Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 37866 opinii. Oceń swoje auto Zamknij

Premiery / Samochody osobowe

Renault EZ-GO. Pierwsza w Polsce prezentacja elektrycznego auta autonomicznego

Data publikacji: Autor: Mariusz Michalak

Renault EZ-GO to pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny z napędem elektrycznym zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup.

Fot. Renault Renault EZ-GO to pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny z napędem elektrycznym zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup.

Już 5 czerwca w centrum Warszawy pojawi się pojazd-robot Renault EZ-GO. Ekspozycja Renault EZ-GO będzie towarzyszyła finałowi konkursu „Renault Easy City. Design the Future”. Zadaniem uczestników jest zaprojektowanie miejsca przesiadkowego z infrastrukturą właśnie dla tego pojazdu.

Renault EZ-GO jest jednocześnie pojazdem i usługą. Umożliwia wyruszenie w drogę ze stacji wynajmu lub z miejsca zgeolokalizowanego przez aplikację.

EZ-GO jest alternatywą dla prywatnych samochodów oraz dla zbiorowego transportu publicznego, metra lub autobusu, ponieważ łączy w sobie elastyczność i komfort transportu indywidualnego ze skutecznością i bezpieczeństwem transportu publicznego.

Zobacz także: Ford Kuga. Jaka jest trzecia generacja? 

Auto zwiększa do maksimum pole widzenia czujników systemu autonomicznego, a także doświetla kabinę światłem wpadającym do wnętrza przez panoramiczny szklany dach. Stosunkowo niewielka wysokość tego pojazdu-robota nie zasłania pieszym miejskich pejzaży. Po podłączeniu do stacji wynajmu pojazd wysuwa szeroką platformę wejściową z poręczą, dzięki której zarówno osoby sprawne jak i te poruszające się na wózkach inwalidzkich mogą łatwo wsiadać i wysiadać.

Renault EZ-GO jest pojazdem autonomicznym czwartego poziomu. Oznacza to, że może kontrolować odległość od samochodu jadącego z przodu, jechać po swoim pasie ruchu lub go zmieniać oraz samodzielnie skręcać na skrzyżowaniach. Jest również w stanie zapewnić bezpieczeństwo w przypadku nieprzewidzianych zdarzeń w jego otoczeniu, samodzielnie lub łącząc się z centrum kontroli. Renault EZ-GO aktywnie zwiększa bezpieczeństwo użytkowników dzięki ograniczeniu prędkości do 50 km/h.

Renault EZ-GO to pierwszy model z zaprezentowanej w 2018 r. gamy samochodów koncepcyjnych EZ opracowanych w ramach rozwoju usług związanych z mobilnością.

Zobacz także: To musisz wiedzieć o akumulatorze

Renault EZ-GO to pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny z napędem elektrycznym zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup.

Fot. Renault

Renault EZ-GO to pierwszy współdzielony pojazd autonomiczny z napędem elektrycznym zaprojektowany do indywidualnego przewozu lub transportu małych grup.

Fot. Renault

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Ogłoszenia motoryzacyjne pochodzą z serwisu Gratka.pl

Zobacz także

Tagi:

Komentarze

  • crx (gość)

    na nasze dziurawe drogi i kostkę to furmanka potrzebna a nie takie cuś z tak niskim zawieszeniem. już widze jak to auto będzie wyglądało po tygodniu jazdy naszymi drogami, no chyba że będzie mogło się poruszać tylko tymi "gładkimi" tylko kto i gdzie je widział ;)

  • ireczek (gość)

    Nie jesteśmy na takie rozwiązania w Polsce jeszcze gotowi. Ludzie dopiero przekonują się do hybryd. Zresztą według mnie silnik spalinowy jaki jest w hybrydach typu prius, wspomagany jest przez elektryczny co daje całkiem trwałe rozwiązanie i ekologiczne. Trwałość elektryków jest znacznie niższa

  • EdW (gość)

    Czy umialby zaparkować w centrum Paryża? ;-)

Dodaj komentarz

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Renault zdjęcia

Renault dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Ogłoszenia z gratka.pl

Renault Cena

Części dla marki Renault

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

661 zł