Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rejestracje aut osobowych. Jak Polska wypada na tle innych państw UE?

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. Toyota W październiku 2021 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej spadła rok do roku aż o 30,3 proc. To czwarty z rzędu miesiąc spadku w tym roku - poinformowało Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA).

W październiku 2021 r. w państwach Unii Europejskiej zarejestrowanych zostało 665 tysięcy nowych samochodów osobowych, o 30,3 proc. mniej niż w takim samym miesiącu ubiegłego roku. To czwarty z rzędu miesiąc spadku w tym roku i najsłabszy wynik w październiku od początku notowań. Większość rynków UE zanotowała dwucyfrowe straty, w tym cztery największe: Włochy (-35,7 proc.), Niemcy (minus 34,9 proc.), Francja (-30,7 proc.) i Hiszpania (-20,5 proc.).

W ciągu 10 miesięcy 2021 r. liczba rejestracji nowych samochodów osobowych w Unii Europejskiej była większa o 2,2 proc. w porównaniu z rokiem poprzednim i wyniosła około 8,2 mln sztuk. Pomimo niedawnego spadku sprzedaży spowodowanego niedoborem półprzewodników, znaczne wzrosty dostaw na początku roku pomogły utrzymać skumulowany wynik na niewielkim plusie. Sprzedaż była większa rok do roku na trzech z czterech kluczowych rynków UE: we Włoszech (+12,7 proc.), Hiszpanii (+5,6 proc.) i Francji (+3,1 proc.). Natomiast wyniki Niemiec były gorsze w porównaniu z rokiem ubiegłym o 5,2 proc.

Według analiz IBRM Samar, opartych na danych Centralnej Ewidencji Pojazdów, w październiku 2021 roku zarejestrowano w Polsce łącznie 31 258 samochodów osobowych, o 21,99 proc. mniej niż rok wcześniej i o 5,53 proc. mniej niż we wrześniu 2021 r. Od stycznia do października br. zarejestrowano w Polsce 378 564 samochodów osobowych, o 12,94 proc. więcej w stosunku do analogicznego okresu roku ubiegłego.

Zobacz także: Zatrzymanie prawa jazdy na trzy miesiące za prędkość. Kiedy następuje?

Europejskie Stowarzyszenie Producentów Samochodów (ACEA) reprezentuje 15 głównych europejskich producentów samochodów osobowych, dostawczych, ciężarowych i autobusów: BMW Group, CNH Industrial, DAF Trucks, Daimler, Ferrari, Ford of Europe, Honda Motor Europe, Hyundai Motor Europe, Jaguar Land Rover, Renault Group, Stellantis, Toyota Motor Europe, Volkswagen Group, Volvo Cars i Volvo Group.

Źródło: IBRM Samar

Zobacz także: Peugeot 308 w odmianie kombi

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości