Wszystko
o samochodach

Wiadomości / Na drogach Artykuł sponsorowany

Rekordy przekroczenia prędkości. GITD pokazuje nowe dane. Tak przekraczają prędkość Polacy!

Data publikacji: Autor: Paweł Piątek / GITD

Fot. GITD Nowe przepisy, zaostrzone kary, rozbudowa systemu fotoradarowego i spadek aż o 10 tys. zarejestrowanych naruszeń. Pierwsze dwa tygodnie pracy urządzeń rejestrujących systemu Centrum Automatycznego Nadzoru nad Ruchem Drogowym GITD to znacząca – pozytywna – zmiana zachowania kierowców.

Urządzenia, zarówno rejestrujące przekroczenia prędkości, jak i wjazd pojazdów na skrzyżowanie przy nadawanym czerwonym świetle, zarejestrowały do 16 stycznia – 28,4 tys. naruszeń. W porównaniu do analogicznego okresu ubiegłego roku, odnotowano spadek na poziomie aż 26,6 proc. Tak duża, pozytywna zmiana nastąpiła, mimo że w 2021 r. przybyło na polskich drogach fotoradarów i odcinkowych pomiarów prędkości. Oceniamy, że jednym z czynników, który wpłynął na wyhamowanie prędkości i zmianę zachowania kierowców, jest wejście w życie nowych przepisów i podniesienie wysokości kar.

Fot. GITD W ciągu pierwszych 16 dni tego roku, urządzenia zarejestrowały 26 822 przypadki niestosowania się przez kierowców do obowiązujących ograniczeń prędkości. W porównaniu do ubiegłego roku, kiedy to w porównywalnym czasie, zarejestrowano 37 624 przekroczenia dozwolonych limitów prędkości, nastąpił spadek na poziomie 28,7 proc. Ponad 10,8 tys. naruszeń zarejestrowały odcinkowe pomiary prędkości, natomiast fotoradary, czyli urządzenia wykonujące pomiar punktowy - 16 tys. przypadków.

 
Najbardziej zapracowanym fotoradarem w Polsce w tym czasie był jeden z fotoradarów zamontowanych na moście Poniatowskiego. Urządzenie to zarejestrowało w pierwszych dniach tego roku 1048 przypadków przekroczenia prędkości. Natomiast najwięcej naruszeń spośród odcinkowych pomiar prędkości, zarejestrował system kamer zamontowany w tunelu trasy S2, który zarejestrował 2160 naruszeń. Najwięcej przypadków niestosowania się do sygnalizacji świetlnej zarejestrował system na skrzyżowaniu w Jabłonnie – 264 przypadki.

Większość zarejestrowanych naruszeń – 42,2 proc., dotyczy przekroczenia prędkości w najniższym progu, czyli pomiędzy 11 a 20 km/h więcej niż obowiązujące na danym odcinku drogi ograniczenie prędkości.

Mimo obserwowanej, bardzo pozytywnej zmiany zachowania kierowców i ich większej dyscypliny, urządzenia zarejestrowały przypadki ekstremalnych przekroczeń prędkości, kiedy kierujący kompletnie zignorowali przepisy, bezpieczeństwo własne i innych użytkowników dróg. Prędkość o więcej niż 50 km/h przekroczyło 730 kierowców, ale liczba tego typu przypadków na szczęście  stanowi niespełna 3 proc. wszystkich zarejestrowanych naruszeń przekroczenia prędkości.

Niechlubnym rekordzistą jest kierowca, który 15 stycznia 2022 r. został zarejestrowany przez jeden z fotoradarów zlokalizowanych na moście Poniatowskiego w Warszawie. Kierujący przy ograniczeniu do 50 km/h, jechał z prędkością 165 km/h, przekroczył więc prędkość o 115 km/h. Kolejny przykład dotyczy również stolicy, tym razem 12 stycznia 2022 r. fotoradar przy al. Stanów Zjednoczonych zarejestrował pojazd, którego kierujący przy ograniczeniu prędkości do 80 km/h miał na liczniku 194 km/h, przekroczył prędkość o 114 km/h.  

Zobacz także: Tak prezentuje się Volkswagen ID.5

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości