Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja samochodu używanego. Termin 30 dni na rejestrację został wydłużony

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Archiwum Z powodu pandemii koronawirusa wydłużony został termin rejestracji samochodu używanego lub zgłoszenia jego sprzedaży. Przewiduje go tzw. tarcza antykryzysowa przygotowana przez rząd.

Zgodnie ze znowelizowanymi przepisami, od stycznia 2020 r. nowy właściciel pojazdu ma 30 dni na złożenie wniosku o jego rejestrację. Czas na wykonanie tego obowiązku jest liczony od chwili zakupu nowego lub używanego auta w Polsce, a jeśli będzie to pojazd z Unii Europejskiej lub innego kraju, moment jego sprowadzenia do Polski. Jeśli 30-dniowy termin nie zostanie dotrzymany właściciel auta może zostać ukarany grzywną w kwocie od 200 do 1000 zł. Przepis działa także w drugą stronę, tzn. dotychczasowy właściciel pojazdu ma także 30 dni na jego wyrejestrowanie.

W związku z pandemią koronawirusa, termin ten zostaje wydłużony z 30 dni do 180 dni. "W związku z sytuacją zobowiązującą do prewencji przed COVID-19 starostowie oraz wojewodowie sygnalizują, że osoby oczekujące w kolejkach, jak i pracownicy starostw narażeni są na ryzyko zarażenia tym wirusem. Należy wziąć pod uwagę te sygnały i w związku z tym proponuje się dodanie przepisów epizodycznych (…). – Dla rozwiązania tego problemu proponuje się wydłużenie do 180 dni terminów określonych (…) na zarejestrowanie pojazdu niebędącego pojazdem nowym sprowadzonym z terytorium państwa członkowskiego Unii Europejskiej albo zawiadomienie starosty o nabyciu lub zbyciu pojazdu " - czytamy w uzasadnieniu strony rządowej.

 Zobacz także; Koronawirus. Co czeka branżę motoryzacyjną w Polsce?

Według ekspertów AAA AUTO rozprzestrzenianie się koronawirusa zmniejszy około 5 proc. sprzedaż na rynku aut używanych w krótkim okresie czasu. Jednak długofalowo rynek wtórny odbije się ze względu na braki w ofercie nowych pojazdów i ograniczoną skłonność konsumentów do wydawania pieniędzy na drogie nowe auta, ale także ze względu na mniejsze zaufanie podróżnych do transportu publicznego, którzy coraz częściej wybierają własne auto.

Skoda. Prezentacja gamy SUV-ów: Kodiaq, Kamiq i Karoq

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

 • ogórek (gość)

  A po 180 dniach pełna blokada urzędów? Przecież te nieroby wykorzystają każdą sytuację aby brać kasę za nic. Dlaczego nie znajdą bezpiecznych rozwiązań? Oni uważają, że każdy petent to wróg który tylko czeka jak oszukać jaśnie urzędnika.

 • St (gość)

  A co jeśli ktoś kupił samochód i wyjechał do pracy za granicą i do tej pory samochód nie był rejestrowany?

 • Autor to (gość)

  Co za głupoty piszecie. Przerejestrować trzeba było pojazd kupiony za granicą. Kupno w kraju wystarczyło zgłosić np. przez internet, tak samo sprzedaż.

 • Zenek (gość)

  Z czego mam żyć jak nie mogę odebrać prawa jazdy

 • Jurek (gość)

  jezdzic

 • Waldek (gość)

  Polska ma najgłubsze przepisy chyba na całej planecie...

 • żadne przedłużenie (gość)

  na stronie umk : Na czas epidemii przepis dotyczący karania osób, które nie wypełnią obowiązku zgłoszenia w ciągu 30 dni zbycia lub nabycia pojazdu został zawieszony, w związku z tym nowi właściciele nie muszą w ciągu 30 dni rejestrować na siebie zakupionych pojazdów.

 • do Waldka (gość)

  "Najgłubsze", powiadasz :-)

 • Rex (gość)

  Do ogórka.. sam jesteś nierobem..

 • Janusz (gość)

  Ale 180 dni liczone od wprowadzenia tego rozporządzenia czy od dnia zakupu pojazdu?

 • ziÓtek (gość)

  aleeee czy jak kupiłem auto w sobotę po obiedzie to czy mam czas do soboty wieczorem czy rano bo nie wieeeemmmm. prosze o poważnie odpowiedzi.

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości