Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38596 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Renault Espace

Data publikacji: Autor: Piotr Robakowski

Nietypowy i podziwiany za nowatorskie rozwiązania nadwozia i wnętrza, ale także krytykowany za nierynkowe założenia konstrukcyjne pojazd o nazwie Renault Espace zadebiutował w 1984 roku.

Europejski rynek przyjął go jednak bardzo pozytywnie, uznając niespotykaną nigdzie wcześniej obszerność wnętrza i ergonomię.

Żywa legenda
W ciągu ponad 18 lat sprzedano blisko 900 tys. aut trzech jego generacji. Dla Renault model Espace stał się także pierwowzorem samochodów jednobryłowych - monospace. Kolejnym krokiem tego francuskiego koncernu było stworzenie miejskiego Twingo, a teraz także Avantime, czy nowego modelu Megane. Dla konkurencji Espace stał się niedoścignionym wzorcem, który o kilka lat wyprzedził opokę europejskich minivanów. Dopiero na poczatku lat 90. swoje konstrukcjie zaprezentowały - Volkswagen, Ford, Fiat, Citroen Peugeot i Lancia.

Nowy projekt
Przed rokiem firma zarezentowała projekt nowego, czwartej już generacji modelu Espace, którego światowa premiera odbędzie się w przyszłym tygodniu. Uwagę przyciąga świeża linia nadwozia, obfitująca w tak modne ostatnio ostre cięcia w linii nadwozia. To właśnie stylistyka z połaczeniu z nowatorskimi rozwiązaniami wnętrza mają zaowocować według prognoz analityków sprzedażą blisko 450 tys. sztuk w latach 2003 - 2009. Pojazd osadzono na 16- lub 18-calowych kołach, dodając całej sylwetce dynamizmu. Podkreślają to także wcięcia w bocznej bryle nadwozia i zwążająca się ku tyłowi linia okien.

W dwóch wersjach
W gamie pojawią się dwie odmiany nadwozia - Espace i przedłużona o 20 centymetrów wersja Grand Espace. Bagażnik mieści od 456 litrów przy siedmiu miejscach siedzących do ponad 3000 litrów po wyjęciu pięciu tylnych foteli. Każdy z pasażerów ma indywidualne miejsce z możliwością regulacji oparcia i przesuwania siedziska. Na życzenie klienta firma montuje szklany dach o powierzchni 2,26 metra kwadratowego. Pod maską znajdziemy szeroką gamę benzynowych i wysokoprężnych silników. W Polsce pojazd pojawi się wiosną przyszłego roku.

Szeroka gama silników
W ofercie silników znajdziemy trzy benzynowe jednostki napędowe o mocach od 140 do 245 KM. Wśród silników wysokoprężnych Renault zdecydowało się zastosować w modelu Espace jednostki z układem common-rail. Najsłabszy z pojemnością 1.9 litra osiąga moc 120 KM. Potem jest znany także z innych modeli tego producenta silnik o pojemności 2.2 litra - 150 M. Nowością w ofercie jest trzylitrowa jednostka napędowa dysponująca mocą 185 KM. Napęd przenoszony będzie na przednie koła przy wykorzystaniu manualnej i automatycznej przekładni.

Do początku artykułu

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Renault Espace zdjęcia

Renault Espace dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Renault Espace Cena

Części dla marki Renault

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

661 zł