Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Rekord prędkości. Rekord Bugatti Chiron pobity! Oto nowy rekordzista

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Fot. SSC Rekordowy przejazd Bugatti Chiron z września 2019 roku kiedy auto rozpędziło się na niemieckim torze testowym Ehra Lessiennie do 490,48 km/h przetrwał niewiele ponad rok. Tym razem rekord nie należy do Bugatti.

Na siedmiomilowym odcinku State Route 160 pod Las Vegas, samochód SSC Tuatara osiągnął średnią z dwóch przejazdów na poziomie 508,73 km/h. Tyle wynosi obecnie rekord prędkości dla samochodów produkcyjnych. Trzeba przypomnieć, że zeszłoroczny rekord Bugatti oparty był tylko na jednym przejeździe.

Zobacz także: Jak oszczędzać paliwo?

Jakie są możliwości nowego rekordzisty? Podczas drugiego przejazdu kierowca rozpędził samochód aż do 532,93 km/h! Przepisy wymagają, żeby prędkość była średnią najwyższego z wyników osiągniętych podczas przejazdu w obie strony. Ma to na celu wyeliminować np. wpływ wiatru.

Sercem amerykańskiego hipersamochodu jest silnik V8 o pojemności 5,9 litra, który generuje 1750 KM po zatankowaniu benzyny E85, a napędzany paliwem 91-oktanowym dostarcza ok. 1350 KM. Moc trafia do 7-biegowej, skomputeryzowanej, manualnej skrzyni biegów.

Zobacz także: Tak prezentuje się nowy Peugeot 2008

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Krzysztof Świerczek (gość)

    Portal motofakty a powinien się nazywać motobzdury. Chiron nie miał żadnego rekordu to nie była oficjalna próba przejazd odbył się w jedną stronę. W wypadku bicia rekordu trzeba pojechać w dwie. SSC pojechało 480 w jedną 532 w drugą i średnia wynosi 508 jak widać warunki w takich wyczynach mają kluczowe znaczenie dlatego 490 w jedną stronę nie może być uznawane za rekord. Co ciekawe podobno tylko warunki przeszkodziły w tym by pojechać szybciej a ssc ma jeszcze sporo pary w zapasie.

  • Xobi (gość)

    Dotychczasowym rekordzistą był Koenigseg Agera a nie Chiron

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości