób jak np. Doblo, Kangoo), kamperów, czy quadów. Aktualnie akcyza naliczana jest:

    do 2000 ccm – podatek akcyzowy wynosi 3,1% od wartości rynkowej samochodu z systemu Eurotax.

    powyżej 2000 ccm– podatek akcyzowy wynosi 18,6% od wartości rynkowej z systemu Eurotax.

Warto także zauważyć, że modele pick up traktowane są jako dostawcze (brak akcyzy) w przypadku posiadania wyłącznie pierwszego rzędu siedzeń i jako osobowe w przypadku posiadania tylnej kanapy.

Gdy mamy już potrzebne dokumenty potwierdzające dopełnienie zobowiązań skarbowych możemy udać się do Wydziału Rejestracji.

Koszty i dokumenty PRZY REJESTRACJI SAMOCHODU OSOBOWEGO

W przypadku rejestracji samochodu jeżdżącego w kraju, dokumenty jakich potrzebujemy to:

    Oryginał dowodu własności pojazdu np. umowę kupna-sprzedaży, fakturę, umowa darowizny;

    Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);

    Dotychczasowy dowód rejestracyjny z ważnym badaniem technicznym (w przypadku braku możliwości wpisu w Dowód otrzymujemy zaświadczenie od Diagnosty);

    Kartę pojazdu (posiada ją każde auto zarejestrowane w Polsce po 1.07.1999 r. Jeżeli kupujemy samochód nowy, to obowiązek wydania karty pojazdu spoczywa na jego producencie bądź importerze i wraz z innymi dokumentami otrzymamy także kartę pojazdu. Kupując model zarejestrowany w Polsce, kartę przekazuje nam właściciel);

    Dotychczasowe tablice rejestracyjne;

    Aktualną polisę OC (polisę można zawrzeć na podstawie umowy zakupu, nie musi być Dowód Rejestracyjny);

    Wniosek rejestracji samochodu;

    Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną).

W przypadku rejestracji pojazdu sprowadzonego z zagranicy wymagane dokumenty to:

    Potwierdzenie zakupu samochodu i odpowiednik polskiego dowodu rejestracyjnego. Dokumenty w języku obcym muszą zostać przedstawione w oryginale i dołączone do tego muszą być tłumaczenia na język polski;

    Potwierdzenie wyrejestrowania samochodu z kraju, w którym samochód został kupiony;

    Zagraniczne tablice rejestracyjne lub oświadczenie o ich braku;

    Potwierdzenie opłacenia akcyzy, lub dokument potwierdzający brak obowiązku zapłaty akcyzy na terytorium kraju lub zaświadczenie stwierdzające zwolnienie z akcyzy;

    Wypełniony wniosek o rejestrację auta sprowadzonego z zagranicy;

    Dowód tożsamości (osoba fizyczna) lub dokument z CEIDG/KRS (osoba prawna);

    Wniosek rejestracji samochodu;

    Potwierdzenie opłaty za rejestrację (komunikacyjną i ewidencyjną);

    Zaświadczenie o aktualnym badaniu technicznym; **

    W styczniu 2016 została zniesiona opłata recyklingowa, dlatego nie musimy jej opłacać.

**Warto zauważyć, że zagraniczne badania techniczne są w Polsce akceptowane i w nowych samochodach pierwsze jest przewidziane po 3-latach od rejestracji, drugie po pięciu, kolejne co rok. Problem może być jednak w przypadku starszych samochodów, gdyż np. w Niemczech badanie jest co dwa lata i może to kolidować w prawem polskim. Jeżeli przykładowo przegląd był 10 m-cy wcześniej, jest to akceptowane przez Wydział Komunikacji. Jeżeli jednak był 13 m-cy wcześniej to mimo iż w Niemczech pojazd ma ważny przegląd jeszcze przez 11m-cy, w Polsce musimy jechać na przegląd.

Po złożeniu wniosku o rejestrację wraz z kompletem wymaganych załączników organ rejestrujący dokonuje rejestracji czasowej pojazdu na okres 30 dni. Dokumentem dopuszczającym pojazd do ruchu jest w tym okresie pozwolenie czasowe, które przed upływem wyznaczonego terminu podlega wymianie na dowód rejestracyjny.
Dowód rejestracyjny jest produkowany w Polskiej Wytwórni Papierów Wartościowych w Warszawie.

OPŁATY NIEZBĘDNE PRZY REJESTRACJI SAMOCHODU OSOBOWEGO

Opłaty komunikacyjne za wydanie [zł]:

osobowy zarejestrowany w PL

osobowy sprowadzony

Oplata skarbowa

2% (jeżeli obowiązuje*)

Akcyza

Tablice rejestracyjne zwyczajne

80,5

80,5

Tablice rejestracyjne indywidualne

1000,5

1000,5

Dowód rejestracyjny

54,5

54,5

Karta pojazdu

0

75

Pozwolenie czasowe

14

14

Nalepka kontrolna

19

19

Nalepka legalizacyjna

12,5

12,5

Koszt badania technicznego (czytaj powyżej)**

0

98

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • Michał (gość)

  A polisę OC przez telefon i aplikacje Kupdirect z Google Play - skanujesz tylko kod z dowodu, bez wpisywania danych i w 5 sek masz porównanie składek w 40 sek polisę na mailu a różnice w składce czasem ponad 100%. Jest tam między innymi YCD MTU24 Link4 przyjazne młodym

 • Złodziejskie państwo (gość)

  W Anglii wpisuje w dowód swoje dane adresowe kupowanego auta, jedna cześć zabieram ja druga polowe A4 wysyła sprzedawca do DVLA wydziału komunikacji po około 2tyg przychodzi mi dowód 4striny firmatu A4 którego nigdy nie wożę przy sobie tylko jest w dokumentach w domu bo policja i wszyscy wiedza o moim aucie wszystko. Żadnemu złodziejowi nie dałem zarobić ani 1grosza a nawet sprzedający jak wysyła poczta ma darmowa kopertę do wysyłki.Auto kupiłem za 5 000 tys sprzedający otrzymał tyle i żadnemu złodziejowi nie odpalał działki ! Proste...,można

 • hanka (gość)

  Niestety chcąc mieć swój samochód to trzeba się liczyć z wydatkami. Koszty ubezpieczeń też są coraz większe. Dlatego przed wyborem warto użyć darmowego kalkulatora oc, ja z https://kalkulator-ac-oc.pl/ korzystałam. Wiadomo składka zależy od wielu czynników i też ceny są różne u ubezpieczycieli. Przynajmniej człowiek nie przepłaci.

 • ja (gość)

  Firmy ubezpieczeniowe i dealerów zapraszam do współpracy - też potrafię napisać komentarz-reklamę. Gwarantuję poprawną składnię, interpunkcję i ortografię oraz znajomość liczebników. Więc nie napiszę że koszt ubezpieczenia to 2000tys. zł. Polecam się. Pozdrawiam troli i boty forumowe.

 • jaś anonim (gość)

  A jakby, tak dla odmiany skończyć z naciąganiem na pozwolenia czasowe w tym urzędzie?

 • Krzysztof (gość)

  Czyli podjeżdżam pod urząd z polskimi lokalnymi tablicami i muszę je odkręcić i zanieść urzędnikowi i co dalej jak wracam do domu? Czy dostaje zastępcze, czy wystarczy że je dam do wglądu, czy muszę/mogę stać na tym parkingu aż do odbioru dowodu?

 • samochody terz musza byc zarejestrowane w ciagu 30 dnij w polsce . (gość)

  osoby kupijace samochody elektryczne terz maja onwiazek rejestracje samochodu electric w ciagu 30 dinij - terz jmprterzy i salony sowych samochodow musza zarejestrowac samochody nowe i electric w ciagu 30 dnij w polsce , to samo osoby prywatne kupjace samochod musza zarejestrowac samochod nowy w ciagu 30 dnij od dnia zakupu auta nowego lub uzywanego w polsce ....

 • Rychu (gość)

  Czy muszę tłumaczyc wszystkie dokumenty auta przed rejestracja?

 • Wally (gość)

  W tabelce jest w dwóch miejscach błąd. Koszt nalepka legalizacyjnej to 13,00 zł a nie 12,50.

 • Nieznany (gość)

  Witam. Czy ktoś się orientuje może jak to jest, jeżeli samochód zostaje sprowadzony (kupiony) z Zagranicy ale przyjechał na lawecie ze względu na uszkodzenie , dodam,że nie ma tablic .Czy też trzeba w przeciągu 30 dni go zarejestrować? Jak jest z opłatą akcyzy za taki samochód,który ze względu na uszkodzenie nie jeździ bo jest w naprawie , czy opłata wtedy się zmniejsza?

 • Ola (gość)

  Chciałabym się jak to wygląda z rejestracją pojazdu. Czy jeżeli Ja jestem właścicielem pojazdu a partner głównym i jedynym użytkownik auta to czy ubezpieczenie pojazdu musi być na mnie czy może być na niego? I czy może być podany jako użytkownik pojazdu bez polskiego meldunku?

 • Łukasz (gość)

  Dlaczego mam płacić za pozwolenie czasowe, przecież to nieudolność urzędu który potrzebuje ok miesiaca na wyrobienie dowodu rejestracyjnego. Nie powinno być żadnej opłaty. Co do akcyzy to zwykle złodziejstwo w białych rękawiczkach.

 • masakra (gość)

  Opresyjne Państwo, same podatki, opłaty, daniny. Tak w koło. Ktoś kupił samochód w salonie w Polsce, zapłacił Vat, więc dlaczego kilku kolejnych właścicieli ma płacić podatek przy zakupie za ten sam produkt? To jest czyste złodziejstwo, i te 180 zł opłaty za przerejestrowanie.....

 • max (gość)

  Rychu, ja tłumaczyłem bo miałem problem z rejestracją. Pomogła mi firma duplikatydowodow.pl wszystko przetłumaczyli, pomogli w rejestracji bo mi juz ręce opadały

 • Kuba (gość)

  Dokumentów pojazdu kupionego na terenie UE NIE TRZEBA TŁUMACZYĆ. Autor chyba zapomniał to dopisać.....

 • Marta (gość)

  Jak ktoś potrzebuje pomocy w zarejestrowaniu pojazdu na terenie warszawy proszę dzwonić na numer: 509 274 704. Pomagamy w zarejestrowaniu samochodu, złożenie akcyzy, tłumaczenia. Pozdrawiam

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości