Wszystko
o samochodach

Przepisy / Aktualności

Rejestracja samochodu używanego. Zmiany na początku 2022 roku

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Mariusz Kapała Na ten przepis czekało wielu kupujących samochody z drugiej ręki. Ma być prościej, a rejestrujący pojazd będą mogli też zaoszczędzić.

Rejestracja samochodu używanego. Takie przepisy są teraz

Zgodnie z obecnie obowiązującymi przepisami można nie wymieniać tablic rejestracyjnych w przypadku, gdy zakupiony pojazd był wcześniej zarejestrowany w tym samym powiecie. Jeśli auto jest zarejestrowane np. w Gdańsku, to przy jego rejestracji np. w Warszawie, trzeba zmienić tablice.

Zobacz także: Czy można nie płacić OC kiedy auto tylko stoi w garażu?

Obecnie każda tablica rejestracyjna odpowiada kodowi powiatu, wskutek czego należy dokonać przerejestrowania w prawie każdym przypadku zakupu pojazdu. Wydanie nowych tablic rejestracyjnych przedłuża całą procedurę.

Rejestracja samochodu używanego. Tak ma się zmienić prawo

Na życzenie kupującego samochód w innym województwie lub powiecie, od 31 stycznia 2022 roku będzie można pozostawić dotychczasowe tablice rejestracyjne, na których jeździ samochód. Dotychczasowe "blachy" będą mogły zostać, jeśli są utrzymane w należytym stanie i pozostają czytelne.

- Opłata za najczęściej wydawane tablice samochodowe to 80 zł, dzięki pozostawieniu dotychczasowego numeru rejestracyjnego nie będzie trzeba jej ponosić, jak również nie trzeba będzie ponosić opłaty za nalepkę kontrolną - w sumie razem z opłatą ewidencyjną da to 99,50 zł oszczędności - informuje Ministerstw Infrastruktury.

Możliwość zachowania, na wniosek właściciela, dotychczasowego numeru rejestracyjnego nabytego pojazdu wprowadziła ustawa z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie ustawy – Prawo o ruchu drogowym oraz niektórych innych ustaw

Zobacz także: Jeep Compass w nowej odsłonie

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • ech (gość)

    Jakiem powiatowi odpowiada kod KVG? "Obecnie każda tablica rejestracyjna odpowiada kodowi powiatu,"

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości