Wszystko
o samochodach

Tworzymy ogólnopolskie centrum wiedzy o samochodach. Zebraliśmy już 38233 opinie. Oceń swoje auto Zamknij

Samochody / Testy

Renault Thalia

Data publikacji: Autor: Motoexpress

 Renault Clio występował dotychczas z nadwoziem dwubryłowym typu hatchback. Teraz pojawiła się nowa odmiana samochodu - Thalia.

Przejdź do: Wybrane dane techniczne

W ostatnich latach Polacy zaczęli bardziej się interesować trzybryłowymi samochodami segmentu C. W 1999 r. udział tych aut w rynku wyniósł prawie 45 proc. Dominowały 3 modele: Daewoo Lanos, Opel Astra Classic i Fiat Siena. Do tej czołowej trójki chce się dopisać Renault, oferując samochód dobrze wyposażony za cenę 35-40 tys. zł. Propozycja jest więc kusząca.

Clio z bagażnikiem
Renault Clio występował dotychczas z nadwoziem dwubryłowym typu hatchback i cieszył się dużym powodzeniem. Ostatnia jego modernizacja dodała mu świeżości stylistyczno-konstrukcyjnej. Teraz pojawiła się nowa odmiana samochodu - Thalia. Do Clio dodano bagażnik i powstał trzybryłowiec. Ten dodatek wymagał jednak wydłużenia płyty podłogowej, zmiany konstrukcyjnej tylnej części nadwozia oraz wzmocnienia zawieszenia tylnego. W rezultacie otrzymano samochód o wielkiej pojemności bagażnika, wynoszącej aż 500 l.

Bogate wyposażenie
Thalia jest oferowana w 2. wersjach wyposażenia: RN i RT. W pakiecie bogatszym (RT) otrzymamy m.in.: wspomaganie układu kierowniczego, szyby przednie elektrycznie opuszczane, regulację kolumny kierownicy, centralny zamek drzwi sterowany falami radiowymi, lusterka zewnętrzne regulowane i podgrzewane elektrycznie, przednie lampy przeciwmgłowe, reflektory o podwójnej optyce oraz obrotomierz. Uboższa wersja RN nie ma wspomagania kierownicy, ale tylne siedzenie jest dzielone i składane w celu powiększenia przestrzeni bagażowej.

Dwa silniki
W wersji wyposażenia RN dostępny jest silnik o mocy 75 KM, natomiast w wersji RT do wyboru: 75 lub 98 KM. Obie jednostki mają jednakową pojemność skokową 1390 cm3. Wersja o mniejszej mocy jest 8-zaworowa, natomiast 98-konna ma rozrząd z 2 wałkami sterującymi 16 zaworami. Drugi z wymienionych silników (98 KM) jest nową konstrukcją, w której o połowę zmniejszono tarcie elementów rozrządu i zastosowano kolektor dolotowy, przyczyniający się do lepszego napełniania cylindrów niezależnie od obrotów wału korbowego silnika. Znacznie zmniejszono zużycie paliwa i poziom emisji dwutlenku węgla.

Bezpieczeństwo
Renault konsekwentnie dba o bezpieczeństwo użytkowników. Kierowane na rynek polski Thalie są seryjnie wyposażone w System Renault Protection (SRP) obejmujący: poduszki powietrzne kierowcy i pasażera, pasy bezpieczeństwa z pirotechnicznymi napinaczami i ogranicznikami napięcia, trzypunktowe pasy bezpieczeństwa dla 3. osób siedzących z tyłu, wzmocnienia ścian bocznych i strefy kontrolowanego zgniotu nadwozia.

Gwarancja
Dla polskich użytkowników, ze względu na nasz klimat, istotne jest dobre zabezpieczenie pojazdu przed korozją. Nadwozie jest całkowicie pokrywane powłokami galwanicznymi, a wszystkie elementy nadwozia i podwozia - wykonane z profili zamkniętych - wypełniono masami woskowymi. Pozwala to na udzielenie 12-letniej gwarancji antykorozyjnej i 3-letniej gwarancji na zewnętrzną powłokę lakierniczą.

Wybrane dane techniczne

Liczba cyl./poj. skokowa (cm3) 4/1390
Moc maks. (KM-obr./min) 98-6000 (75-5500)
Moment obr. (Nm-obr./min) 127-3750 (114-3750)
Zużycie paliwa: miasto (l/100 km) 9,4 (5,6)
Zużycie paliwa: poza miastem (l/100 km) 9,2 (5,6)
Dł. x szer. x wys. (cm) 415 x 164 x 142
Rozstaw osi (cm) 247,2
Masa własna (kg) 940
W nawiasach podano parametry silnika 75 KM

» Czytaj też: Renault Clio - porównanie z konkurencją!

Spodobał Ci się artykuł? Udostępnij go swoim znajomym na Facebooku i Twitterze!

Zobacz także

Tagi:

Brak komentarzy - napisz pierwszy

Najnowsze motofakty

Wszystkie artykuły

Motofakty mazowieckie

Renault Thalia dane techniczne

Wszystkie dane techniczne

Top 5 motofaktów

Testy i porównania

Premiery i nowości

Renault Thalia Cena

Części dla marki Renault

Średnia cena części z Moto.Gratka.pl

Suma (średni koszt):

661 zł