Wszystko
o samochodach

Aktualności / Informacje

Rekordowe ceny ropy!

Data publikacji: Autor: (mp)

Fot. Radosław Jóźwiak Ceny ropy naftowej na amerykańskich giełdach osiągnęły najwyższą w historii wysokość. Przyczyną są informacje o kolejnych kłopotach koncernu Jukos.

Wczorajsze ceny ropy na New York Mercantile Exchange (NYMEX) stanęły na poziomie 42,9 dolara za baryłkę. To o ponad dolara więcej, niż dzień wcześniej i więcej o 57 centów niż 1 czerwca, kiedy to padł rekord wysokości cen „płynnego złota”.

Fot. Rados³aw Jó¼wiak
Ceny ropy wzrosły także w Europie. Na londyńskiej International Petroleum Exchange, ta wydobywana z Morza Północnego warta była 39,53 dolara za baryłkę – najwięcej od 14 lat, kiedy to wojska irackie zaatakowały Kuwejt.

Przyczyną tak dużego zamieszania są doniesienia o sytuacji koncernu Jukos. Komornicy zakazali bowiem sprzedaży aktywów trzech spółek zależnych producenta paliw. Może to być równoznaczne z niemożliwością handlowania przez Jukos ropą. Rosyjskie przedsiębiorstwo dostarcza tymczasem ok. 2 proc. światowej produkcji tego surowca. Zrównoważenie przez innych producentów powstałego wskutek decyzji administracji rosyjskiej braku zajęłoby zdaniem specjalistów dużo czasu.  

 

Polscy kierowcy powinni spodziewać się wzrostu cen także na naszych stacjach benzynowych.

 

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości