Wszystko
o samochodach

Motociekawostki / Warto wiedzieć

Rekordowy dystans autem na wodór. Jaka to marka?

Data publikacji: Autor: Wojciech Frelichowski

Betrand Piccard i Hyundai Nexo na wodór. Fot. Hyundai Betrand Piccard pobił rekord świata w najdłuższym pokonanym dystansie samochodem zasilanym wodorem na jednym tankowaniu. Szwajcar, który 20 lat temu okrążył Ziemię balonem bez lądowania, tym razem jechał Hyundaiem Nexo.

Bertrand Piccard rozpoczął swoją podróż Hyundaiem Nexo na stacji tankowania wodoru FaHyance zlokalizowanej w Sarregeguemines Lotaryngii na wschodzie Francji. Miejsce to zostało wybrane nieprzypadkowo z uwagi na zaangażowanie francuskiego regionu Grand Est w propagowanie odpowiedzialnej mobilności. Podróż zakończyła się pod Muzeum Lotnictwa i Aeronautyki w Le Bourget pod Paryżem po pokonaniu dystansu 778 kilometrów.

Nigdy wcześniej seryjnie produkowany samochód z ogniwami paliwowymi zasilanymi wodorem nie pokonał tylu kilometrów bez konieczności tankowania.

- Naszą podróżą udowodniliśmy, że dzięki nowym czystym technologiom nie potrzebujemy już eksperymentalnych prototypów do bicia rekordów. Każdy może teraz tego dokonać korzystając ze dostępnych pojazdów bezemisyjnych. Rozpoczęła się nowa era wydajności, która pozytywnie wpłynie na ochronę środowiska - powiedział po zakończeniu podróży Bertrand Piccard.

Zobacz także: UOKiK zbadał jakość paliw. Na tych stacjach lepiej nie tankuj

Jak poinformowano, po przejechaniu 778 kilometrów Hyundai Nexo oczyścił 404,6 tysięcy litrów powietrza, tyle, ile potrzebują 23 osoby dziennie. Licznik pojazdu prowadzonego przez Piccarda wskazywał na zakończenie jazdy, że ma jeszcze zasięg 49 kilometrów.

- Wierzyliśmy w tę technologię począwszy od 1998 roku, gdy rozpoczęliśmy nad nią prace. Ustanawiając nowy rekord, charyzmatyczny Bertrand dotarł do ludzi z całego świata i zwiększył świadomość o zagrożeniach klimatycznych. Podzielamy jego przekonanie, że możliwa jest zmiana konsumpcji na bardziej zrównoważoną i uważamy, że wodór jest środkiem do osiągnięcia tego celu. Szanujemy środowisko naturalne i sądzimy, że troska o nie jest szansą na rozwój innowacji, a nie przeszkodą - stwierdził Lionel French-Keogh, dyrektor zarządzający Hyundai Motor France.

Hyundai jest pierwszym producentem samochodów, który masowo produkuje pojazdy zasilane wodorem. SUV Nexo jest oferowany od 2018 r. Pojazd napędzany jest wodorowymi ogniwami paliwowymi oraz silnikiem elektrycznym o mocy 163 KM. Wodór znajduje się w trzech zbiornikach wykonanych z włókna węglowego, które są umieszczone pod podłogą tylnej części nadwozia. Ich łączna pojemność to 156,6 litrów. Z kolei litowo-jonowe akumulatory umieszczono w komorze bagażnika.

Fabryczny zasięg Nexo wynosi 666 kilometrów. Prędkość maksymalna pojazdu wynosi 179 km/h, a przyśpieszenie od 0 do 100 km/h osiąga w czasie 9,2 s.

Zobacz także: Porsche Macan w naszym teście

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • Lukasz (gość)

    Pierwszym samochodem na wodór produkowanym seryjnie była Toyota Mirai od 2015. Dziękuje

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości